07.03.2024

Ferie zimowe 2024 - podsumowanie sytuacji na polskich drogach

Strona głównaBlog YanosikFerie zimowe 2024 - podsumowanie sytuacji na polskich drogach

Tegoroczne ferie zimowe rozpoczęły się 15 stycznia i trwały do 25 lutego. Sprawdziliśmy, czy w tym czasie chętnie wyjeżdżaliście na odpoczynek ze swoimi pociechami i dokąd się wybieraliście. Zapraszamy do lektury naszego raportu!

Ferie zimowe w 2024 - kiedy miały miejsce?

W tym roku ferie zimowe odbyły się w czterech turach, które podzielono odpowiednio pomiędzy województwa:

  • w terminie 15 - 28 stycznia ferie miały województwa dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie,
  • w terminie 22 stycznia - 4 lutego na ferie udały się województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie,
  • w terminie od 29 stycznia do 11 lutego ferie zimowe miały województwa lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie oraz śląskie,
  • w terminie od 12 do 25 lutego zimowa przerwa przypadła w województwach kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim.

Czy w ferie zimowe jest większy ruch na drogach?

Okres ferii zimowych, dla wielu rodziców dzieci w wieku szkolnym, oznacza wybranie urlopu i wyjazd na krótkie wakacje. W tym czasie ruch w miastach maleje, ale za to wzrasta na drogach ekspresowych i na autostradach, który przemieszczają się zimowi wczasowicze.

W jakich województwach najchętniej rodziny wybierały się na odpoczynek, w ramach ferii zimowych?

Zgodnie z naszymi danymi, największy przyrost mieszkańców, którzy postanowili wyjechać na krótkie wakacje, zarejestrowaliśmy w województwach mazowieckim (16.9%), lubuskim (16,1%) i świętokrzyskim (15,9%).

Z kolei, najmniejszy udział wyjeżdżających mieszkańców odnotowaliśmy w województwach: małopolskim (8,3%), śląskim (10,3%), podkarpackim (10,6%).

Sprawdziliśmy także przyrost tras i pokonywanego dystansu przez użytkowników Yanosik w okresie ferii zimowych i porównaliśmy wyniki z przeciętnymi dwoma tygodniami w roku.

Okazuje się, że największy przyrost liczby tras w pierwszej turze ferii, miał miejsce w województwie opolskim (17,2%), nieco mniejszy wzrost tras odnotowaliśmy w województwie zachodniopomorskim (16,6%). Z kolei, największy dystans pokonali kierowcy z zachodniopomorskiego (21,1%) oraz dolnośląskiego (18,1%).

Podczas drugiej tury ferii zimowych, największy przyrost pokonywanych tras zarejestrowaliśmy w województwie podlaskim (19,3%), a którym także pokonano największy dystans (22,8%).

W trzeciej turze ferii zimowych, największy przyrost pokonywanych tras, zarejestrowaliśmy wśród użytkowników z województwa podkarpackiego (35,2%) oraz śląskiego (29,9%). Z kolei, największy przyrost pokonywanego dystansu przypadł kierowcom z województw: śląskiego (34,0%), podkarpackiego (33,9%), lubelskiego (33,3%) oraz pomorskiego (33,2%).

W czwartej turze ferii, największy przyrost tras wśród kierowców, przypadł zmotoryzowanym z województwa małopolskiego (40,2%), w którym to również zarejestrowaliśmy największy przyrost pokonywanego dystansu (51,1%).

Gdzie na ferie zimowe? Najczęściej wybierane destynacje

Sprawdziliśmy także, dokąd najchętniej wybieraliście się w czasie tegorocznych ferii zimowych:

Kierowcy z województw dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego oraz zachodniopomorskiego wyjeżdżali najchętniej na południe naszego kraju, do województw śląskiego, małopolskiego oraz podkarpackiego. Duży przyrost odwiedzin mieszkańców województw z pierwszej tury ferii, odnotowaliśmy także w województwach zachodniopomorskim i dolnośląskim.

Z kolei, mieszkańcy województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, w okresie swoich ferii, najchętniej wybierali się w rejony zachodniopomorskiego i małopolskiego.

Trzecia tura ferii zimowych, która obejmowała województwa lubelskie, łódzkie oraz podkarpackie, pomorskie i śląskie, upłynęła pod znakiem wyjazdów w kierunku powiatów zachodniopomorskiego, dolnośląskiego i warmińsko-mazurskiego.

W ostatnim etapie ferii, kierowcy z kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego, zdecydowali się na podróże do powiatów województwa zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, podkarpackiego i pomorskiego. Województwo warmińsko-mazurskie także przyciągnęło wielu zainteresowanych zimowym odpoczynkiem, w tym rejonie kraju.

Bezpieczne ferie zimowe - czy tak było w 2024?

Zgodnie z archiwum informacji dziennej, które znajduje się na stronie Polskiej Policji, w okresie od 15 stycznia do 25 lutego, zarejestrowano 1 769 wypadków drogowych, w których zginęło 148 osób, a 1 962 zostały ranne. 

Niestety nie zabrakło także kierowców pod wpływem alkoholu, w tegorocznym sezonie ferii zimowych, policjanci zatrzymali ich aż 8 691!

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic