02.10.2023

Czy można prowadzić samochód po wypiciu piwa bezalkoholowego?

Strona głównaBlog YanosikCzy można prowadzić samochód po wypiciu piwa bezalkoholowego?

Piwa bezalkoholowe stają się coraz popularniejsze, zwłaszcza wśród kierowców. Niegdyś ten trunek był rzadkim widokiem na półkach sklepowych, obecnie występuje już w najróżniejszych wariantach smakowych. Czy faktycznie można po jego wypiciu prowadzić samochód? Sprawdźcie!

Kilka faktów o piwie bezalkoholowym

Poznajcie kilka faktów dotyczących piwa bezalkoholowego:

  • Piwo bez alkoholu może zawierać nawet do 0,5% alkoholu! 
  • Jeśli piwo jest oznaczone jako 0,0% na etykiecie lub butelce wówczas nie ma w ogóle alkoholu.
  • Piwo bezalkoholowe w 2020 roku zdobyło 5,7% rynku, w 2021 roku już 6,6%.
  • Za piwo bezalkoholowe nie odprowadza się akcyzy.
  • Można je spożywać w miejscach publicznych – nie jest to napój alkoholowy, zatem przepisy nie są łamane.
  • Piwo bezalkoholowe ma mniej kalorii niż zwykłe piwo – w 100 g to około 20 kcal, gdzie w piwie tradycyjnym jest ich około 40 kcal.
  • Piwo bezalkoholowe nadaje się dla sportowców, żeglarzy i kierowców. Stanowi naturalny zamiennik dla napojów izotonicznych, uzupełnia elektrolity po intensywnych treningu lub ciężkiej pracy.
  • Piwo bez alkoholu pobudza apetyt!

Czy alkomat wskaże coś po wypiciu piwa bezalkoholowego?

W piwie bezalkoholowym w trakcie procesu produkcji, za sprawą różnych chemicznych procesów, alkohol jest trwale usuwany. Niemniej, producenci dopuszczają obecność alkoholu w ilości, która nie przekracza 0,5%. I właśnie do takiej wartości piwo jest określone jako bezalkoholowe. Dla porównania, tradycyjne piwa mogą zawierać nawet 7% alkoholu.

Jeśli chodzi o kwestię wykrywania przez alkomat alkoholu po wypiciu piwa bezalkoholowego, to jest to możliwe, ale wyłącznie zaraz po jego spożyciu. Po kilkunastu minutach od wypicia bezalkoholowego piwa nie będzie to już możliwe. Dlaczego?

Ponieważ te znikome ilości alkoholu pozostają w Waszej jamie ustnej i muszą odparować. Efekt jest dokładnie taki sam, jak przy zjedzeniu cukierka lub batonika, który ma alkohol w nadzieniu.

Piwo bezalkoholowe i jazda samochodem

Piwa, które są sprzedawane w naszym kraju, mogą zawierać nawet do 0,5% alkoholu. Zwykle to stężenie jest mniejsze i nawet jeśli zawiera dawkę zbliżoną do granicznej, to w żaden sposób nie wpływa na zdolności psychomotoryczne czy koncentrację.

Słabym piwem nie można się upić, ponieważ organizm szybciej je metabolizuje. Co ciekawe, więcej alkoholu możecie znaleźć, np.: w kefirze lub w kiszonych produktach.

Alkomat wykryje zawartość alkoholu tuż po wypiciu piwa bezalkoholowego, ponieważ jego resztki będą się znajdować w ustach spożywającego. Kilka lub kilkanaście sekund później już nie będzie to rejestrowane.

Zalecamy Wam jednak w 100% nie ufać piwom bezalkoholowym. Niektórym zdarza się również czuć tak samo, jak po wypiciu klasycznych trunków tego rodzaju. W teorii istnieje ryzyko upicia się piwem bezalkoholowym, w praktyce trzeba by wypić kilka litrów w krótkim czasie, co raczej jest niemożliwe.

Czy można pić piwo bezalkoholowe w trakcie jazdy samochodem?

Teoretycznie kierowca można spożywać piwo bezalkoholowe w czasie jazdy samochodem, bo zawiera ono śladowe ilości alkoholu. Natomiast podchodząc do tej kwestii praktycznie – w przypadku kontroli przez policję, alkomat może w takiej sytuacji wykazać zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu przez kierowcę.

Wówczas policjant może powtórzyć badanie alkomatem lub skierować kierującego na badanie krwi. Dlatego, spożywanie piwa bezalkoholowego w czasie jazdy jest niezbyt dobrym pomysłem, narazi Was na stres, a także niepotrzebne sytuacje, w których będziecie musieli tłumaczyć funkcjonariuszom policji, że piliście jedynie piwo bezalkoholowe.

Czy pasażer może pić piwo w czasie jazdy?

W polskich przepisach nie ma zapisu regulującego spożywanie alkoholu przez pasażerów prywatnego samochodu w trakcie jazdy. Inną sprawą jest sytuacja, w której samochód stoi zaparkowany na miejscu publicznym i ma otwarte drzwi, a jego pasażerowie spożywają piwo.

Parking to miejsce publiczne, co daje funkcjonariuszom możliwość ukarania pasażerów mandatem. Reguluje to art. 14 ust 2a ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi:

Zabrania się spożywania napojów alkoholowych w miejscu publicznym, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów.

Jesteś kierowcą? Uwaga na lekkie piwa!

Radlery i wersje light znanych marek piwnych nie są pozbawione alkoholu. Mają jego niską zawartość, a to oznacza, że nie są one ani dla kierowców, ani dla sportowców i żeglarzy!

Fakt, że piwem o zawartości 2% alkoholu się nie upijecie zbyt szybko, ale przy badaniu trzeźwości stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu może przekroczyć dopuszczalną normę.

Co prawda, może spaść po kilku lub kilkunastu minutach, ale policjant może skierować sprawę do sądu.

Jak sprawdzić stan trzeźwości?

Gdzie można zbadać się alkomatem? Możecie to zrobić na pobliskich komisariacie całkowicie bezpłatnie lub własnym (dobrze skalibrowanym!) alkomatem. Wybór alkomatów znajdziesz w naszym sklepie internetowym.

Zaleca się wykonanie badania alkomatem co najmniej 15 minut od spożycia ostatniej porcji napoju, który zawierał alkohol. Wówczas wynik będzie wiarygodniejszy, a alkohol np.: z piwa bezalkoholowego odparuje z jamy ustnej.

Pamiętajcie, że metabolizm to sprawa indywidualna i na jego tempo wpływają wiek, płeć, wzrost, waga, rodzaj i ilość spożytego alkoholu, czas w jakim go spożyto, przyjmowane legi, dolegliwości zdrowotne oraz posiłek czy też jego brak.

Nigdy nie polegajcie na internetowych kalkulatorach, czy własnych wyliczeniach, zawsze sprawdzajcie stan swojej trzeźwości alkomatem!

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic