14.09.2022

Jak używać prawidłowo świateł w aucie? Za niewiedzę będzie mandat i punkty karne

Strona głównaBlog YanosikJak używać prawidłowo świateł w aucie? Za niewiedzę będzie mandat i punkty karne

Jesień dopiero się rozkręca, ale właśnie teraz jest dobry moment, aby pomyśleć o światłach w swoim samochodzie. A dokładniej o ich prawidłowym używaniu. Już wkrótce zaczniecie używać ich znacznie częściej, ze względu na szybciej zapadający zmrok. Niewiedza w zakresie używania świateł w samochodzie może się skończyć mandatem i punktami karnymi. A te będą ważne przez dwa lata!

 

Działające światła w aucie to bezpieczeństwo na drodze!

Wciąż niestety na polskich drogach można spotkać samochody, w których światła nie są dobrze ustawione. Ignorowanie tego problemu to jawne stwarzanie zagrożenia dla siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Nieodpowiednie ustawienie świateł samochodowych stanowi również przyczynę wypadków. Zgodnie z danymi z Instytutu Transportu Samochodowego – nawet 50% aut oślepia innych kierowców na trasie.

Kierowca, który jest oślepiony światłami innego samochodu, nawet po minięciu tego drugiego pojazdu, jeszcze przez co najmniej kilkadziesiąt sekund będzie miał znacznie gorsze widzenie. To bardzo niebezpieczne i może stanowić przyczynę wypadku. W takiej sytuacji kierowca powinien w miarę możliwości stopniowo zwolnić i skierować swój wzrok na prawą krawędź jezdni, aż pojazd z naprzeciwka przejedzie – mówi Andrzej Mejer, Yanosik

Kierowcy muszą dbać o swój wzrok

Oślepianie innego kierowcy poprzez źle ustawione światła w samochodzie powoduje, że ten przestaje obserwować otoczenie, a jego wzrok skupia się na punktach świetlnych. Czy wspominaliśmy już o tym, że jest to niebezpieczne?

Na polskich drogach krajowych kierowca średnio jest oświetlany nawet 3 000 razy w ciągu jednogodzinnej jazdy. Po przejechaniu 100 km może być oświetlony nawet 7 000 razy! To oznacza, że po kilku godzinach jazdy jego wzrok będzie bardzo mocno zmęczony, jak również organizm.

Trzeba mieć także na uwadze, że kierowca, który jadąc po zmroku ma ciągłe wrażenie oślepienia światłami przez inne pojazdy, powinien sprawdzić swój wzrok u okulisty.

Nieprawidłowe używanie świateł = mandat i punkty

Nie każdy kierowca jest w pełni świadomy swoich obowiązków, dotyczących używania świateł w samochodzie. Należy zarówno pilnować ich prawidłowego ustawienia, każdorazowego włączania, jak również unikać błędnego wykorzystywania ich, np.: gdy warunki pogodowe tego nie wymagają. Już samo używanie świateł w sposób niezgodny z przepisami jest karane mandatem i punktami karnymi, dlatego przed rozpoczęciem sezonu jesienno-zimowego, lepiej przypomnieć sobie zasady poprawnego korzystania ze świateł w aucie. Zwłaszcza, że nieznajomość przepisów może kosztować kierowcę kilka punktów karnych, które zostaną na jego koncie przez dwa lata – mówi Andrzej Mejer, Yanosik

Za co można otrzymać karę w kwestii nieprawidłowego używania świateł? Sprawdźcie naszą listę.

