09.12.2022

Czy paliwo jeszcze zdrożeje do końca roku?

Strona głównaBlog YanosikCzy paliwo jeszcze zdrożeje do końca roku?

Ten rok należy do wyjątkowo niepewnych w zakresie cen paliwa. Sytuacja polityczna, rosnąca inflacja, skutki COVID-19 – to wszystko spowodowało wzrost cen na stacjach benzynowych. Obecnie jednak stawki na pylonach się nie zmieniają. Czy to oznacza, że paliwo już nie podrożeje do końca roku?

 

Hurtowe ceny paliw spadły!

Już w ubiegłym tygodniu ceny hurtowe paliw delikatnie spadły. Eksperci informują, że popularna benzyna bezołowiowa 95 staniała średnio o 69 zł netto na 1000 litrów. Oznacza to, że jej średnia cena hurtowa obecnie kosztuje 5 716 zł.

Z kolei cena hurtowa oleju napędowego zmalała o 85 zł netto. Nie mniej jednak, metr sześcienny diesla jest wciąż najdroższym paliwem i kosztuje w hurcie średnio 6 537 zł.

Te ceny są najniższe, od maja tego roku!

Dlaczego nie maleją ceny na stacjach paliw?

Kierowcy nie odczuli jednak spadków hurtowych cen paliw. Dlaczego? Ponieważ w świetle nieokreślonej przyszłości podatku VAT, żaden producent czy sprzedawca nie zdecyduje się na obniżkę cen paliw, mając w perspektywie możliwą podwyżkę już od 1 stycznia 2023 roku.

Co prawda, Sejm przegłosował nowelizację ustawy o utrzymaniu obecnego poziomu podatku VAT 8% do 30 czerwca 2023 roku, nie mniej jednak Unia Europejska może wymóc na Polsce podniesienie go do 23%, a to będzie oznaczało, że ceny na stacjach benzynowych wzrosną średnio o około 1 zł za litr.

Stacje, które obecnie nie zmniejszają cen, robią sobie tzw. „bufor” w marży, co oznacza że wprowadzenie od stycznia podwyżki, nie będzie tak odczuwalne dla kierowców.

Jakie ceny paliw czekają nas w tym tygodniu?

W ubiegłym tygodniu ceny na stacjach benzynowych nie uległy zmianom i tak samo będzie  w ciągu kolejnych dni.

Według wyliczeń analityków, za benzynę Pb 95 zapłacimy od 6,52 zł do 6,63 zł za litr, za olej napędowy od 7,62 zł do 7,73 zł za litr. Jedynie autogaz może nieco stanieć – litr LPG ma kosztować 2,89 – 2,95 zł za litr.

 

Przypominamy, że w naszej aplikacji możecie na bieżąco sprawdzać ceny na wybranych stacjach benzynowych – wystarczy kliknąć w ikonę stacji, a następnie w wyświetlaną kwotę danego paliwa, aby zobaczyć  szczegóły.

Opcja jest również dostępna w zakresie cen prądu i rodzajów gniazdek do ładowania samochodów elektrycznych.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic