05.08.2022

Dokąd wyjeżdżają Polacy na urlop w kraju? Sprawdzamy!

Strona głównaBlog YanosikDokąd wyjeżdżają Polacy na urlop w kraju? Sprawdzamy!

Duża część Polaków decyduje się na spędzenie urlopu w obrębie kraju. Nic dziwnego – Polska oferuje im dostęp do morza, gór, jezior i lasów. Dokąd najchętniej wyjeżdżają polscy kierowcy? Sprawdziliśmy najpopularniejsze gminy w lipcu!

 

Najchętniej wybierane kierunki wakacyjne

Jak co roku, pojawia się to samo pytanie – jechać w góry, nad morze, czy na mazury? Wczasowicze dzielą się na dwie grupy – niektórzy wybierają dobrze znane kierunki i stałe miejscówki, a inni wolą eksplorować nowe miejscowości.

W tym roku, według naszych danych, największy przyrost odwiedzin w lipcu odnotowała gmina Rewal, w powiecie gryfickim. Niewiele mniejsze zainteresowanie znalazło Mielno, w powiecie koszalińskim. Amatorzy górskich szlaków udało się z kolei w rejon gmin Solina i Cisna w powiecie leskim.

Gdy sprawdzaliśmy dane dotyczące wyjazdów Polaków na długi weekend czerwcowy, to kierunki górskie dominowały w ich wyborze. W tym czasie wielu zmotoryzowanych decydowało się na wyjazd w okolice powiatów jeleniogórskiego, tatrzańskiego i leskiego. Znacznie mniej osób wybierało kierunek na polskie morze. W podsumowaniu lipcowych podróży naszych rodaków widać już inne preferencje – większość zdecydowała się na wykorzystanie letnich upałów i spędzenie ich nad morzem – komentuje Andrzej Mejer, Yanosik 

Gdzie najchętniej nad morze jechali Polacy?

Ci, którzy zdecydowali się jechać nad morze, a jak wiecie była to większa część turystów w lipcu, wybrali dwie popularne destynacje – Rewal oraz Mielno. Tutaj odnotowaliśmy największy przyrost odwiedzin. Poza tymi gminami, kierowcy chętnie odwiedzali również Łebę, Krynicę Morską i Dziwnów.

Jak co roku, małe miejscowości nadmorskie cieszą się ogromną popularnością wśród polskich turystów. To właśnie do nich wyjeżdża duża część naszych rodaków, chcąc odpocząć od zgiełku większych miast, a przede wszystkim skorzystać z uroków plażowania i kąpieli morskich całą rodziną. W lipcu tego roku odnotowaliśmy przyrost odwiedzin prawie o 530% większy w przypadku gminy Rewal, niż w marcu, który wybraliśmy celowo do pomiaru naszych danych, gdyż to miesiąc nie obfitujący w przyjazdy turystów nad polskie morze. Podobnym zainteresowaniem cieszyła się gmina Mielno, w której przyrost odwiedzin utrzymał się na poziomie o 513% wyższym – tłumaczy Andrzej Mejer, Yanosik

W naszym zestawieniu znalazły się również gminy Postomino, w powiecie sławieńskim, Sztutowo w nowodworskim, Jastarnia i Władysławowo w puckim i Ustronie Morskie w powiecie kołobrzeskim. Te ostatnie 3 gminy w sezonie zawsze goszczą dużą liczbę turystów.

Które górskie rejony przyciągnęły najwięcej turystów?

Lipiec sprzyja również górskim wyprawom. Z naszego zestawienia wynika, że najchętniej Polacy jechali w lipcu do gmin Solina i Cisna w powiecie leskim. Tam znajdują się góry Sanocko-Turczańskie, których najwyższym szczytem do zdobycia, jest Magura Łomniańska (1024 m n.p.m.)

W długi czerwcowy weekend duża część kierowców wybierała się w obszar powiatów jeleniogórskiego i tatrzańskiego, mniej osób obrało kierunek na powiat leski, nie mniej odnotowaliśmy w tym czasie wzrost prawie o 700% przyjazdów w tym rejonie. Teraz w lipcu w Solinie oraz Cisnej zarejestrowaliśmy przyrost odwiedzin o 499% i 428% - komentuje Andrzej Mejer, Yanosik

Poza Soliną i Cisną, amatorzy górskich szlaków w lipcu chętnie wybierali się do gminy Lutowiska, w powiecie bieszczadzkim. Tutaj odnotowaliśmy 225% przyrost odwiedzin, w porównaniu do marca w tym roku. Czwartą, najchętniej uczęszczaną gminą w obszarze polskich gór, była Łapsze Niżne w powiecie nowotarskim, piątą Czorsztyn i szóstą Szczawnica w tym samym powiecie.

Chętnie wyjeżdżaliście również na mazury!

Tegorocznych turystów przyciągnęły również mazury. Amatorzy żeglarstwa i innych sportów wodnych najchętniej wybierali gminę Mikołajki w powiecie mrągowskim – odnotowaliśmy 285% wzrost odwiedzin w tym rejonie. Chętni zatrzymywali się również w gminie Grunwald w powiecie ostródzkim i Piecki w powiecie mrągowskim.

Polakom nie brakuje pomysłów na spędzenie urlopu w obrębie kraju. Niektórzy wybierają się nad morze, inni w góry, a jeszcze inni na mazury. Nic dziwnego, że co roku, ruch na drogach nabiera większego natężenia, a wiele miejscowości odnotowuje przyrost odwiedzin.

W lipcu zarejestrowaliśmy największe zainteresowanie odwiedzinami gmin Rewal i Mielno, nad polskim morzem. Amatorzy gór wybrali pobyt w gminach Solina i Cisna w powiecie leskim, a ci którzy chcieli wypocząć na jachcie zdecydowali się na podróż do Mikołajek w powiecie mrągowskim.

Jeśli przed Wami jeszcze wyjazd na wakacje, pamiętajcie że okres letni jest najtrudniejszym na polskich drogach! To właśnie w tym czasie dochodzi do największej liczby wypadków, niestety również ze skutkiem śmiertelnym. Pamiętajcie o zachowaniu szczególnej ostrożności na trasie oraz sprawdzeniu swojego stanu trzeźwości, zanim wsiądziecie za kółko!

Jedźcie odpowiedzialnie i bezpiecznie! 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic