18.01.2023

Źle zapakowane bagaże w aucie mogą Was słono kosztować!

Ferie zimowe już się rozpoczęły, zapewne niektórzy z Was wybiorą się na urlop ze swoimi pociechami. Dlatego przypominamy Wam, jak spakować swoje rzeczy w bagażniku auta i poza nim, aby zachować bezpieczeństwo i nie narazić się na wysoki mandat. Sprawdźcie nasze podpowiedzi!

 

Bagaże mogą przysporzyć wielu problemów

Odpowiednie zapakowanie bagaży i podręcznych rzeczy w samochodzie jest niezwykle ważne, choć wielu kierowców to ignoruje. Zwykle umieszczane do bagażnika większe torby i walizki są pakowane byleby je pomieścić, a mniejsze bagaże trafiają do kabiny.

O ile umieszczenie ich na podłodze nie przysparza większych kłopotów w czasie jazdy, o tyle luźne położenie ich na tylnej kanapie już tak. Mało tego, w niektórych przypadkach to, co przewozicie w swoim aucie, może być wykroczeniem.

Czy popełniasz wykroczenie?

Każdy rodzaj ładunku musi być dostosowany do art. 61 Kodeksu Drogowego:

„ładunek nie może powodować przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej DMC lub dopuszczalnej ładowności pojazdu.”

Ponadto, musi być tak umieszczony, aby nie naruszał stateczności pojazdu, nie utrudniał kierowania nim i nie ograniczał widoczności drogi, zasłaniał światła i urządzenia sygnalizacyjne, tablice rejestracyjne lub inne tablice albo znaki, w które jest wyposażone Wasze auto.

Policja w każdym uzasadnionym przypadku może skontrolować czy przestrzegacie przepisy, a w razie potrzeby również ukarać wysokim mandatem.

Nawet 30 tysięcy złotych za niewłaściwe przewożenie bagażu!

Według nowego taryfikatora mandatów, jeśli w pojeździe przewożony jest ładunek, który:

  • Zasłania światła lub urządzenia sygnalizacyjne – kara może wynieść 200 zł oraz 8 punktów karnych.
  • Zasłania tablice rejestracyjne lub inne tablice czy znaki, w które pojazd jest wyposażony – kara może wynieść 100 zł i 8 punktów karnych.

Przy przewożeniu bagażu musicie również uważać na to, by nie ograniczał widoczności kierowcy, a także by jego masa nie przekroczyła ładowności lub DMC Waszego pojazdu. Inaczej, w oparciu o kodeks wykroczeń, policjant może Was ukarać mandatem od 20 zł do 5 tysięcy złotych, a nawet skierować sprawę do sądu, co może się skończyć karą grzywny do 30 tysięcy złotych!

Jak prawidłowo spakować bagaże?

Twarde walizki nie są najlepszy sposobem na przewożenie bagażu w samochodzie, ponieważ wbrew pozorom, zabierają dużo miejsca i nie pozwalają na wykorzystanie reszty przestrzeni. Lepiej sprawdzą się miękkie torby podróżne, które kształtem dopasują się do przestrzeni bagażnika.

Pamiętajcie, że macie również do wykorzystania dodatkową przestrzeń, np.: pod podłogą bagażnika, w ścianach bocznych, itd. Możecie tu schować kilka przedmiotów, które będą Wam potrzebne dopiero w miejscu docelowym.

Dobrym nawykiem jest pakowanie bagaży w ten sposób, by przewidzieć, kiedy się przyda. Zwłaszcza w długiej trasie na postoju. Dzięki temu unikniecie przykrej czynności przekładania toreb i wyjmowania potrzebnej rzeczy z samego spodu bagażnika.

Uwzględniając własne bezpieczeństwo, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego, najcięższe przedmioty powinniście kłaść nisko i możliwie jak najbliżej tylnego oparcia kanapy. W ten sposób ograniczycie ich wpływ na położenie środka ciężkości pojazdu, a dodatkowo zabezpieczycie przed ostrym hamowaniem, w trakcie którego mogłyby się przemieścić.

Warto również pomyśleć o siatce zabezpieczającej przemieszczanie się bagażu, jeśli zakładacie pakowanie bagaży również w kabinie na miejscach pasażerów z tyłu.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic