14.05.2021

GITD się zbroi. Będzie więcej kontroli? Kierowco, noga z gazu!

Z każdym rokiem do ruchu na polskich drogach dołącza coraz więcej jego uczestników. W związku z tym, cała infrastruktura jest doskonalona, a budżet, który idzie na kontrolowanie kierowców i ich pojazdów jest zwiększany. Już od 10 lat kontrole przeprowadza nie tylko drogówka, ale także GITD.

 

Kierowcy powinni mieć się na baczności

Nie ma wyjątków – każdy kierowca oraz jego pojazd mogą zostać skontrolowane przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Należy pamiętać, że inspektorom w trakcie zatrzymania, przysługują takie same uprawnienia, jakie posiada policja. To znaczy, że pracownik Inspektoratu może wylegitymować kierującego, sprawdzić dokumenty (prawo jazdy, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie OC), trzeźwość oraz stan techniczny samochodu. GITD posiada zróżnicowane narzędzia kontroli, a już niedługo wzbogaci się o kolejne.

Przybywa fotoradarów

GITD zaopatrzył się w 358 urządzeń do pomiaru prędkości. 100 z nich pojawi się w zupełnie nowych miejscach. Zalicza się do nich 39 sprzętów do odcinkowego pomiaru średniej prędkości, 26 fotoradarów stacjonarnych, 30 urządzeń monitorujących wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle oraz 5 sprzętów rejestrujących niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej na przejazdach kolejowych. GITD ma również w planie zakup 11 przenośnych urządzeń rejestrujących, które zostaną wykorzystane w miejscach niebezpiecznych, tam gdzie postawienie ich stacjonarnie jest niemożliwe. 247 fotoradarów zostanie umieszczonych w lokalizacjach już istniejących. Montowanie i modernizacja mają potrwać do końca lutego 2022 roku.

Mapa pokazująca rozmieszczenie 26 nowych fotoradarów.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Należy pamiętać, że montowanie nowych fotoradarów ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Instalowane są one w punktach, w których dochodzi do największej liczby wypadków. Mapa powyżej ilustruje w jakich lokalizacjach pojawią się nowe urządzenia. System Yanosik na bieżąco aktualizuje te miejsca. “Dla nas najważniejsze jest bezpieczeństwo naszych użytkowników, aby zostali oni poinformowani i mieli czas na zaplanowanie manewru. Zależy nam, aby wszyscy kierowcy Yanosika mogli skupić się na drodze, mając świadomość, że mają na swoim pokładzie asystenta, który pomoże na trasie. – mówi Julia Langa, Yanosik.pl.

Nowoczesne sposoby kontrolowania

Sprzęt niezbędny do kontroli na drogach jest na bieżąco modernizowany, podobnie jak infrastruktura teleinformatyczna czy wagi do sprawdzania masy pojazdu. Jest to niezbędny proces, który podnosi skuteczność organów kontroli ruchu drogowego, w tym również GITD. Już teraz fotoradary nie tylko mierzą prędkość, ale potrafią także sprawdzać czy kierowca ma zapięte pasy, nie korzysta z telefonu w trakcie jazdy, a także rejestrują wykroczenia w obu kierunkach ruchu. Co ciekawe, polska drogówka na wyposażeniu posiada również drony.

- Kontrole za pomocą dronów wywołały niemałe poruszenie wśród kierowców. - mówi Julia Langa, Yanosik.pl - Nasi użytkownicy coraz częściej dopytują nas czy wprowadzimy do aplikacji nowy typ zgłoszenia. Oczywiście monitorujemy sytuację i myślimy nad odpowiednim rozwiązaniem, które zwiększy bezpieczeństwo i komfort jazdy. - dodaje.

Dla służb dbających o porządek na drogach, drony mogą stać się wręcz nieodzownym sprzętem do patrolowania. Czy GITD także zastanowi się nad ich kupnem? Nie ma żadnych, oficjalnych informacji na ten temat, ale bardzo możliwe, że w przyszłości również inspektorzy “spojrzą na kierowców z góry”.

21.06.2021

Nowa funkcja w Yanosik - zatankujesz bez obaw. Sprawdzone paliwo przez UOKiK w aplikacji

Codziennie do baków samochodowych wlewane są hektolitry paliwa. Jednak czy na pewno jest ono dobrej jakości? Na jakich stacjach zatankujemy auto bez obaw? Na to pytanie odpowiada Yanosik, który właśnie wprowadził nową funkcję. Od teraz chroni portfele kierowców nie tylko przed mandatami, ale też przed skutkami zatankowania paliwa złej jakości. W aplikacji sprawdzimy bowiem czy dana stacja przeszła pozytywnie kontrolę UOKiK.
01.06.2021

Yanosik i Policja ponownie łączą siły - rusza akcja na skalę całego kraju

Wraz z początkiem czerwca w życie weszły nowe przepisy drogowe. Wzbudzają one dużo kontrowersji, choć nie do każdego doszła jeszcze informacja o zmianach. Czy Polacy są na nie gotowi? Brak świadomości może sporo kosztować, jednak to co liczy się najbardziej, to bezpieczeństwo!
03.09.2021

Nocna certyfikacja Yanosika na AA. To znaczy, że już wszyscy mogą korzystać z nowego rozwiązania?

Początek września przyniósł bardzo dobrą wiadomość dla twórców i użytkowników Yanosika. Nocna certyfikacja Google dla wersji beta Yanosik AA zakończyła się pomyślnie. Czy to oznacza, że już wszyscy mogą korzystać z aplikacji w Android Auto?