08.05.2024

Jazda quadem - wszystko, co musisz wiedzieć

Strona głównaBlog YanosikJazda quadem - wszystko, co musisz wiedzieć

Quady oferują ekscytujące możliwości eksploracji terenów, które są niedostępne dla większości pojazdów. Aby jednak czerpać radość z jazdy quadem, ważne jest, aby znać podstawowe zasady i techniki prowadzenia. Dowiedzcie się, jak z nich korzystać i o jakich przepisach ruchu drogowego pamiętać.

Co to jest quad?

Zgodnie z przepisami – quad jest traktowany jako inny pojazd samochodowy, a prawo o ruchu drogowym nazywa go czterokołowcem lub czterokołowcem lekkim.

Według kodeksu drogowego:

  • Czterokołowiec, to pojazd samochodowy, przeznaczony do przewozu osób lub ładunków, z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla, którego masa własna nie przekracza w przypadku przewozu rzeczy 550 kg, osób 400 kg.
  • Czterokołowiec lekki – to czterokołowiec, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

Jakie są rodzaje quadów?

Na rynku są dostępne trzy rodzaje quadów:

Quady można klasyfikować do różnych grup w zależności od ich zastosowania i konstrukcji:

  • Quady sportowe - są lekkie (waga nie przekracza 200 kg), mają mocne silniki (nawet do 50 KM)i są przystosowane do szybkiej jazdy na różnorodnych terenach. Zwykle mają manualną skrzynię biegów i są skonstruowane z myślą o maksymalnej wydajności. Fabryczne quady tego rodzaju mogą osiągać prędkość nawet do 150 km/h.
  • Quady użytkowe - te pojazdy są cięższe (nawet powyżej 350 kg), mocniejsze (do 80 KM) i mogą być wykorzystywane do jazdy w ekstremalnych warunkach, świetnie radzą sobie na trudnych nawierzchniach. Przeznaczone są dla zaawansowanych użytkowników.
  • Quady rekreacyjne – są najpopularniejsze, ale tez słabsze, lżejsze i wolniejsze od powyższych typów. Mogą mieć dwa rodzaje napędu 2x2 lub 4x4. Te quady są znacznie bezpieczniejsze.

Przepisy ruchu drogowego dotyczące jazdy quadem

Każdy czterokołowiec, poruszający się po drogach publicznych, w strefach zamieszkania czy strefach ruchu, musi być sprawny technicznie, zarejestrowany i ubezpieczony w zakresie OC.

Należy pamiętać, że czterokołowcem i czterokołowcem lekkim nie wolno poruszać się po drogach ekspresowych oraz autostradach. Zabronione jest także poruszanie się po lasach poza drogami publicznymi i drogami leśnymi, które są odpowiednio oznakowane, plażach, w parkach krajobrazowych i narodowych oraz przez wały przeciwpowodziowe i wzdłuż korony wałów, poza miejscami wyznaczonymi.

Zarówno kierowca quada oraz pasażer mają obowiązek stosowania kasków ochronnych podczas jazdy. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy czterokołowiec jest fabrycznie wyposażony w zamknięte nadwozie i ma pasy bezpieczeństwa.

Za brak kasku ochronnego podczas jazdy quadem, kierowcy grozi mandat 100 zł i 5 pkt karnych za jednego pasażera oraz 100 zł i 8 pkt za więcej niż jednego pasażera.

Jakie uprawnienia są potrzebne do kierowania quadem?

Chcąc kierować czterokołowcem lekkim, należy uzyskać uprawnienia kategorii AM. Można to zrobić tuż po ukończeniu 14 roku życia.

Z kolei, aby kierować czterokołowcem należy zdobyć uprawnienia kategorii B1, co jest możliwe dopiero po ukończeniu 16 roku życia.

Uwaga! Osoba, która nie ma odpowiednich uprawnień do kierowania czterokołowcem lub czterokołowcem lekkim będzie karana przez sąd, minimalna grzywna za wykroczenie to 1500 zł wraz z obligatoryjnym zakazem prowadzenia pojazdu.

Jazda quadem z dzieckiem – czy jest zabroniona?

Według przepisów, jeśli jednym z pasażerów czterokołowca lekkiego jest dziecko, które jest w wieku do 7 lat, to kierowca może rozwinąć prędkość do 40 km/h.

Bezpieczeństwo podczas jazdy quadem – dobre praktyki

Jazda quadem to świetna rozrywka, ale należy również pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

Noszenie odpowiedniego ubioru – zawsze należy nosić kask homologowany. Dobrą praktyką jest także zakładanie gogli ochronnych, długich spodni, rękawic, długich rękawów oraz obuwia, które chroni kostki. Odpowiedni strój ochronny może znacząco zmniejszyć ryzyko obrażeń w przypadku wypadku.

Poznajcie swój quad - przed rozpoczęciem jazdy trzeba dobrze poznać quada – jego obsługę, możliwości i ograniczenia. Sprawdźcie działanie hamulców, przyspieszanie i inne funkcje, aby w czasie jazdy wiedzieć, jak się zachować.

Unikanie przeciążenia – pamiętajcie, aby nie przekraczać dopuszczalnej liczby osób ani maksymalnej wagi, z jaką quad może się poruszać. Przeciążenie quada może prowadzić do utraty kontroli i zwiększa ryzyko wypadku, a do tego jest niezgodne z przepisami!

Przestrzeganie zasad i ograniczeń terenu - jazda quadem powinna odbywać się tylko w miejscach do tego wyznaczonych i zgodnie z przepisami. Unikajcie jazdy na terenach, które mogą być niebezpieczne lub na których jazda jest zabroniona.

Uważajcie na warunki terenowe - zawsze dostosowujcie prędkość do warunków terenowych i pogodowych. Jazda po nierównym, śliskim lub zmieniającym się terenie wymaga szczególnej ostrożności.

Używanie sygnałów - komunikujcie swoje zamiary innym użytkownikom dróg i szlaków, szczególnie przy skrętach i manewrach. Używanie sygnałów może zapobiec nieporozumieniom i kolizjom.

Nie prowadźcie pod wpływemnigdy nie prowadźcie quada pod wpływem alkoholu lub innych substancji. Alkohol znacznie obniża zdolności motoryczne i reakcję, zwiększając ryzyko wypadków!

Regularne przeglądy techniczne – regularnie serwisujcie swojego quada i reagujcie na wszelkie usterki i uszkodzenia. Sprawna technicznie maszyna to bezpieczniejsza jazda.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic