24.01.2022

Punkty karne w 2022 – wszystkie zmiany, które musisz znać

Strona głównaBlog YanosikPunkty karne w 2022 – wszystkie zmiany, które musisz znać

Wraz z nowym taryfikatorem, który obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku, w życie weszły zmiany dotyczące punktów karnych. Maksymalna liczba, którą może otrzymać kierowca za wykroczenie, to aktualnie 15 punktów. Do tej pory było to 10 punktów, które kasowane były po roku od dnia ich otrzymania. Obecne usuwane będą dopiero pod dwóch latach od dnia opłacenia mandatu. Co jeszcze się zmieniło?

 

Punkty karne zdobyte po 1 stycznia 2022 roku

Nowe przepisy dotyczące punktów karnych zmieniają mechanizm usuwania punktów z konta kierowcy. Dotychczas były one kasowane po roku od dnia otrzymania, obecnie będą usuwane dopiero po dwóch latach od dnia uregulowania mandatu. Jeśli nie zostanie on opłacony, wówczas punkty nie stracą ważności i będą wciąż obowiązywać, nawet po dwóch latach od dnia ich otrzymania.

Kierowca może utracić prawo jazdy gdy przekroczy limit 24 punktów karnych, z kolei nowi kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż rok, mogą je stracić po przekroczeniu liczby 20 punktów karnych.

Zmienia się maksymalna liczba punktów karnych

W ubiegłym roku kierowcy mogli otrzymać maksymalnie 10 punktów karnych za dokonane wykroczenie. W 2022 roku ich liczba wzrosła do 15 punktów, które można otrzymać za:

 • Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych oraz bezpośrednio za nim.
 • Ominięcie pojazdu, który jedzie w tym samym kierunku, lecz ustępuje pierwszeństwa pieszym na pasach.
 • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża samochód skręcający w drogę poprzeczną.
 • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, który znajduje się na przejściu dla pieszych lub na nie wchodzi.
 • Niezatrzymanie pojazdu w sytuacji, w której przez jezdnię przechodzi osoba niepełnosprawna, używająca specjalnego znaku lub taka, której ograniczona sprawność ruchowa jest widoczna, w celu umożliwienia jej przejścia.
 • Niezatrzymanie się do kontroli oraz ucieczka.
 • Spowodowanie wypadku drogowego lub katastrofy w ruchu lądowym.
 • Niezastosowanie się do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego, nakazującego zatrzymanie pojazdu, w celu uniknięcia kontroli.
 • Naruszenie zakazu wyprzedzania na przejazdach rowerowych i bezpośrednio za nimi.
 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości jazdy powyżej 50 km/h poza obszarem zabudowanym.
 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości jazdy o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym.
 • Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających.
 • Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po spożyciu alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu.

Co z kursami redukującymi liczbę punktów karnych?

Obecnie Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego wciąż będą organizować kursy redukujące liczbę punktów karnych. Nie będzie można w nich uczestniczyć częściej niż raz na 6 miesięcy. Zaliczenie kursu usunie 6 najstarszych punktów z konta kierowcy.

Możliwość ta zostanie podtrzymana do końca września 2022 roku i kasowane będą punkty, które trafiły na konto kierowcy zarówno w 2021 roku, jak i w 2022 roku.

Cena polisy OC będzie zależna od liczby punktów?

Tak. To dodatkowa kara dla kierowców, którzy są na bakier z przepisami drogowymi. Koszt polisy OC będzie zależny od liczby punktów karnych – kto nie przestrzega przepisów, ten będzie płacił więcej. Mogą być spokojni ci, którzy jeżdżą bezpiecznie i przepisowo, stawka ubezpieczenia OC dla nich się nie zmieni.

 Aktualną liczbę punktów karnych można sprawdzić bezpośrednio na dowolnym komisariacie policji, a także online na portalu obywatel.gov.pl.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic