16.11.2022

Czy można dostać mandat za brak płynu do spryskiwaczy?

Strona głównaBlog YanosikCzy można dostać mandat za brak płynu do spryskiwaczy?

Brak płynu do spryskiwaczy nie kojarzy się Wam z wykroczeniem drogowym? Lepiej się nie zdziwcie! I wcale nie chodzi nam o zapas płynu w bagażniku. Sprawdźcie, czy można dostać mandat z brak płynu do spryskiwaczy w aucie.

 

Spokojnie, nie musicie wozić butli płynu do spryskiwaczy w zapasie w swoim bagażniku, nie mniej zawsze warto mieć go pod ręką, gdy trzeba będzie go uzupełnić. Zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, gdy na drogach są znacznie trudniejsze warunki atmosferyczne, a Wy używacie wycieraczek i płynu o wiele częściej.

Co prawda, policjant nie ukarze Was mandatem za brak butli z płynem do spryskiwaczy w bagażniku, ale za to jeśli ujawni jego brak w zbiorniku spryskiwaczy, ma już powód by to zrobić.

Brak płynu, niedziałające spryskiwacze lub zepsute wycieraczki

Mogą być przyczyną, przez którą otrzymacie mandat. Dokładniej, to brudne szyby mogą stanowić powód otrzymania kary. Policjant, który uzna, że szyby się na tyle przejrzyste, by gwarantowały kierowcy dobrą widoczność na drodze, ma prawo zatrzymać samochód oraz nakazać ich umycie! Wszystko to na podstawie artykułu 66 ust.1 pkt 1 i 5, które informują:

że pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu i nie narażało kogokolwiek na szkodę oraz zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy.”

Podsumowując – szyba przednia ma być zawsze czysta, a jeśli będzie brudna i przez to widoczność dla kierowcy będzie ograniczona, wówczas policjant może Was poprosić o wyczyszczenie jej na miejscu. I jeśli nie będziecie mieć płynu w spryskiwaczach, to same wycieraczki mogą sobie nie poradzić z jesienno-zimowym brudem na szybie. A wtedy otrzymacie mandat – od 20 zł do 500 zł.

Za te brudy też będzie mandat!

Nie tylko brudna szyba stanowi powód do ukarania kierowcy. Niedziałające wycieraczki lub spryskiwacze również mogą być przyczyną otrzymania mandatu od policjanta. Każdy wariant, który nie pozwala na wyczyszczenie szyby przez kierowcę w czasie jazdy będzie karany.

Ponadto, przepisy umożliwiają karanie kierowców za brudne auto na kilka różnych sposobów. Brudne światła mogą kosztować kierowcę nawet do 500 zł i 6 punktów karnych. Zabrudzone tablice rejestracyjne mogą zakończyć się mandatem nawet do 200 zł oraz 3 punktów karnych!

Jesień i zima to niewątpliwie najtrudniejsze pory roku dla wszystkich kierowców. Trudne warunki atmosferyczne, nieustanna wilgoć w powietrzu, dym, sadza, kurz i piach – te i wiele innych czynników mogą brudzić auto oraz jego elementy.

Nie chcąc zostać ukaranym za zabrudzenia, trzeba odpowiednio dbać o czystość samochodu, ignorowanie tej czynności może również przyczynić się do spowodowania zagrożenia na drodze!

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic