24.02.2023

Czy już wiadomo, kiedy będą kasowane punkty karne?

Strona głównaBlog YanosikCzy już wiadomo, kiedy będą kasowane punkty karne?

Kierowcy wciąż drżą w oczekiwaniu na decyzje rządu w zakresie kursów redukujących liczbę punktów karnych. Obecnie łatwiej je otrzymać, aniżeli zmniejszyć ich pulę. Czy jest szansa, ze coś się zmieniło w tym temacie? Sprawdźcie!

Ile można mieć punktów karnych?

Obecne limity dla kierowców są takie same, ale dla przypomnienia informujemy, że posiadacze prawa jazdy dłużej niż rok mają limit 24 punktów karnych. Po uzyskaniu 25 punktów karnych zostanie odebrane im prawo jazdy.

Z kolei dla kierowców, którzy posiadają prawo jazdy której niż rok, przewidziano limit 20 punktów karnych. Konsekwencje spotkają ich już po przekroczeniu 21 punktów karnych.

Co się dzieje po przekroczeniu limitu punktów?

Jeśli uzyskacie więcej niż 24 punkty karne otrzymacie skierowanie na badanie psychologiczne i ponowny egzamin, który potwierdzi Wasze kwalifikacje. Taki sam, z którym mierzą się kursanci prawa jazdy. Należy zaliczyć część teoretyczną oraz praktyczną, ale nie trzeba odbywać kursu.

Jeśli posiadacie uprawnienia kilku kategorii prawa jazdy, wówczas stracicie je wszystkie, bez względu na to, jakim pojazdem kierowaliście w momencie przekroczenia limitu.

Po pozytywnym zdaniu egzaminu i spotkaniu z psychologiem można odzyskać uprawnienia do kierowania pojazdem. Jeśli nie zda się egzaminu, należy przejść cały kurs i ponownie podejść do egzaminów.

W przypadku kierowców ze stażem krótszym niż 1 rok, po przekroczeniu limitu 20 punktów, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień, a więc by je zdobyć trzeba będzie przejść ponownie cały proces ubiegania się o prawo jazdy.

Nowe zasady kasowania punktów karnych

Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym, po 17 września 2022 roku, punkty karne są przypisywane w zakresie od 1 do 15, a nie do 10 jak było wcześniej. Usuwane są natomiast po 2 latach od dnia uprawomocnienia się rozstrzygnięcia lub po 2 latach od dnia uiszczenia grzywny, która wynika z nałożenia mandatu karnego lub daty jego umorzenia.

Wcześniej punkty były kasowane po roku od przyznania się i była możliwość ich redukcji na specjalnych kursach.

Nie ma kursów redukujących punkty!

Wciąż nie ma możliwości zredukowania liczby punktów karnych na specjalnych kursach dla kierowców.

Resort nieustannie pracuje nad zasadami kursów reedukacyjnych, w których mogliby brać udział kierowcy, którzy przekroczyli limit 24 punktów karnych, w wyniku złamania przepisów ruchu drogowego.

Projekt zakłada się, że za przekroczenie 24 punktów karnych kierowca nie straciłby automatycznie prawa jazdy, ale zostałby skierowany na obowiązkowy kurs reedukacyjny.

Taki kurs miałby trwać 21 godzin, a jego realizacja zajęłaby trzy dni. Jednego dnia można by było przeprowadzić maksymalnie 7 godzin kursu. Jedna godzina kursu trwałaby 45 minut. Koszt dla kierowcy to byłaby kwota 500 zł.

Wciąż nie ma jednak ostatecznej decyzji o tym kiedy i w jakim kształcie wejdą przepisy w życie. Na ten moment nie ma w ogóle możliwości zredukowania liczby punktów karnych. 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic