19.10.2023

Sprawdź ustawienie świateł w aucie podczas akcji „Twoje światła - Nasze bezpieczeństwo”

Wystartowała VIII edycja ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, którą organizuje Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji oraz Instytut Transportu Samochodowego przy wsparciu Yanosika, Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów oraz Screen Network i innych partnerów. W ramach działań, kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić ustawienie świateł w swoim samochodzie. Poznajcie szczegóły tegorocznej akcji!

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo – co to za akcja?

Przed nami kolejna edycja akcji „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, którą organizuje Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji oraz Instytut Transportu Samochodowego, przy naszym wsparciu oraz Screen Network i Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów.

Jak co roku, akcja cieszy się dużym zainteresowaniem patronów, którymi w tej edycji zostali ponownie: Polski Związek Motorowy, Sieć Badawcza Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Motoryzacji, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Dekra Sp. z o.o. oraz sieć stacji Speed Car Sp. z o.o.

Celem działań „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” jest wzmocnienie świadomości na temat prawidłowo działających świateł samochodowych, a także umożliwienie kierowcom bezpłatnego sprawdzenia ich ustawienia w aucie w wybranych punktach SKP w całej Polsce, w czterech terminach.

Prawidłowe ustawienie świateł samochodowych w okresie jesienno-zimowym jest niezwykle ważne, zarówno dla samych kierowców, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Dzięki prawidłowo ustawionym światłom zapewniona jest dobra widoczność po zmroku i zachowany jest wyższy komfort jazdy.

Działania potrwają od 19 października do 15 grudnia 2023 roku.

Źle ustawione światła samochodowe – jakie są konsekwencje?

Nieprawidłowo ustawione światła samochodowe stwarzają ogromne zagrożenie na drodze! Zarówno dla kierowcy pojazdu ze źle ustawionymi światłami, jak również dla innych kierowców oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Zbyt nisko ustawione światła w aucie nie będą dostatecznie doświetlać drogi, co doprowadzi do ograniczenia widoczności po zmroku – możecie nie zauważyć pieszych oraz przeszkód na drodze. Z kolei, zbyt wysoko ustawione światła samochodowe będę oślepiać kierowców, rowerzystów i pieszych, którzy poruszają się z naprzeciwka.

Do zmiany pozycji świateł samochodowych może dojść nawet w sytuacji samodzielnej wymiany żarówki lub przejechania przez głębszą dziurę na drodze.

Bardzo ważne jest regularne sprawdzanie ustawienia świateł samochodowych w warsztacie lub w Stacji Kontroli Pojazdów, jak również natychmiastowe reagowanie po wykryciu jakiejkolwiek usterki.

Gdzie można sprawdzić bezpłatnie ustawienie świateł w samochodzie?

W ramach akcji „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” kierowcy będą mogli sprawdzić bezpłatnie ustawienie świateł w swoim samochodzie w wybranych Stacjach Kontroli Pojazdów w całej Polsce w czterech sobotnich terminach:

 • 21 października
 • 28 października
 • 18 listopada
 • 9 grudnia

Niektóre stacje będą również sprawdzać światła w piątek, poprzedzający wyżej wymienione terminy.

Wykaz SKP, w których będzie możliwe bezpłatne sprawdzenie ustawienia świateł w samochodzie będzie można znaleźć również na oficjalnej stronie Policji oraz stronach komend wojewódzkich Policji.

Nieprawidłowo działające światła – co na to przepisy?

Nieprawidłowo działające światła w pojeździe, ich brak lub używanie ich w sposób niezgodny z przepisami są karane odpowiednio do popełnionego wykroczenia.

 • Niestosowanie się podczas jazdy do obowiązku używania wymaganych przepisami świateł:
  • od zmierzchu do świtu – 6 punktów karnych, mandat w wysokości 300 zł,
  • w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza – 2 punkty karne, mandat w wysokości 200 zł,
  • w okresie od świtu do zmierzchu – 2 punkty karne, mandat w wysokości 100 zł,
  •  w tunelu, niezależnie od pory doby – 6 punktów karnych, mandat w wysokości 200 zł.
 • Naruszenie warunków dopuszczalności używania świateł przeciwmgłowych:
  • przednich – 2 punkty karne, mandat w wysokości 100 zł,
  • tylnych – 2 punkty karne, mandat w wysokości 100 zł.
 • Korzystanie ze świateł drogowych w sposób niezgodny z przepisami – 4 punkty karne, mandat w wysokości 200 zł.
 • Nieużywanie wymaganego oświetlenia podczas zatrzymania lub postoju w warunkach niedostatecznej widoczności – 3 punkty karne, mandat w wysokości 150−300 zł.
 • Jazda bez wymaganych świateł pojazdami niewyposażonymi w światła mijania, drogowe lub do jazdy dziennej - mandat w wysokości 100 zł.
AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic