04.09.2023

Zwalniaj przy szkołach! Jedź bezpiecznie – apeluje Yanosik, Komenda Główna Policji i Screen Network

Strona głównaBlog YanosikZwalniaj przy szkołach! Jedź bezpiecznie – apeluje Yanosik, Komenda Główna Policji i Screen Network

Rok szkolny właśnie wystartował, a to oznacza, że w okolicach placówek szkolnych ruch będzie znacznie większy. Wszystko za sprawą dzieci powracających do szkół, ale również rodziców, którzy odwożą swoje pociechy. To doskonały moment, aby przypomnieć Wam, żebyście zwalniali przy szkołach i jechali bezpiecznie!

Bezpieczna droga do szkoły - co to za akcja?

Bezpieczna droga do szkoły to działania zorganizowane przez Policję, o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Oznacza to, że w pierwszych dniach szkolnych, w okolicach placówek edukacyjnych, można spodziewać się większej liczby policyjnych patroli. Funkcjonariusze będą zwracać uwagę na wszelkie nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego, zarówno kierowców, jak i pieszych. 

Podczas kontroli policjanci będą zwracać także uwagę na to, czy pojazdy zatrzymujące się przy szkołach nie powodują zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, utrudnień oraz czy dzieci są prawidłowo przewożone przez rodziców. 

W ramach akcji, od 4 do 30 września, prowadzone będą również specjalne działania pod hasłem „Zwalniaj przy szkołach!”, których współorganizatorami są Yanosik oraz firma Screen Network.

Yanosik dba o bezpieczeństwo najmłodszych

Tegoroczne działania „Zwalniaj przy szkołach!” będą komunikowane za pośrednictwem aplikacji Yanosik, w której kierowcy będący w okolicy szkół, otrzymają specjalne powiadomienie o treści „Zbliżasz się do szkoły. Zwolnij!”. Poza punktami POI w aplikacji Yanosik, działania będą również komunikowane za pomocą banerów i strony internetowej. 

W aplikacji Yanosik powstała baza ponad 1000 szkół na terenie Polski, które są szczególnie narażone na niebezpieczne sytuacje na drodze, ponieważ znajdują się w okolicy dróg z dużym natężeniem ruchu. Każdy kierowca, który znajdzie się w okolicy placówki objętej akcją, zostanie powiadomiony o konieczności zachowania ostrożności i zmniejszenia prędkości jazdy. 

Serdecznie zachęcamy Was do dołączenia do akcji i przypominamy, że za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych lub wyprzedzanie na przejściu dla pieszych grozi kara w wysokości 1 500 zł mandatu oraz 15 punktów karnych! 

Ponadto, takie zachowanie stwarza ogromne zagrożenie na drodze, którego konsekwencją może być tragiczny wypadek! 

Przede wszystkim, wyprzedzanie albo omijanie innego pojazdu na przejściu lub przed przejściem dla pieszych stanowi jedno z najpoważniejszych naruszeń przepisów ruchu drogowego. Te niebezpieczne manewry prowadzą do tragicznych w skutkach wypadków, którymi ofiarami są przede wszystkim piesi.

Wypadki drogowe z udziałem dzieci – jak wyglądają statystyki?

Zgodnie z raportem Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS z zakresu wypadków drogowych w Polsce liczba wypadków z udziałem dzieci z roku na rok maleje. 

Według danych – w 2021 roku liczba dzieci poruszających się pieszo, które uległy wypadkom drogowym, wyniosła 4 755 osób. Rok wcześniej ofiar było więcej – 5 235 dzieci. Najmniej narażoną na ryzyko grupą są dzieci w wieku od 0 do 6 lat (144), znacznie więcej wypadków ma miejsce wśród dzieci w grupie wiekowej od 7 do 14 lat (453). 

Z kolei, w 2022 roku w wypadkach samochodowych zostało poszkodowanych 26 639 osób, z czego piesi stanowili 18,1% wszystkich poszkodowanych. Wynika to z dużego udziału potrąceń w ogólnej liczbie wypadków (21,6%) oraz prawidłowości, iż na styku pojazd - pieszy, to pieszy jest narażony na znacznie większe niebezpieczeństwo, niż kierujący. 

Na szczęście świadomość Polaków w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym rośnie z roku na rok, m.in. za sprawą akcji edukacyjnych, których celem jest promowanie bezpiecznej postawy za kółkiem, jak również uświadamianie o konsekwencjach nieodpowiedzialnego zachowania na drodze.

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w drodze do szkoły?

Rodzicom, którzy odwożą samochodem swoje dzieci do szkół, przypominamy o konieczności zapinania pasów bezpieczeństwa oraz prawidłowym przewożeniu najmłodszych dzieci w fotelikach bezpieczeństwa lub innych urządzeniach przytrzymujących. 

Nie zapominajcie również o zachowaniu bezpieczeństwa podczas wysiadania dziecka z auta i zatrzymaniu pojazdu w miejscu dozwolonym, w którym nie będzie ograniczać widoczności innym kierującym oraz pieszym, którzy chcą przejść przez jezdnię. 

Dobrym pomysłem jest również przypomnienie dzieciom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym: 

  • Niewchodzeniu na jezdnię bezpośrednio pod nadjeżdżający pojazd. 
  • Zachowaniu szczególnej ostrożności nawet w okolicy przejść dla pieszych. 
  • Upewnieniu się przed przejściem przez jezdnię, czy nie nadjeżdża żaden pojazd, poprzez spoglądanie w lewo oraz w prawo. 

Życzymy Waszym dzieciom i Wam przyjemnego i bezpiecznego powrotu do szkół! Pamiętajcie, aby zwalniać w okolicy placówek edukacyjnych!

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic