07.12.2022

Rząd zaostrza działania przeciwko nietrzeźwym kierowcom! Nowe przepisy już w 2023 roku!

Mimo wprowadzenia nowych ostrzejszych kar dla nietrzeźwych kierowców, tych wciąż nie brakuje na polskich drogach. Być może zmieni to reforma, która wejdzie w życie w 2023 roku. W jej ramach pijany kierowca może stracić swój pojazd, niezależnie od tego, czy spowodował wypadek drogowy, czy nie.

 

Polacy lubią sięgać po alkohol

Dane z organizacji OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) wykazują, że Polak średnio spożywa 11,7 litrów czystego alkoholu rocznie. Jest to ilość równa 2,4 butelkom wina lub 4,5 litra piwa tygodniowo. Z danych wynika, że 35% dorosłych mieszkańców naszego kraju przyznaje, że upija się przynajmniej raz w miesiącu. Oznacza to, że spożywają więcej niż 80% jednej butelki wina lub 1,5 litra piwa podczas jednego zakrapianego spotkania.

A tych w Polsce nie brakuje. Nadmierne spożycie alkoholu w naszym kraju to wciąż duży problem, który niestety jest również obecny w środowisku zmotoryzowanych Polaków.

Na polskich drogach nie brakuje kierowców pod wpływem

W ubiegłym roku policja odnotowała wzrost liczby zatrzymanych kierujących pojazdami, którzy byli pod działaniem alkoholu (w stanie po użyciu oraz nietrzeźwości) o 2 951 osób, w porównaniu do 2020 roku. Zwiększono również liczbę kontroli na polskich drogach o 1 572 503.

W 2021 roku policja zarejestrowała 1 602 wypadki drogowe, które spowodowali kierujący pod działaniem alkoholu. Śmierć poniosło w nich 212 osób, a 1 917 osób zostało rannych.

W tym roku, tylko w listopadzie zatrzymano 7 282 kierujących po spożyciu alkoholu, w pierwszych dniach grudnia 1 293 nietrzeźwych kierowców.

Jazda pod wpływem alkoholu jest skrajnie nieodpowiedzialnym zachowaniem. Nietrzeźwi kierowcy stwarzają ogromne zagrożenie na drodze, nie tylko dla siebie, ale również dla innych uczestników dróg. Mogą stanowić przyczynę tragicznego w skutkach wypadku – mówi Patryk Treumann, Yanosik - Alkohol nie tylko zmniejsza szybkość reakcji, ale również mocno ogranicza pole widzenia, powoduje błędną ocenę własnych możliwości i sytuacji na drodze. Dodatkowo znacznie obniża samokontrolę i koncentrację, powoduje rozproszenie uwagi i nadmierną senność – dodaje.

Rząd podejmuje dodatkowe działania w walce z pijanymi kierowcami

Wprowadzony 1 stycznia 2022 roku nowy taryfikator mandatów oraz 17 września nowy taryfikator punktów karnych miał na celu wzmocnienie środków do walki z kierowcami stwarzającymi zagrożenie na drogach. Zmniejszeniu miała ulec liczba kierujących, którzy przekraczają limity prędkości jazdy, nieustannie łamią przepisy, a także prowadzą pojazd będąc w stanie nietrzeźwości.

Nowy taryfikator mandatów oraz punktów karnych wpłynął na zmianę zachowania polskich kierowców, co widzimy w naszych analizach dotyczących ruchu na drogach. Kierowcy zmniejszyli prędkość jazdy, jeżdżą ostrożniej, stosują się do przepisów ruchu drogowego, a także mniej ryzykują w obawie przed wysokim mandatem i liczbą punktów karnych, które na ten moment nie mogą być zredukowane na specjalistycznym kursie – komentuje Patryk Treumann, Yanosik

Aktualne przepisy są rygorystyczne pod względem obchodzenia się z pijanymi kierującymi pojazd:

Kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu lub środka podobnie działającego do alkoholu – wniosek do sądu (kara grzywny 2 500 – 30 000 zł oraz zakaz prowadzenia pojazdów), 15 punktów karnych.

Kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka – mandat  1 000 zł.

Kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka działającego podobnie do alkoholu – mandat 2 500 zł.

Niezachowanie należytej ostrożności na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka – w przypadku spowodowania kolizji drogowej – mandat 2 500 zł, 15 punktów karnych.

Niezachowanie należytej ostrożności na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka – inne niż kolizja drogowa – mandat 2 500 zł, 15 punktów karnych.

Przewożenie osoby w stanie nietrzeźwości, stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu na rowerze lub motorowerze albo motocyklu (poza bocznym wózkiem) – 500 zł mandatu i 10 pkt karnych.

Dotychczas za prowadzenie pojazdu mechanicznego będąc w stanie nietrzeźwości po raz kolejny, kierowcę karano grzywną lub karą ograniczenia wolności w formie zamiennej. Po zapowiadanych zmianach w przepisach za doprowadzenie do wypadku, którego skutkiem będzie ciężki uszczerbek na zdrowiu, kierujący pod wpływem alkoholu, karany będzie karą pozbawienia wolności od 3 do 16 lat, a jeśli spowoduje śmierć, wówczas wymiar kary wyniesie od 5 do 16 lat pozbawienia wolności – mówi Patryk Treumann, Yanosik

A to nie wszystko, już w przyszłym roku, pijany kierowca utraci swój pojazd. Prezydent zdecydował się na podpisanie nowelizacji kodeksu karnego, co oznacza że reforma, którą przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadzi ogromne zmiany w postępowaniu z nietrzeźwymi kierującymi.

Konfiskata samochodu – kogo czeka i w jakich przypadkach?

Zgodnie z nowelizacją kodeksu karnego, niezależnie od tego, czy nietrzeźwy kierowca (1,5 promila alkoholu we krwi) spowodował wypadek drogowy, czy nie, utraci swój pojazd. Wpierw przejmie go policja, która zatrzyma go na okres siedmiu dni, a następnie prokurator orzeknie zabezpieczenie pojazdu, a dalej sąd orzeknie przepadek majątku.

W sytuacji, w której nie doszło do wypadku, ale kierujący był w stanie nietrzeźwości, sąd będzie mógł odstąpić od orzeczenia przepadku majątku, w szczególnych okolicznościach.

Recydywistów z kolei czekać będzie obligatoryjnie orzeczenie przepadku majątku przez sąd. I to w sytuacji, w której we krwi popełniającego przestępstwo będzie już 0,5 promila alkoholu.

Sprawców wypadków drogowych, którzy mieli we krwi również 0,5 promila alkoholu, także czeka konfiskata auta, jeśli popełnili przestępstwo po raz kolejny lub spowodowali wypadek.

Nietrzeźwych kierowców, którzy prowadzili nie swoje auto (np.: są współwłaścicielami albo auto jest w leasingu) również czeka kara – sąd orzeknie przepadek równowartości pojazdu sprzed wypadku!

Z oficjalnych informacji wynika, że te zmiany wejdą w życie dopiero po roku od ich ogłoszenia, zatem możemy się spodziewać wprowadzenia konfiskaty pojazdu lub przepadku jego wartości w grudniu 2023 roku – mówi Patryk Treumann, Yanosik

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic