13.04.2022

Jak prawidłowo ustawić lusterka w samochodzie?

Strona głównaBlog YanosikJak prawidłowo ustawić lusterka w samochodzie?

O tym, że lusterka pełnią bardzo ważną rolę w samochodzie (mamy nadzieję!) wiecie. Ale to ich prawidłowe ustawienie zapewnia bezpieczeństwo i komfort w trakcie jazdy. W jaki sposób powinno się ustawiać wszystkie lusterka w samochodzie, aby zapewnić sobie i nie tylko sobie, jak najwięcej bezpieczeństwa?

 

Każdy samochód jest wyposażony w trzy lusterka – wewnętrzne, czyli wsteczne i dwa boczne, czyli zewnętrzne. We współczesnych samochodach lusterka mają specjalny kształt, który zapewnia optymalny do wielkości i rodzaju nadwozia kąt widzenia.

Co ważne, lusterka są asferyczne, łamane, co ma doprowadzić do zredukowania ryzyka tzw. „martwego pola”. Z kolei lusterka wewnętrzne mają funkcję przyciemniania, co ma zapobiegać oślepianiu przez jadące za naszym pojazdem auta.

Główna rola lusterek w samochodzie🚘

Przede wszystkim pomagają one w prawidłowej ocenie sytuacji na trasie i na parkingu. Jest to bardzo istotne przy parkowaniu i dokonywaniu manewrów. Boczne lusterka poszerzają pole widzenia i umożliwiają dostrzeżenie tego, co znajduje się bezpośrednio za pojazdem. Dzięki nim mamy możliwość bezpiecznej zmiany pasa.

Bardzo ważne jest to, by lusterka stale zapewniały widoczność otoczenia. Ustawione zbyt nisko lub wysoko mogą zaburzać pole widzenia, a to może skutkować nieumiejętną oceną zagrożenia na drodze, co doprowadzi do wypadku lub kolizji.

Jak prawidłowo ustawić lusterka w aucie?

Najlepszą pozycją dla lusterek jest widok na część boku pojazdu oraz drugi pas. Lewe lusterko w prawym dolnym rogu powinno pokazywać przednią klamkę auta. Dzięki temu będziecie widzieć fragment boku pojazdu oraz przestrzeń obok niego, a co za tym idzie – również auta poruszające się na sąsiednim pasie ruchu.

W przypadku prawego lusterka należy zastosować tę samą analogiczną metodę. Trzeba pamiętać, aby tylne drzwi auta nie zajmowały więcej niż 10% przestrzeni lusterka.

Lusterka boczne nie powinny być także ustawione zbyt mocno do dołu ani do góry.

Jak prawidłowo ustawić wewnętrzne lusterko?🚙

To lusterko ma funkcję pomocniczą, pozwala dostrzec przestrzeń za naszym pojazdem. Należy je tak pochylić, aby można w nim zobaczyć tylną szybę samochodu i obiekty, które się za nią znajdują. Nie powinno się dekorować lusterka w taki sposób, że będzie to ograniczało widoczność.

Martwe pole

W większości nowoczesnych pojazdów lusterka są już regulowane elektrycznie, niektóre nawet automatycznie zmieniają kąt przy wrzuceniu biegu wstecznego. Ma to zapewnić kierowcy, który cofa pojazdem, jak najlepsze pole widzenia niższych partii auta i terenu.

Każdy kierowca musi zapewnić sobie optymalne ustawienie lusterek, jednak nie będzie w stanie zapewnić sobie takiej widoczności, która wyeliminuje martwe pole. Fragment boku pojazdu będzie niewidoczny w lusterku.

Chcąc wyeliminować ryzyko kolizji lub stłuczki, wynikającej z martwego pola, najlepiej zawsze sprawdzić obszar wokół pojazdu w lusterku, ale również przez okno. To ważne zwłaszcza gdy chcemy się upewnić czy można zmienić pas lub wyprzedzić inne auto.

Jeśli pojazd, który nas wyprzedza będzie widoczny we wstecznym lusterku, z którego zacznie znikać i od razu pojawiać się w lusterku lewym, to mamy pewność że nasze lusterka są dobrze ustawione. Jeśli choć na chwilę zniknie nam z pola widzenia, to znaczy że nasze ustawienie jest złe.

 

Prawidłowe ustawienie lusterek to czynność, którą często bagatelizują kierowcy. Jednak to ona w dużym stopniu decyduje o bezpieczeństwie podczas jazdy. Prawidłowo ustawione lusterka pomagają w trakcie jazdy, a do tego redukują ryzyko wypadku.

Ponadto – to jedna z podstawowych czynności, od których kursanci zaczynają naukę jazdy. 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic