13.09.2021

Gotowi na jesienne doznania na drogach? Sprawdźcie 10 wskazówek, jak sobie radzić z jedną z najtrudniejszych pór roku dla kierowców

Strona głównaBlog YanosikGotowi na jesienne doznania na drogach? Sprawdźcie 10 wskazówek, jak sobie radzić z jedną z najtrudniejszych pór roku dla kierowców

Jesień słynie z dynamicznie zmieniającej się pogody. Mimo tego, że w trakcie dnia może być ciepło i przyjemnie, możemy być pewni, że noc przywita nas chłodem, a czasem nawet deszczem i mgłą. Coraz krótsze dni również nie sprzyjają długo podróżującym samochodem, zwłaszcza gdy nie lubią tras po zmroku. Sprawdźcie nasze wskazówki na jesienne podróże autem i wypróbujcie je w tym roku!

 

Śliska nawierzchnia wymaga dobrych opon

Nie ryzykujcie swojego bezpieczeństwa przez starte opony przy śliskiej nawierzchni. Lepiej kontrolujcie stan ogumienia oraz głębokość bieżnika w swoich oponach. Samochód, którego bieżnik ma mniejszą wysokość, niż 1,6 mm może całkowicie stracić przyczepność przy 90 km/h.

Nie ignorujcie również leżących liści na drogach, te pomimo swojego pięknego wyglądu, są niesamowicie niebezpieczne. Mokre liście są równie śliskie, jak śnieg, a jak wiecie, nie ma z nim żartów.

Zachowuj się bezpiecznie przy ograniczonej widoczności

Jesienią nie trudno o takie warunki na trasie. Mgła, deszcz, mżawka – to wszystko może powodować ograniczoną widoczność, w trakcie której bardzo ciężko prowadzi się samochód. Ważnym jest by zachować odpowiedni odstęp od pojazdu, który znajduje się przed nami oraz wiedzieć, kiedy należy włączyć światła przeciwmgielne. Tylne światło przeciwmgielne może być używane wyłącznie wtedy, gdy widoczność będzie poniżej 50 metrów.

Zadbaj o swoją widoczność

Zużyte wycieraczki zmniejszają widoczność nawet o 30%. Sprawdzaj regularnie ich stan i w razie uszkodzenia lub zużycia natychmiast wymień na nowe. Dodatkowym działaniem, które możesz podjąć jest wytarcie szyby po wewnętrznej stronie, która jest najczęściej brudna od palców lub uchwytu na telefon. Przednia szyba szybciej zaparowuje, gdy jest brudna.

Jeśli chcesz szybko odparować szyby, możesz włączyć wentylację i klimatyzację, a następnie rozgrzać samochód.

Silne podmuchy wiatru są bardzo groźne

Jesienią również nie trudno o mocną wichurę, bez deszczu. O ile w mieście może nie być tak odczuwalna dla kierowcy, o tyle w trasie stanowi niebezpieczeństwo. Silne podmuchy wiatru utrudniają poruszanie się po drogach szybkiego ruchu oraz na autostradach. Można to odczuć w kabinie auta, gdy jesteśmy kołysani w lewo oraz w prawo przez mocny wiatr. W takich sytuacjach powinniśmy zmniejszyć prędkość oraz mocno trzymać kierownicę, zwłaszcza, gdy wyprzedzamy ciężarówki, przy których opór powietrza się zmienia.

Uwaga na zwierzęta

Sezon jesienny to dla wielu zwierząt okres wzmożonej aktywności. Możesz się więc spodziewać ich obecności na polach lub w lasach, w których przebiega Twoja trasa. Bądź przygotowany, że w każdej chwili coś może wyskoczyć Ci na trasę. Nie lekceważ znaków informujących o ryzyku spotkania saren, dzików czy nawet łosia. Lepiej zachowaj bezpieczną prędkość i jedź ostrożnie. A gdy spotkasz dzikie zwierzę, zatrzymaj się i poczekaj aż przejdzie. Nie ryzykuj dźwiękiem klaksonu czy światłami, że odstraszysz zwierzynę.

Jesienna aura nie jest wymarzoną dla kierowców. Warunki pogodowe na trasach są znacznie trudniejsze niż latem czy wiosną, a do tego bardzo szybko robi się już wieczór. To pora roku, która wymaga od wszystkich zmotoryzowanych większej ostrożności oraz czujności za kółkiem, dlatego też warto zastosować się do naszych powyższych wskazówek, aby uniknąć ryzyka na trasie.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic