14.05.2021

GITD się zbroi. Będzie więcej kontroli? Kierowco, noga z gazu!

Z każdym rokiem do ruchu na polskich drogach dołącza coraz więcej jego uczestników. W związku z tym, cała infrastruktura jest doskonalona, a budżet, który idzie na kontrolowanie kierowców i ich pojazdów jest zwiększany. Już od 10 lat kontrole przeprowadza nie tylko drogówka, ale także GITD.

 

Kierowcy powinni mieć się na baczności

Nie ma wyjątków – każdy kierowca oraz jego pojazd mogą zostać skontrolowane przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Należy pamiętać, że inspektorom w trakcie zatrzymania, przysługują takie same uprawnienia, jakie posiada policja. To znaczy, że pracownik Inspektoratu może wylegitymować kierującego, sprawdzić dokumenty (prawo jazdy, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie OC), trzeźwość oraz stan techniczny samochodu. GITD posiada zróżnicowane narzędzia kontroli, a już niedługo wzbogaci się o kolejne.

Przybywa fotoradarów

GITD zaopatrzył się w 358 urządzeń do pomiaru prędkości. 100 z nich pojawi się w zupełnie nowych miejscach. Zalicza się do nich 39 sprzętów do odcinkowego pomiaru średniej prędkości, 26 fotoradarów stacjonarnych, 30 urządzeń monitorujących wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle oraz 5 sprzętów rejestrujących niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej na przejazdach kolejowych. GITD ma również w planie zakup 11 przenośnych urządzeń rejestrujących, które zostaną wykorzystane w miejscach niebezpiecznych, tam gdzie postawienie ich stacjonarnie jest niemożliwe. 247 fotoradarów zostanie umieszczonych w lokalizacjach już istniejących. Montowanie i modernizacja mają potrwać do końca lutego 2022 roku.

Mapa pokazująca rozmieszczenie 26 nowych fotoradarów.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Należy pamiętać, że montowanie nowych fotoradarów ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Instalowane są one w punktach, w których dochodzi do największej liczby wypadków. Mapa powyżej ilustruje w jakich lokalizacjach pojawią się nowe urządzenia. System Yanosik na bieżąco aktualizuje te miejsca. “Dla nas najważniejsze jest bezpieczeństwo naszych użytkowników, aby zostali oni poinformowani i mieli czas na zaplanowanie manewru. Zależy nam, aby wszyscy kierowcy Yanosika mogli skupić się na drodze, mając świadomość, że mają na swoim pokładzie asystenta, który pomoże na trasie. – mówi Julia Langa, Yanosik.pl.

Nowoczesne sposoby kontrolowania

Sprzęt niezbędny do kontroli na drogach jest na bieżąco modernizowany, podobnie jak infrastruktura teleinformatyczna czy wagi do sprawdzania masy pojazdu. Jest to niezbędny proces, który podnosi skuteczność organów kontroli ruchu drogowego, w tym również GITD. Już teraz fotoradary nie tylko mierzą prędkość, ale potrafią także sprawdzać czy kierowca ma zapięte pasy, nie korzysta z telefonu w trakcie jazdy, a także rejestrują wykroczenia w obu kierunkach ruchu. Co ciekawe, polska drogówka na wyposażeniu posiada również drony.

- Kontrole za pomocą dronów wywołały niemałe poruszenie wśród kierowców. - mówi Julia Langa, Yanosik.pl - Nasi użytkownicy coraz częściej dopytują nas czy wprowadzimy do aplikacji nowy typ zgłoszenia. Oczywiście monitorujemy sytuację i myślimy nad odpowiednim rozwiązaniem, które zwiększy bezpieczeństwo i komfort jazdy. - dodaje.

Dla służb dbających o porządek na drogach, drony mogą stać się wręcz nieodzownym sprzętem do patrolowania. Czy GITD także zastanowi się nad ich kupnem? Nie ma żadnych, oficjalnych informacji na ten temat, ale bardzo możliwe, że w przyszłości również inspektorzy “spojrzą na kierowców z góry”.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiady
11.03.2022

Szok po wizycie na stacji paliw! Gdzie zatankować najtaniej?

Dynamika zmieniających się cen na stacjach benzynowych miała się uspokoić wraz z początkiem lutego, po wprowadzeniu tarczy antyinflacyjnej 2.0. Ceny paliw miały spaść nawet o kilkadziesiąt groszy za litr. Jednak marzec powitał kierowców nową rzeczywistością, a ceny na dystrybutorach zaczęły gwałtownie rosnąć. Obecnie po wizycie na stacji można wyjechać z lżejszym portfelem i w niemałym szoku. Jak się dowiedzieć, gdzie można najtaniej zatankować? Yanosik przychodzi z pomocą!
03.11.2021

Ciekawa funkcja w Yanosiku dla właścicieli elektryków!

Coraz więcej samochodów elektrycznych porusza się po polskich drogach, a także coraz więcej polskich kierowców decyduje się na zamianę klasycznej spalinówki na to ekologicznie rozwiązanie. Wiedząc, że auta elektryczne to rozwiązanie przyszłościowe, w którego kierunku zmierza cały sektor motoryzacji, coraz więcej osób rozważa ich kupno. A my w Yanosiku wprowadziliśmy rozwiązanie, które spodoba się każdemu właścicielowi elektryka.
09.08.2021

Czwarta fala pandemii to już pewnik? Nie chcemy transportu publicznego, stawiamy na własny. Sprawdziliśmy, czy to prawda

Już coraz głośniej mówi się o nadejściu kolejnej fali pandemii koronawirusa. Pierwsze prognozy specjalistów zakładały, że pojawi się dopiero jesienią w Polsce, lecz obecnie wspomina się już o połowie sierpnia. Powoduje to wzmożone zainteresowanie zakupem samochodu używanego, gdyż nikt już nie chce być ograniczony w przemieszczaniu się, przez obostrzenia rządowe. Sprawdziliśmy, czy Polacy boją się transportu publicznego i faktycznie decydują się na zakup własnego samochodu oraz jak wygląda natężenie ruchu w miastach.