 • Niewłączenie przez kierującego pojazdem wymaganych świateł w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza 200 zł, 2 pkt karne.
 • Używanie tylnych świateł przeciwmgłowych przy normalnej przejrzystości powietrza 100 zł, 2 pkt karne.
 • Niewłączenie w pojeździe holującym świateł mijania 100 zł, 0 pkt karnych.
 • Jazda bez wymaganych świateł od zmierzchu do świtu 300 zł, 4 pkt karne.
 • Jazda bez wymaganych świateł od świtu do zmierzchu 100 zł, 2 pkt karne.
 • Jazda bez wymaganych świateł pojazdami niewyposażonymi w światła mijania, drogowe lub do jazdy dziennej 100 zł, 0 pkt karnych.
 • Jazda bez wymaganych świateł w tunelu, niezależnie od pory doby 200 zł, 4 pkt karne.
 • Nieużywanie wymaganego oświetlenia podczas zatrzymania lub postoju w warunkach niedostatecznej widoczności 150-300 zł, 3 pkt karne.
 • Korzystanie ze świateł drogowych w sposób niezgodny z przepisami 200 zł, 3 pkt karne.
 • Naruszenie warunków dopuszczalności używania przednich świateł przeciwmgłowych 100 zł, 2 pkt karne.
 • Używanie "szperacza" podczas jazdy 100 zł, 0 pkt karnych.
 • Zakrywanie świateł oraz urządzeń sygnalizacyjnych 300 zł, 3 pkt karne.
 • Umieszczenie na pojeździe ładunku w sposób zasłaniający światła lub urządzenia sygnalizacyjne 200 zł, 0 punktów karnych.
 • Nieuprawnione umieszczanie w pojeździe lub na nim urządzeń stanowiących obowiązkowe wyposażenie pojazdu uprzywilejowanego, wysyłających sygnały świetlne w postaci niebieskich lub czerwonych świateł błyskowych albo sygnał dźwiękowy o zmiennym tonie – 20 – 5000 zł + konfiskata, 3 pkt karne.
 • Naruszenie przepisów przez kierującego pojazdem przewożącym zorganizowaną grupę dzieci lub młodzieży w wieku do 18 lat, w tym:
  • niewłączenie świateł awaryjnych podczas wsiadania lub wysiadania dzieci lub młodzieży 200 zł, 2 pkt karne.
 • Niedopełnienie przez kierującego autobusem szkolnym obowiązku:
  • włączenie świateł awaryjnych podczas wsiadania lub wysiadania dzieci 200 zł, 2 pkt karne.

Należy także pamiętać, że pojazd który w trakcie kontroli nie będzie miał oświetlenia w dobrym stanie technicznym lub będzie ono nieprawidłowo ustawione, co stwarza zagrożenie dla innych użytkowników drogi, wówczas może nie zostać dopuszczony do dalszej jazdy przez funkcjonariuszy policji. W takiej sytuacji zwykle zatrzymywany jest dowód rejestracyjny, a kierowca otrzymuje mandat.

Nadużywanie długich świateł to częsty nawyk kierowców

Oślepianie innych kierowców dzieje się nie tylko z powodu źle ustawionych świateł w samochodzie, ale również przez ich nieprawidłowe używanie. Zwłaszcza przez nadużywanie świateł drogowych, które potocznie nazywa się długimi.

Z tych można korzystać od zmierzchu do świtu, na nieoświetlonych drogach, zamiast świateł mijania lub z nimi, a także gdy nie oślepia się innych kierowców lub pieszych poruszających się w kolumnie.

Kierowcy są zobowiązani do wyłączenia świateł drogowych, gdy z naprzeciwka nadjeżdża inny pojazd i kierujący nim wyłączył oświetlenie szosowe, a także gdy zbliża się do innego auta i zachodzi możliwość oślepienia kierowcy tego pojazdu. Należy je wyłączyć również gdy zbliża się do pojazdu szynowego lub komunikacji wodnej, a odległość między kierującym a pojazdem stwarza zagrożenie oślepienia kierującego pojazdem.

Trzeba również pamiętać o wyłączeniu długich świateł, gdy kierowca, który jedzie autem za nami, będzie chciał nas wyprzedzić. Należy to zrobić najpóźniej w momencie zrównania się pojazdów – podpowiada Andrzej Mejer, Yanosik Trzeba mieć też na uwadze, że za mruganie długimi światłami innym kierowcom (np.: celem ostrzeżenia o kontroli prędkości), można również otrzymać mandat w wysokości 200 zł i 3 punktów karnych.

Już wkrótce będzie można sprawdzić ustawienie świateł za darmo

Jak co roku, mamy w planach zorganizować wspólną akcję z Instytutem Transportu Drogowego oraz Policją, która będzie oferowała kierowcom możliwość sprawdzenia ustawienia świateł w samochodzie w wybranych Stacjach Kontroli Pojazdów za darmo. Szczegóły przekażemy już wkrótce.

W ubiegłorocznych latach, w kampanii „Twoje światła, nasze bezpieczeństwo” każdy kierowca mógł w określonym terminie i punkcie sprawdzić ustawienia świateł w swoim aucie. Dzięki kontroli ustawienia świateł zmniejsza się stopień niebezpieczeństwa w sezonie jesienno-zimowym na polskich drogach. Zwłaszcza, że w tym czasie zmrok zapada znacznie szybciej, a warunki atmosferyczne stają się trudniejsze – występują deszcze, mgły, a nawet przymrozki.

Pamiętajcie, że światła w Waszych samochodach pełnią bardzo ważną i rolę i należy pilnować ich prawidłowego ustawienia, nawet po każdej wymianie żarówki. Używajcie ich prawidłowo, a nie stworzycie zagrożenia dla siebie, ani innych uczestników ruchu drogowego. 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic