27.03.2023

Czy policja może zatrzymać do kontroli drogowej bez powodu?

Strona głównaBlog YanosikCzy policja może zatrzymać do kontroli drogowej bez powodu?

Kierowcy bardzo często skarżą się na zatrzymanie przez policjantów w czasie jazdy, bez powodu. Czy faktycznie jest tak, że funkcjonariusze policji bez przyczyny zatrzymują wybrane pojazdy? Sprawdźcie, co regulują przepisy oraz jak wygląda kontrola drogowa! 

Czy policjant może zatrzymać auto bez powodu?

Potocznie mówi się, że funkcjonariusze policji zatrzymują auto na trasie bez powodu, niemniej przepisy regulują to, z jakiej przyczyny mogą to zrobić.

Teoretycznie policjant musi mieć powód do zatrzymania pojazdu i musi go podać kierującemu przed rozpoczęciem kontroli. A powodem zatrzymania samochodu może być wiele różnych aspektów, choćby skontrolowanie dokumentów kierowcy czy obowiązkowego wyposażenia pojazdu. Jakie dokładnie ma możliwości policjant?

Przepisy regulują uprawnienia policjantów

W art. 129 ust. 2 Ustawy Prawo o ruchu drogowym znajdziecie zapis wyjaśniający do czego uprawniony jest funkcjonariusz policji, w dużym skrócie:

 • Legitymowania uczestników ruchu,
 • Wydawania poleceń dotyczących sposobu korzystania z drogi i używania pojazdu.
 • Sprawdzenia dokumentów wymaganych do kierowania pojazdem, potwierdzających prawo do używania pojazdu, zezwoleń dotyczących transportu.
 • Weryfikowania danych o pojeździe i kierującym.
 • Odczytu drogomierza.
 • Przeprowadzenia badania trzeźwości oraz zawartości w organizmie środków odurzających.
 • Sprawdzenia stanu technicznego pojazdu, obowiązkowego wyposażenia, warunków transportu, zapisu urządzenia rejestrującego przebieg jazdy.
 • Zatrzymania w przypadkach przewidzianych prawem dokumentów do kierowania pojazdem oraz jego używania.
 • Wystąpienia z wnioskiem o ocenę stanu zdrowia kierowcy, w uzasadnionych przypadkach.
 • Uniemożliwienia kierowania pojazdem lub używania pojazdu w przewidzianych w ustawie przypadkach.

Co musisz wiedzieć o kontroli drogowej?

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wygląda kontrola drogowa, a procedura ta wcale nie jest skomplikowana:

 • Nie należy wychodzić z samochodu, bez wyraźnego polecenia policjanta.
 • Należy otworzyć okno oraz trzymać ręce na kierownicy, gdy funkcjonariusz podchodzi do samochodu.
 • Policjant może również poprosić o wyłączenie silnika oraz włączenie świateł awaryjnych, rzadziej o otwarcie maski, aby móc zweryfikować numer VIN pojazdu.

Pamiętajcie, że niestosowanie się do poleceń policjanta może się zakończyć mandatem w wysokości 500 zł, a nawet użyciem środków przymusu.

Kiedy policjant musi się wylegitymować?

Umundurowany policjant w czasie zatrzymania nie musi okazywać legitymacji, ale powinien przedstawić swoje imię, nazwisko, stopień i powód zatrzymania.

Umundurowany policjant w czasie zatrzymania musi okazać służbową legitymację na żądanie kierowcy. Co ważne, musi zostać okazana w taki sposób, aby kierowca mógł odczytać i zanotować takie dane jak: imię, nazwisko, stopień, nazwę organu wydającego dokument. Nie ma możliwości podania kierowcy legitymacji do ręki.

Nieumundurowany policjant w czasie zatrzymania musi okazać służbową legitymację, bez wezwania. Może zatrzymać do kontroli drogowej tylko w obszarze zabudowanym. Wyjątkiem są sytuacje, w których w aucie znajdują się osoby podejrzane o popełnienie przestępstwa, samochód jest kradziony lub dokonany zatrzymania po pościgu.

W jaki sposób policja zatrzymuje do kontroli drogowej?

Sposób zatrzymania do kontroli drogowej przez policjanta jest zależny również od warunków atmosferycznych:

Gdy przejrzystość powietrza jest dobra, policjant jest umundurowany, wówczas sygnalizuje zatrzymanie samochodu tarczą lub ręką.

Gdy widoczność jest ograniczona, policjant musi użyć latarki z czerwonym światłem lub tarczy z światłem odblaskowym lub światłem czerwonym.

Nakaz zatrzymania może się odbyć również z użyciem samochodu policyjnego przez zastosowanie urządzeń nagłaśniających, sygnalizujących lub świetlnych.

Jak wygląda kontrola drogowa?

1.      Policjant wydaje polecenie zatrzymania się do kontroli drogowej.

2.      Należy się zatrzymać w miejscu bezpiecznym, otworzyć okno, trzymać ręce na kierownicy i w zależności od tego, czy policjant jest umundurowany czy też nie, poczekać na okazanie legitymacji lub poprosić o jej okazanie na życzenie.

3.      Policjant musi podać powód kontroli drogowej, np.: powodem kontroli może być ważność i legalność dokumentów kierującego i pojazdu.

4.      Policjant udaje się do samochodu, aby zweryfikować poprawność podanych danych lub sprawdza je na urządzeniu mobilnym.

5. Jeśli wszystko się zgadza, to wtedy o tym kierowcę i pozwól ruszyć dalej w trasę. A jeśli się nie spodoba, to funkcjonariusze zatrzymają się i zmniejszą kierowcę o zwiększenie kroków.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic