24.07.2023

Elektryki na autostradach bez opłat: autostrada do elektromobilności

Strona głównaBlog YanosikElektryki na autostradach bez opłat: autostrada do elektromobilności

Właściciele pojazdów elektrycznych mogą w te wakacje podróżować za darmo płatnymi odcinkami autostrad A1 i A4! To możliwe dzięki specjalnej akcji Autostrada do elektromobilności, której celem jest propagowanie użytkowania pojazdów elektrycznych oraz automatycznych opłat za płatne odcinki dróg.

Autostrada do elektromobilności - co to za akcja?

5 lipca wystartowała trzecia edycja wakacyjnej akcji „Autostrada do elektromobilności”, w ramach której kierowcy pojazdów elektrycznych są zwolnieni z opłat za przejazdy płatnymi odcinkami autostrad A1 oraz A4 w Polsce.

Do końca sierpnia 2023 roku kierowcy elektryków mogą bezpłatnie korzystać z koncesjonowanych autostrad AmberOne A1 Gdańsk – Toruń oraz A4 Katowice – Kraków, na których znajduje się videotolling. Zwolnienie z opłat obejmuje aż 5 przejazdów tymi odcinkami.

Celem akcji jest spopularyzowanie użytkowania zeroemisyjnych pojazdów i w 100% automatycznych płatności za autostrady.

Darmowe autostrady dla elektryków - co trzeba zrobić?

Chcąc skorzystać z możliwości darmowych przejazdów płatnymi odcinkami A1 oraz A4, należy się zarejestrować lub zalogować w aplikacji EV Klub Polska.

W procesie rejestracji należy dodać zdjęcie dowodu z widocznym numerem rejestracyjnym, a dalej przejść do zakładki Benefity i wypełnić ankietę dotyczącą akcji „Autostrada do elektromobilności”.

Po wypełnieniu ankiety zostanie wysłane zgłoszenie do akcji, a po jego weryfikacji otrzymacie potwierdzenie na swój adres mailowy, z linkiem do aplikacji Autopay z dodaną zniżką, którą znajdziecie w zakładce Promocje.

Pamiętajcie, by pobrać wcześniej aplikację, zainstalować i zalogować się do niej oraz dodać swój pojazd elektryczny i uzupełnić metodę płatności.

Darmowe autostrady dla elektryków – jak to działa?

Gdy dołączycie do akcji „Autostrada do elektromobilności” wystarczy, że będzie przejeżdżać trasami, które są objęte videotollingiem, czyli A1 Gdańsk-Toruń lub A4 Katowice-Kraków. Wasz numer rejestracyjny zostanie odczytany automatycznie i szlaban zostanie podniesiony.

Autopay dokona wówczas zwrotu kosztów przejazdów na kartę, którą ustawiliście jako formę płatności za przejazdy. Kwota pobierana za przejazd nie może być niższa niż 5 zł.

Autostrada do elektromobilności cieszy się sporym zainteresowaniem

W ubiegłe wakacje uczestnicy akcji odbyli prawie 4 tysiące podróży swoimi elektrykami, przejeżdżając ponad 160 tys. km.

Dzięki temu udało się zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery o niecałe 19 ton. 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic