28.02.2024

Wideorejestrator 360 stopni - wszystko co musisz wiedzieć

Strona głównaBlog YanosikWideorejestrator 360 stopni - wszystko co musisz wiedzieć

Wideorejestratory cieszą się ogromnym uznaniem kierowców i można je spotkać coraz częściej w różnych rodzajach samochodów. Nie każdy wie, że na rynku są dostępne także urządzenia umożliwiające śledzenie obrazu w 360 stopniach. Jak działają takie wideorejestratory? Dla kogo to najlepsze rozwiązanie? Dowiedzcie się z naszego artykułu!

Jak działa kamera 360?

Urządzenie nagrywa film dookoła własnej osi. Podczas oglądania materiału możecie samodzielnie zdecydować, który fragment chcecie obejrzeć, dzięki temu to Wy decydujecie, który wątek będzie dla Was głównym i na czym chcecie skupić swoją uwagę.

Zalety wideorejestratorów 360

Zwykły wideorejestrator nagrywa obraz z drogi, a materiał może się przydać w sytuacji wypadku lub stłuczki, służąc jako materiał dowodowy. Natomiast, wideorejestratory 360 umożliwiają nagrywanie przestrzeni zarówno wewnątrz pojazdu, jak i po jego bokach i z tyłu. Dzięki temu macie podgląd na to, co dzieje się w otoczeniu pojazdu, tak jakbyście spoglądali przez każdą szybę jednocześnie.

Materiał z kamery 360 może się przydać zwłaszcza, gdy boicie się o uszkodzenia samochodu, np.: na parkingu. Dzięki nagrywaniu większej skali obrazu zyskacie pogląd na to, co się dzieje wokół niego.

Rodzaje kamer samochodowych 360

Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów kamer samochodowych. Do wyboru są modele z jednym lub kilkoma obiektywami. Te z jedną soczewką potrafią nagrywać obraz w postaci sferycznej, czyli okrągłej, który następnie jest spłaszczony, aby materiał można było dowolnie obracać.  

Modele z większą ilością obiektywów nagrywają po kilka ścieżek obrazów i łączą je ze sobą, aby możliwy był obrót dookoła. Takie urządzenia gwarantują też lepszą jakość obrazu, ale są większe, co może stanowić problem w mniejszym pojeździe. Dodatkowo, niektóre modele wymuszają konieczność montażu kamer na zewnątrz pojazdu, a to może nie przypaść do gustu niektórym właścicielom.

Wideorejestrator 360 stopni - dla kogo?  

Kamery 360 mają ogromny potencjał, z którego może skorzystać każdy. To idealne urządzenie dla wszystkich osób, które chcą pokazać przestrzeń z każdej perspektywy, np.: podczas zaplanowanej wycieczki lub jako reportaż z jazdy sportowej na motocyklu lub autem.

Dodatkowo, wideorejestrator umożliwia lepszą obserwację drogi, gdy np.: poruszacie się jezdnią wielopasmową. Oglądając materiał będziecie mogli sprawdzić, jak zachowywali się inni uczestnicy ruchu drogowego, za Waszym pojazdem i obok niego.

Urządzenie sprawdzi się także dla tych osób, które chcą uniknąć tzw. parkingowych stłuczek. Zamontowany wideorejestrator 360 w aucie będzie monitorował to, co dzieje się w otoczeniu Waszego pojazdu i gdy dojdzie do tej nieprzyjemnej sytuacji, nie będziecie mieli problemu ze znalezieniem sprawcy, choćby po numerze rejestracyjnym jego pojazdu.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic