05.02.2024

Jak ustawić fotel kierowcy?

Strona głównaBlog YanosikJak ustawić fotel kierowcy?

Prawidłowe ustawienie fotela kierowcy ma bardzo duże znaczenie, zarówno dla komfortu, jak i bezpieczeństwa jazdy. Czy znacie wszystkie najważniejsze zasady, których powinno się przestrzegać podczas ustawiania fotela? Sprawdźcie swoją wiedzę!

Prawidłowe ustawienie fotela kierowcy – 5 zasad

Fotel kierowcy powinien być ustawiony tak, aby zapewnić kierującemu jak najlepszą widoczność oraz komfort jazdy. Istnieje kilka podstawowych zasad, które pomogą Wam go odpowiednio ustawić:

  1. Regulacja siedziska – należy je ustawić w takiej pozycji, aby pole widzenia nie było ograniczone. Odległość pomiędzy głową kierowcy, a dachem powinna wynosić co najmniej 10 cm.
  2. Odległość fotela od pedałów – w samochodzie z manualną skrzynią biegów, siedząc za kierownicą, wciśnijcie do końca pedał sprzęgła, tak, aby poczuć wyraźny opór. Fotel powinien być ustawiony w takiej odległości, aby noga przy wciśniętym pedale sprzęgła, była lekko ugięta w kolanie, ale nie uciskała przedniej części siedziska. W samochodzie z automatyczną skrzynią biegów należy na postoju, przy pracującym silniku, jak najmocniej wcisnąć pedał hamulca. Odpowiednia pozycja to taka, w której kolano nie musi być w tej sytuacji całkowicie wyprostowane.
  3. Oparcie fotela – w aucie nie można zajmować pozycji półleżącej, dlatego nie należy za mocno odchylać oparcia fotela, inaczej ryzykujecie, że podczas kolizji pasy bezpieczeństwa nie utrzymają Was na miejscu. Prawidłowy kąt odchylenia oparcia fotela powinien wynosić 100-110° względem siedziska. Warto także zadbać o plecy, aby przylegały do fotela na całej długości, nie prowadźcie auta zgarbieni!
  4. Zagłówek fotela – ten zapewni Wam komfort w trakcie jazdy, ale również chroni głowę w sytuacji wypadku. Jego wysokość powinna być tak wyregulowana, aby szczyt zagłówka znajdował się na wysokości wierzchołka głowy, która nie powinna być od niego oddalona mocniej niż na 3-4 cm.
  5. Odległość fotela od kierownicy – kierownica nie powinna zasłaniać zegarów ani obijać się o nogi. Odległość środka kierownicy od klatki piersiowej kierowcy powinna wynosić od 25 do 40 cm, niezależnie od wzrostu. Prawidłowe ustawienie można sprawdzić poprzez wykonanie testu – siedząc w pozycji, w której plecy całkowicie przylegają do fotela, połóżcie nadgarstek na szczycie kierownicy – jeśli ręka jest delikatnie zgięta w łokciu, to wszystko jest ok. To ważne, bowiem zbyt daleka pozycja od kierownicy powoduje odrywanie pleców od fotela, przy wykonywaniu skrętów, a to doprowadzi do obniżenia szybkości reakcji. Z kolei, siedząc zbyt blisko, ograniczycie sobie możliwość swobodnego ruchu rękoma i nogami, a nawet w sytuacji kolizji, poduszka powietrzna będzie mogła Wam zrobić krzywdę!

Poprawna pozycja za kierownicą

Prawidłowe ustawienie fotela kierowcy, to nie wszystko! Ogromne znaczenie ma jeszcze odpowiednia pozycja kierującego. Zwróćcie uwagę na to, w jakiej pozycji prowadzicie auto, podążając za poniższymi wskazówkami:

Ułożenie rąk na kierownicy – auta nie powinno się prowadzić jedną ręką! Obie ręce powinny trzymać kierownicę w jej najszerszym punkcie, a więc w układzie „za piętnaście trzecia”. To pozwoli wykonać pełny ruch kierownicą bez skrępowania.

Pasy bezpieczeństwa – to oczywista kwestia, ale wciąż wielu kierowców o niej zapomina! ZAWSZE należy zapinać pasy bezpieczeństwa, nawet w trakcie krótkiej przejażdżki do sklepu.

Pamięć ustawienia fotela kierowcy - co to za funkcja i w jakich autach?

W niektórych nowoczesnych samochodach istnieje funkcja zapamiętywania ustawień fotela, która świetnie się sprawdza, gdy z auta korzysta kilku kierowców.

Funkcja jest dostępna w ustawieniach, aby z niej skorzystać należy wyregulować w pożądany sposób fotel kierowcy, a następnie wybrać odpowiednią konfigurację przycisków.

Tę funkcję spotkacie np.: w aucie Volvo XC60, modelach Skoda  Superb, Skoda Octavia, Skoda Kodiaq, Toyota RAV4, Opel Insignia, a także w wybranych modelach Hyundai, Mazda, Nissan, Lexus i Volkswagen.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic