11.01.2023

Czy wiesz, co oznacza pas DOP?

Strona głównaBlog YanosikCzy wiesz, co oznacza pas DOP?

Na niektórych pasach, poza oznaczeniem BUS, pojawia się również DOP. Czy wiecie co dokładnie on oznacza? Te trzy litery mogą również dotyczyć Was. Sprawdźcie, co oznacza napis DOP na jezdni i czy musicie na niego uważać.

 

Co to jest pas DOP?

Wywodzi się z buspasów, który początkowo uprawniał do jazdy wyłącznie autobusy. Jednak na mocy ustaw i lokalnych rozporządzeń buspas dopuścił również inne rodzaje pojazdów, co spowodowało niejasności dla wielu kierowców. Zwłaszcza tych, którzy zasiadali za kółkiem w karetkach, taksówkach, autach elektrycznych czy na motocyklach. Nie chcąc ryzykować mandatem często nie decydowali się na jazdę buspasem.

Dlatego też pojawiła się potrzeba dodatkowego oznakowania buspasów.

Buspas, który jest oznaczony wyłącznie napisem BUS pozwala na jazdę tylko tym pojazdom, które są dopuszczone ustawowo, czyli autobusy miejskie, służby ratunkowe, samochody elektryczne i wodorowe.

Jeśli zarządca danego odcinka rozszerzy tę listę, wówczas stosuje się oznaczenie DOP. To skrót od słowa dopuszczony.

Kto ma prawo jeździć pasem z oznaczeniem DOP?

Wraz z oznaczeniem DOP musi się pojawić specjalna tablica, która doprecyzowuje rodzaje pojazdów mogące skorzystać ze specjalnego pasa.

Oznaczenia BUS oraz DOP, które zwykle można spotkać na pasie, znajdziecie również na specjalnym znaku F-10, który wskazuje kierunki jazdy na poszczególnych pasach. I właśnie pod takim oznaczeniem pionowym powinna być również umieszczona tabliczka z listą pojazdów, które mogą poruszać się pasem z oznaczeniem DOP.

Lista pojazdów dopuszczonych do jazdy pasem DOP może się zmieniać

Na pasie z oznaczeniem DOP mogą się poruszać różne rodzaje pojazdów, takie jak: taksówki, motocykle, pojazdy przewożące osoby niepełnosprawne, MTON, auta przewożące kierowcę oraz co najmniej dwóch pasażerów i inne.

W jednym mieście władze miasta mogą zmieniać listę pojazdów DOP na konkretnych odcinkach. Dlatego bardzo ważnym jest, by kierowca dokładnie zapoznał się z tabliczkę pod znakiem F-10, na której znajdzie listę pojazdów DOP.

Bardzo ważne jest, by pamiętać również o… mieszkańcach konkretnych posesji, do których dojazd jest wyłącznie pasem DOP. Jednakże uprawnienie to dotyczy wyłącznie odcinka, który znajduje się bezpośrednio przed posesją.

W przypadku skrętów w inne ulice, buspasy zanikają na krótki fragment przed nimi. W takiej sytuacji żaden kierowca nie otrzyma mandatu za skręt w prawo.

Kiedy można dostać mandat za jazdę buspasem i DOP?

Pojazd, który jedzie specjalnym pasem z oznaczeniem BUS lub DOP, a nie jest objęty tym przywilejem, może otrzymać mandat, ponieważ popełnia wykroczenie. Wówczas kara wyniesie 100 zł oraz 1 punkt karny. 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic