27.05.2022

Jedziesz na wakacje autem? Na tych drogach czekają utrudnienia!

Strona głównaBlog YanosikJedziesz na wakacje autem? Na tych drogach czekają utrudnienia!

Sezon wakacyjny już za chwilę się rozpocznie, a niektórzy z Was ruszą na pierwsze urlopy. Na niektórych trasach mogą Was czekać jednak przykre niespodzianki w postaci remontów lub budowy. Dlatego sprawdziliśmy dla Was, gdzie możecie się spodziewać utrudnień!

 

Będą nowe drogi w tym roku!🛣

GDDKiA realizuje swój plan rozbudowy dróg. W tym roku ma oddać do użytku 345,5 km nowych tras, a Wy będziecie mieli możliwość poruszania się 253,1 km dróg ekspresowych, 46,6 km autostrad i 46,3 km obwodnic o klasie GP, dróg głównych ruchu przyspieszonego.

W tym roku również, w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych i Programu Budowy 100 obwodnic, GDDKiA realizuje 112 zadań, których łączna długość wynosi 1 414,2 km.

Nowe drogi, które powstaną w tym roku

Według planu, w tym roku mają powstać autostrady A1 od Piotrkowa Trybunalskiego Południa do Kamieńska – odcinek o długości 24,2 km oraz A18 – odcinek ponad dwukilometrowy za węzłem Żary Zachód w stronę Wrocławia, o długości 21, 9 kilometrów.

Autostrada A1 to jeden z najczęstszych wyborów Polaków, którzy przemieszczają się na tej trasie zarówno nad morze, jak i w góry w sezonie wakacyjnym. Remont odcinka od Piotrkowa Trybunalskiego może znacznie utrudnić podróż tym, którzy zmierzają w góry. Również odcinek w budowie na autostradzie A18 może stanowić spore utrudnienie dla osób jadących w stronę Wrocławia lub z Wrocławia do Niemiec na wypoczynek – komentuje Julia Langa, Yanosik

W planach GDDKiA są nie tylko autostrady A1 i A18, ale również drogi ekspresowe:

S3 – na której będzie rozbudowywany węzeł Kijewo (1,7 km) oraz odcinek 15,3 km z Góry Północ do Lubawki, w której znajduje się granica państwa.

S5 – na której odbywa się budowa odcinków od Nowych Marzy do Świecia Południe (23,3 km) oraz z Świecia Południe do Bydgoszczy Północ (22,4 km).

S6 – dobudowa odcinka Bożepole Wielkie – Luzino (10,4 km) i Luzino – Szemud (10,3 km) oraz Szemud – Gdynia Wielki Kack (20,2 km).

S7 – odcinek remontowany od Napierek do Mławy (14 km), Pieńki – Płońsk (13,8 km), z Warszawy Lotnisko do Lesznowoli (6,5 km), z Lesznowoli do Tarczyna Północ (14,8 km) i z Naprawy do Skomielny Białej (3,1 km).

S14 – na odcinku z Łódź Lublinek – Łódź Teofilów (12,2 km).

S17 – z Warszawy Wschód do Lubelskiej (2,5 km).

S19 – z Zdziar do Rudnika nad Sanem (8,2 km).

S61 – z Łomży Południe do Łomży Zachód (7,2 km), z Szczuczyna do Ełku Południe (23,3 km) oraz z końca obwodnicy Suwałk do Budziska z obwodnicą Szypliszek (24,2 km).

Aktualne budowy i remonty dróg są naniesione w aplikacji Yanosik i kierowcy na bieżąco mogą śledzić, w którym miejscu na ich trasie znajdują się utrudnienia. Nie mniej, warto zapoznać się z planem GDDKiA zanim wyruszymy w trasę, aby móc zaplanować alternatywną podróż i nie tracić czasu w korku. Oczywiście Yanosik zawsze podpowie, którą trasą zastąpić planowaną, tak aby dojechać do celu bezpiecznie i wygodnie – komentuje Julia Langa, Yanosik

Ponadto, na ten rok planuje się również budowę nowych obwodnic o klasie GP: na DK9 – Iłży (7,2 km), DK15 obwodnica Nowego Miasta Lubawskiego (17,7 km), DK35 obwodnica Wałbrzycha (1,1 km), DK40 obwodnica Kędzierzyna-Koźla (14,3 km), Dk51 obwodnica Smolajn (1,8 km) i DK73 Kielce – miasto Brzeziny/Morawica (4,2 km).

Jeśli planujecie podróż drogą DK7 na odcinku Głogoczów-Kraków, to możecie się spodziewać utrudnień na początku czerwca -  aktualnie trwają tu prace geologiczne, które skutkują zwężeniem prawostronnym i zajęciem zajęcie pasa awaryjnego.

Jakie plany ma jeszcze GDDKiA?🚘

Na ten rok planowany jest przetarg, którego celem jest budowa ponad 470 km dróg, z czego 340 km dróg będzie drogami ekspresowymi, a ponad 30 km obwodnicami. Poza tym - autostrada A2 ma zostać poszerzona od węzła Łódź Północ do węzła Konotopa (88,2) km i do S19 ma zostać dobudowana druga jezdnia na odcinku Sokołów Małopolski Północ – Jasionka (13,8 km).

Ze względu na trwającą wojnę w Ukrainie, GDDKiA zdecydowało o przesunięciu niektórych terminów składania ofert. Dotyczą one DK22 i S17 oraz chce uzyskać pozwolenie za realizację inwestycji drogowej ZRID, a więc dla 53 odcinków dróg o łącznej długości ponad 630 km.

Sezon letni to czas większej liczby wypadków na drogach!

Zgodnie z policyjnymi danymi, w okresie od czerwca do końca września, na polskich drogach dochodzi do większej liczby wypadków drogowych. Powodem jest wzmożony ruch na trasach do popularnych miejscowości wakacyjnych, jak również nie zachowanie ostrożności przez kierowców.

Wypadek na trasie powoduje często paraliż całego odcinka. Na autostradzie bywa i tak, że kierowcy muszą stać w korku po kilka godzin, zanim na miejsce zdarzenia dojadą odpowiednie służby zajmujące się przywróceniem prawidłowej organizacji ruchu. Ponadto, należy pamiętać o tym, by zawsze tworzyć korytarz życia dla służb ratunkowych i nie utrudniać akcji przeprowadzanych przez odpowiednie organy – przypomina Julia Langa, Yanosik

Wiemy, że nic Was bardziej nie irytuje w drodze na urlop, niż korki, które powstają w wyniku remontów lub rozbudowy dróg, a także wypadków które blokują całe odcinki trasy. Dlatego radzimy, by przed wyruszeniem w trasę zapoznać się z powyższym planem zmian i wybrać alternatywną trasę.

Przypominamy również, że w czasie remontów i budowy dróg często dochodzi do zmiany organizacji ruchu, dlatego nie zaleca się jazdy „na pamięć”. Lepiej wziąć Yanosika w drogę i być na bieżąco ze wszystkimi informacjami!

A gdy znajdziecie się na odcinku, na którym doszło do poważnego wypadku – współpracujcie ze służbami, nie utrudniajcie przeprowadzanych czynności. 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic