27.11.2023

Jaka karta pamięci do wideorejestratora?

Sam wideorejestrator nie wystarczy, aby nagrywać materiał wideo ze swojej trasy. Potrzebna jest jeszcze odpowiednia karta pamięci! Jaki rodzaj karty wybrać? Czy trzeba ją sformatować przed użyciem? Sprawdźcie w naszym poradniku!

Jakie są rodzaje kart pamięci do wideorejestratorów?

Na rynku dostępne są różne rodzaje kart pamięci, które są niezbędne dla właścicieli wideorejestratorów, bowiem urządzenia te nie mają wbudowanej pamięci wewnętrznej.

Wśród kart pamięci, które wykorzystują technologię flash, najbardziej popularny rodzaj pamięci trwałej, wyróżnia się:

  • SD – karty o małej pojemności, najczęściej do 2 GB.
  • SDHC – nowszą generację kart SD, ich pojemność zwykle wynosi od 4 GB do 32 GB.
  • SDXC – ostatnią generację kart pamięci, zakres pojemności w tym rodzaju wynosi od 64 GB nawet do 2 TB. Co ważne, ten rodzaj oferuje znacznie szybszy transfer danych.
  • microSD – to mniejsza wersja kart SD.

Jak włożyć kartę pamięci do kamery samochodowej?

Każde urządzenie ma swoje dedykowane miejsce, do którego należy włożyć kartę pamięci. Po znalezieniu tego miejsca (można wyczytać z instrukcji, gdzie się znajduje) należy otworzyć klapkę, wyjąć ramkę, w której należy umieścić kartę micro SD i włożyć ją z powrotem oraz zamknąć klapkę.

W przypadku kart SD sprawa jest jeszcze prostsza, bowiem wystarczy znaleźć miejsce dla karty pamięci, otworzyć klapkę, włożyć kartę odpowiednią stroną i zamknąć klapkę.

Czy trzeba formatować nową kartę pamięci do wideorejestratora?

Formatowanie karty pamięci ma dość duże znaczenie dla jej żywotności. Wielokrotne usuwanie starych danych oraz zapisywanie nowych będzie skracać ten okres i może nawet doprowadzić do uszkodzenia karty. Z kolei brak formatowania karty pamięci i nagrywanie w pętli powoduje błędy w jej funkcjonowaniu.

Karta pamięci, która jest źle konserwowana może błędnie zapisywać ważne dane, dlatego powinno się ją regularnie formatować, np.: 1 raz w tygodniu. Brak formatowania w dużej mierze skraca żywotność nośnika lub go uszkodzi.

Jak sformatować kartę pamięci do kamery samochodowej?

Kartę SD można sformatować na kilka sposobów – za pośrednictwem komputera z czytnikiem kart SD, korzystając z eksploratora plików lub w kamerze samochodowej.

Jeśli w Waszej kamerze nie ma możliwości sformatowania karty SD, wówczas należy ją podpiąć do komputera i skorzystać z zarządzania dyskami lub eksploratora systemu. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku kart microSD.

Oba rodzaje można sformatować do formatu FAT lub FAT 32, ewentualnie ex-FAT lub NTFS. Najpopularniejszymi formatami plików, które wykorzystują wideorejestratory są FAT lub FAT-32.

Czy 32gb wystarczy do wideorejestratora?

Wybierając pojemność karty pamięci do wideorejestratora należy dopasować ją do typu kamery samochodowej, a dokładniej do ilości kanałów (strumieni video) jednocześnie zapisywanych przez urządzenie.

Karty o pojemności co najmniej 32 GB -  to absolutne minimum dla wideorejestratorów, które nagrywają w rozdzielczości Full HD. Taka pojemność karty będzie dobra dla kamer jednokanałowych, które używa się wyłącznie na przodzie auta.

Karty o pojemności co najmniej 64 GB – to także minimalna wartość dla kamer, które nagrywają w rozdzielczości wyższej, np.: 2K lub 4K. Pojemność 64 GB w karcie pamięci powinna wystarczyć dla kamer dwukanałowych, czyli nagrywających z przodu i tyłu auta, choć lepiej będzie wybrać większą wartość, np.: 128 GB.

Karty o pojemności 128 GB – 256 GB – to dobra wartość dla kamer trzy i czterokanałowych, które nagrywają materiał zarówno z przodu, tyłu i wnętrza auta. Im więcej kanałów, tym większe zapotrzebowanie na pojemność, dlatego optymalnym wyborem będzie karta 256 GB.

Ile godzin nagrywania na karcie 64GB?

Karta 64 GB oferuje około 336 minut nagrań w jakości 1080p, natomiast w jakości 4K z prędkością nagrywania 30 Mb/s pojemność wystarczy na nagranie około 130 minut video, w 8K będzie to zaledwie 65 minut.

Niektórzy producenci deklarują, że w ich wideorejestratorach karta o pojemności 64 GB pozwoli na zapisanie nawet do 32 godzin ciągłego materiału. 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic