28.12.2022

Czy można prowadzić samochód po wypiciu piwa bezalkoholowego?

Piwa bezalkoholowe stają się coraz popularniejsze, zwłaszcza wśród kierowców. Niegdyś ten trunek był rzadkim widokiem na półkach sklepowych, obecnie występuje już w najróżniejszych wariantach smakowych. Czy faktycznie można po jego wypiciu prowadzić samochód? Sprawdźcie!

 

Kilka faktów o piwie bezalkoholowym

Piwo bez alkoholu może zawierać nawet do 0,5% alkoholu! 

Jeśli piwo jest oznaczone jako 0,0% na etykiecie lub butelce wówczas nie ma w ogóle alkoholu.

Piwo bezalkoholowe w 2020 roku zdobyło 5,7% rynku, w 2021 roku już 6,6%.

Za piwo bezalkoholowe nie odprowadza się akcyzy.

Można je spożywać w miejscach publicznych – nie jest to napój alkoholowy, zatem przepisy nie są łamane.

Piwo bezalkoholowe ma mniej kalorii niż zwykłe piwo – w 100 g to około 20 kcal, gdzie w piwie tradycyjnym jest ich około 40 kcal.

Piwo bezalkoholowe nadaje się dla sportowców, żeglarzy i kierowców. Stanowi naturalny zamiennik dla napojów izotonicznych, uzupełnia elektrolity po intensywnych treningu lub ciężkiej pracy.

Piwo bez alkoholu pobudza apetyt!

Piwo bezalkoholowe i jazda samochodem

Piwa, które są sprzedawane w naszym kraju, mogą zawierać nawet do 0,5% alkoholu. Zwykle to stężenie jest mniejsze i nawet jeśli zawiera dawkę zbliżoną do granicznej, to w żaden sposób nie wpływa na zdolności psychomotoryczne czy koncentrację.

Słabym piwem nie można się upić, ponieważ organizm szybciej je metabolizuje. Co ciekawe, więcej alkoholu możecie znaleźć, np.: w kefirze lub w kiszonych produktach.

Alkomat wykryje zawartość alkoholu tuż po wypiciu piwa bezalkoholowego, ponieważ jego resztki będą się znajdować w ustach spożywającego. Kilka lub kilkanaście sekund później już nie będzie to rejestrowane.

Zalecamy Wam jednak w 100% nie ufać piwom bezalkoholowym. Niektórym zdarza się również czuć tak samo, jak po wypiciu klasycznych trunków tego rodzaju. W teorii istnieje ryzyko upicia się piwem bezalkoholowym, w praktyce trzeba by wypić kilka litrów w krótkim czasie, co raczej jest niemożliwe.

Uwaga na lekkie piwa!

Radlery i wersje light znanych marek piwnych nie są pozbawione alkoholu. Mają jego niską zawartość, a to oznacza, że nie są one ani dla kierowców, ani dla sportowców i żeglarzy!

Fakt, że piwem o zawartości 2% alkoholu się nie upijecie zbyt szybko, ale przy badaniu trzeźwości stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu może przekroczyć dopuszczalną normę.

Co prawda, może spaść po kilku lub kilkunastu minutach, ale policjant może skierować sprawę do sądu.

Jak sprawdzić stan trzeźwości?

Możecie to zrobić na pobliskich komisariacie całkowicie bezpłatnie lub własnym (dobrze skalibrowanym!) alkomatem. Zaleca się wykonanie badania alkomatem co najmniej 15 minut od spożycia ostatniej porcji napoju, który zawierał alkohol. Wówczas wynik będzie wiarygodniejszy, a alkohol np.: z piwa bezalkoholowego odparuje z jamy ustnej.

Pamiętajcie, że metabolizm to sprawa indywidualna i na jego tempo wpływają wiek, płeć, wzrost, waga, rodzaj i ilość spożytego alkoholu, czas w jakim go spożyto, przyjmowane legi, dolegliwości zdrowotne oraz posiłek czy też jego brak.

Nigdy nie polegajcie na internetowych kalkulatorach, czy własnych wyliczeniach, zawsze sprawdzajcie stan swojej trzeźwości alkomatem!

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiady