30.04.2020

Czeka nas majówkowa odwilż i większy ruch na drogach? PROGNOZA

Majówka 2020 może przejść do historii. Tym razem nie pod względem rekordowych wyjazdów, ale wręcz odwrotnie: z powodu ich maksymalnego ograniczenia. Czy Polacy nadal w dużej mierze zostaną w swoich domach? A może jednak skuszą się na wyjazd poza miasto? Oto prognoza specjalistów z systemu dla kierowców Yanosik.

Przed nami dłuższy weekend majowy, który z reguły do tej pory oznaczał wyjazdy na łono natury i liczne podróże turystyczne. W tym roku większość planów skutecznie krzyżuje epidemia koronawirusa. Nadal zabronione jest korzystanie z noclegów poza miejscem stałego zamieszkania, w celach innych niż służbowe. Czy to skutecznie ograniczy chęć wyjazdu z największych miast w Polsce? Na podstawie danych z systemu Yanosik z ostatnich tygodni kwietnia można wysnuć pewne przypuszczenia. 

Drgnięcie w aktywności kierowców i wyjazdy do... lasu

Od 20 kwietnia zostały otwarte parki oraz lasy. Od tego dnia można udać się na spacer w celach zdrowotnych i rekreacyjnych. Jak taka zmiana wpłynęła na przemieszczanie się ludzi? W pierwszej kolejności pod lupę specjalistów trafiła liczba aktywnych kierowców na drogach oraz miejsca, do których prowadziła nawigacja. 

- W ciągu całego ostatniego tygodnia odnotowaliśmy około 20 proc. wzrost liczby użytkowników online w systemie Yanosik w stosunku do tygodnia poprzedniego. To pierwszy taki impuls od początku epidemii. Oznacza to małą odwilż w społeczności kierowców i ich zwiększoną aktywność na drogach - komentuje Magda Zglińska, Yanosik. - W systemie Yanosik zauważalna jest także większa liczba prowadzeń do terenów leśnych oraz parków - dodaje. 

Ale czy Polacy wybierali się w podróż do miejsc oddalonych od miejsca zamieszkania? 

Większa migracja między gminami

- Sprawdziliśmy również czy Polacy zwiększyli swoją aktywność w przejazdach do innych miejscowości. W badaniu uwzględniliśmy wyjazdy ze wszystkich miast wojewódzkich w ciągu ostatnich dwóch weekendów kwietnia. Jak wynika z analizy z tygodnia na tydzień widać wzrost wyjazdów do innych gmin w każdym z badanych obszarów. Oznacza to, że Polacy stają się bardziej aktywni i powoli wracają do dawnej codzienności - komentuje Magda Zglińska, Yanosik

Największą “odwilż” w wyjazdach poza miasto odnotowano w Warszawie - ok. 15 proc. wzrost w dniach 24-26 kwietnia w stosunku do poprzedniego weekendu. Na drugim miejscu uplasował się Poznań (+13,4 proc.), a na trzecim stolica Śląska - Katowice (+13,2 proc.). Najmniejszy wzrost widać w Kielcach, Białymstoku oraz Szczecinie. Szczegóły przedstawia poniższa grafika. W województwach, które posiadają dwie stolice wyjazdy były liczone łącznie: Toruń oraz Bydgoszcz +9,9 proc., Gorzów Wielkopolski oraz Zielona Góra 11,3 proc. 

Prognoza na majówkę

Skoro widać pierwsze oznaki odwilży w ruchu drogowym, to w czasie trwania nadchodzącej majówki można spodziewać się delikatnie zwiększonego ruchu w podróżach do punktów nieco dalej położonych od miejsca zamieszkania. Jednak ze względu na nadal panujące obostrzenia związane z koronawirusem, to będą to raczej jednodniowe wypady za miasto, by aktywniej odpocząć w parkach narodowych, lasach czy po porostu na łonie natury. W tym przypadku wiele jednak zależy od pogody. 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiady
01.08.2022

Jedziesz autostradą na urlop? Nie zapomnij o formalnościach!

W wakacje bardzo często podróżujecie autostradami i drogami szybkiego ruchu. O ile te drugie nie wymagają od Was szczególnego przygotowania, to w przypadku autostrad musicie pamiętać o formalnościach. Inaczej czeka Was kara, która będzie niemało kosztować.
30.12.2021

Wspólna akcja Policji i Yanosika – rozdajemy certyfikaty, sprawdź jak je zdobyć!

Już od dziś rusza cykliczna akcja Policji i Yanosika – „Myśl trzeźwo”. Jej celem jest zwiększenie świadomości kierowców w obszarze zagrożeń związanych z prowadzeniem pojazdu pod wpływem alkoholu. Działania trwają od 30 grudnia do 16 stycznia. Data ich rozpoczęcia nie została wybrana przypadkowo – w okresie Sylwestra wielu Polaków wznosi toasty za pomyślność w Nowym Roku, a następnego dnia prowadzi pojazd, często nie będąc świadomymi swojego faktycznego stanu.
08.12.2021

Nie czujesz się pewnie? Nie wsiadaj za kółko! Możesz być nieświadomy swojej nietrzeźwości

Dane statystyczne mówią, że prawie co czwarty kierowca nigdy nie bada się alkomatem następnego dnia po spożyciu alkoholu. W większości tłumacząc się tym, że jest pewny swojego samopoczucia. Niestety to bardzo złudne – poranne dobre samopoczucie następnego dnia po imprezie może być bardzo zdradliwe. Nie powinno się również wierzyć w internetowe kalkulatory promili – niestety te niesłusznie mogą potwierdzić, że nietrzeźwy kierowca może prowadzić.