05.01.2022

Dostałeś mandat? Sprawdź, jak za niego zapłacić

Drobna chwila nieuwagi może kosztować Was mandat. A ten trzeba zapłacić, choć nie zawsze jest czym na miejscu. Zobowiązanie można również uregulować innymi sposobami, niż płacenie gotówką funkcjonariuszowi policji, GITD lub straży miejskiej. Jak? Dowiedzcie się z artykułu!

 

O mandat nietrudno w tych czasach

Przepisy wciąż się zmieniają, miasta rozwijają infrastrukturę i nieustannie przeprowadzają remonty, fotoradarów rośnie, jak grzybów po deszczu… w tych czasach naprawdę nie jest trudno otrzymać mandat, nawet nieumyślnie.

Niegdyś otrzymany kwit za złamanie przepisów można było opłacić wyłącznie gotówką u funkcjonariusza lub po prostu udając się na pocztę, by tkwić w kilkuosobowych kolejkach. Obecnie czasy się już zmieniły i mandat można opłacić wygodniej, bez wychodzenia z domu.

Zapłać elektronicznie

Od 2018 roku każdy policyjny radiowóz jest wyposażony w terminal płatniczy. Co za tym idzie – możesz dokonać płatności po otrzymaniu mandatu używając karty płatniczej lub BLIKa. A jeśli nie masz środków w danym momencie możesz poprosić o papierowy blankiet, który opłacisz tradycyjnie w ciągu 7 dni od otrzymania mandatu. Możesz to zrobić na poczcie lub w innej placówce, która umożliwia przelewanie pieniędzy.

Możesz też zapłacić mandat przez Internet. Wystarczy zalogować się do swojego konta bankowego i wybrać szablon mandaty, który umożliwi Ci przelanie środków do danego organu podatkowego.

Mandat z fotoradaru opłacasz inaczej!

Przede wszystkim – mandaty z fotoradarów są wystawiane przez GITD i właśnie na ten organ powinniśmy dokonać przelew. Niestety nie każdy bank ma szablon odpowiadający zleceniu elektronicznej płatności do GITD, a zatem należy zrobić to ręcznie na swoim koncie bankowym. A jeśli macie wątpliwości możecie to zrobić tradycyjnie, z pomocą papierowego blankietu.

Co ważne – pamiętajcie, że pierwszym listem, który otrzymacie od GITD jest wezwanie do wskazania kierującego pojazdem, który dokonał wykroczenia. I od tego momentu do wystawienia mandatu może minąć nawet 180 dni!

Mandat za parkowanie

Należność za niestosowanie się do przepisów drogowych w zakresie parkowania lub brak biletu umożliwiającego korzystanie z płatnej strefy parkowania należy opłacić Straży Miejskiej. Wszystkie informacje o tym, jak należy uregulować płatności znajdziecie na mandacie, który otrzymacie od strażników miejskich.

Nowelizacja ustawy wiele zmieni

Jeśli otrzymacie mandat od policjanta, to nawet jeśli opłacicie należność na miejscu gotówką, nie będziecie mieli 10% rabatu z tego tytułu. Zniżka przestanie istnieć od 1 stycznia 2022 roku.

Mało tego – osoby, które są sprawcami wypadków ze skutkiem śmiertelnym lub spowodowały trwały, ciężki ofierze będą zobowiązane do wypłacania świadczenia ofiarom lub bliskiej rodzinie. Jeśli tego nie zrobią, z powodu niewypłacalności, to należność reguluje ubezpieczyciel z obowiązkowego OC, który następnie będzie się ubiegał o pieniądze od sprawcy.

Punkty karne a płatność za mandaty

Od 1 stycznia 2022 roku zmieni się również system kasowania punktów karnych. Punkty będą kasowane z konta kierowcy dopiero po 2 latach, ale od daty uregulowania mandatu. Ponadto – liczba punktów karnych będzie miała znaczenie przy obliczaniu składki OC dla kierowców.

Jeśli jeździcie bezpiecznie i przepisowo nie musicie się martwić, a jeśli zdarzają Wam się wpadki, to miejcie na uwadze, że konsekwencją może być wyższa stawka polisy OC.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiady