30.12.2021

Wspólna akcja Policji i Yanosika – rozdajemy certyfikaty, sprawdź jak je zdobyć!

Strona głównaBlog YanosikWspólna akcja Policji i Yanosika – rozdajemy certyfikaty, sprawdź jak je zdobyć!

Już od dziś rusza cykliczna akcja Policji i Yanosika – „Myśl trzeźwo”. Jej celem jest zwiększenie świadomości kierowców w obszarze zagrożeń związanych z prowadzeniem pojazdu pod wpływem alkoholu. Działania trwają od 30 grudnia do 16 stycznia. Data ich rozpoczęcia nie została wybrana przypadkowo – w okresie Sylwestra wielu Polaków wznosi toasty za pomyślność w Nowym Roku, a następnego dnia prowadzi pojazd, często nie będąc świadomymi swojego faktycznego stanu.

 

W ubiegłym roku kierujący pojazdami pod wpływem alkoholu doprowadzili do 1 665 wypadków, w których zginęło 216 osób, a 1 847 zostało rannych. Blisko 9% ofiar straciło życie z ich winy.

Wspólnie z Komendą Główną Policji organizujemy cyklicznie akcję „Myśl trzeźwo”, której celem jest szerzenie świadomości o zagrożeniach, jakie niesie za sobą prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, a także w stanie tzw. „nieświadomej trzeźwości”.

Czy wiesz, co to „nieświadoma trzeźwość”?

Stan „nieświadomej nietrzeźwości” jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem. Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, że dzień po zakrapianym spotkaniu, mogą być jeszcze nietrzeźwi, pomimo dobrego samopoczucia. Mając kaca mamy również problemy 

z koncentracją, refleksem oraz koordynacją ruchową. Nawet, jeśli czujemy się dobrze, nie będziemy mieli pewności, czy w naszej krwi nie znajduje się alkohol, dopóki się nie przebadamy – informuje Julia Langa, Yanosik.

Wszystkim użytkownikom Yanosika udostępnimy quiz, który jest dedykowany akcji „Myśl trzeźwo”. Opiera się na zagadnieniach, które są bezpośrednio związane ze spożywaniem alkoholu oraz prowadzeniem samochodu.

Naszym założeniem jest zwiększenie świadomości społeczności kierowców w naszym kraju, które dotyczą bezpiecznej jazdy. Chcemy również obalić stereotypy związane ze spożywaniem alkoholu oraz kierowaniem pojazdu, czyli np.: to gdy na kacu kierowcy czują się wyśmienicie.

Yanosik to ponad 2 mln użytkowników miesięcznie

… którzy chętnie korzystają z naszych rozwiązań. Chcemy wykorzystać nasz zasięg i skierować przekaz do jak największej liczby polskich kierowców. Termin rozpoczęcia akcji nie został wybrany przez przypadek.

Właśnie w trakcie świąt i długich weekendów odnotowujemy znaczny wzrost aktywnych użytkowników Yanosika. Chcemy wykorzystać ten moment, aby wzmocnić przekaz akcji „Myśl trzeźwo” i zwiększyć zasięg dotarcia. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że wielu kierowców wypełni ankietę i zmieni swoje zdanie na temat spożywania alkoholu i prowadzenia pojazdu - komentuje Julia Langa, Yanosik - Zamierzamy nagrodzić wszystkich zmotoryzowanych, którzy odpowiedzą poprawnie na pytania z quizu. Otrzymają oni Certyfikat Odpowiedzialnego Kierowcy, którym będą mogli podzielić się z innymi, poprzez udostępnienie go w mediach społecznościowych. Natomiast ci, którym nie uda się udzielić poprawnych odpowiedzi na wszystkie pytania z quizu, będą mieli kolejną szansę na wypełnienie go. W ten sposób nie tyle sprawdzamy wiedzę kierowców, ale edukujemy ich i budujemy większą świadomość – dodaje.

Bezpłatne badania dla wszystkich kierowców

Każdy, kto nie jest pewny swojego stanu, a chce wsiąść za kółko, może się bezpłatnie przebadać w jednostkach Policji. Komenda Główna Policji zachęca wszystkich kierowców do sprawdzenia swojego stanu alkomatem, aby mieli 100% pewność, że są trzeźwi, zanim wsiądą za kółko.

Z doświadczenia wiemy, że podczas świąt, a szczególnie w okolicach Sylwestra, wzrasta liczba zatrzymanych nietrzeźwych kierowców. Często takie osoby tłumaczą się, że wypiły jedno piwo, albo że to skutek dnia poprzedniego. Dlatego zachęcamy wszystkich kierowców, którzy tego samego dnia lub dzień wcześniej spożywali alkohol, i nie są pewni czy mogą prowadzić auto, do przebadania się alkomatem w pobliskiej jednostce Policji. To nic nie kosztuje, a może zapobiec niebezpiecznym sytuacjom na drodze – komentuje kom. Robert Opas z Komendy Głównej Policji. 

Akcja „Myśl trzeźwo” jest kolejną naszą współpracą z Komendą Główną Policji. Jej celem jest zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. W tym roku, tak jak i w poprzednich latach, wspólnie zorganizowaliśmy akcję „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”. Każdy kierowca mógł sprawdzić ustawienie świateł w swoim aucie za darmo, w wybranych Stacjach Kontroli Pojazdów. Bezpieczeństwo to nasz priorytet i dbamy o to, by było na jak największym poziomie!

Pamiętajcie, że od Nowego Roku wchodzi w życie nowy taryfikator mandatów. Kierowca, który nie będzie zachowywał należytej ostrożności i spowoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, będąc w stanie wskazującym na spożycie alkoholu, otrzyma karę grzywny, nie mniejszą niż 2,5 tysiąca złotych!

Nowy taryfikator możecie sprawdzać https://yanosik.pl/nowy-taryfikator/tutaj – na bieżąco aktualizujemy wszystkie informacje.

Akcja „Myśl trzeźwo” potrwa od 30 grudnia do 16 stycznia – zachęcamy Was do sprawdzenia swojej wiedzy i zdobycia certyfikatu odpowiedzialnego kierowcy!

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic