12.04.2024

Jazda rowerem po ulicy - przepisy i dobre rady

Strona głównaBlog YanosikJazda rowerem po ulicy - przepisy i dobre rady

Nie każdy rowerzysta czuje się w jeździe swoim jednośladem po ulicy. Niestety w tym przypadku, przepisy są nieubłagane – w standardowych warunkach należy poruszać się rowerem po jezdni. Nie stresujcie się, tylko przeczytajcie nasze wskazówki, jak bezpiecznie podróżować rowerem po drodze, na której jadą również auta!

Kto może poruszać się po ulicy rowerem? 

Rowerzyści są obowiązani do korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli te są wyznaczone dla kierunku, w którym się poruszają lub zamierzają skręcić.

Jeśli nie ma wyznaczonej drogi dla rowerów albo nie można z niej skorzystać, wówczas należy poruszać się poboczem, a gdy to nie nadaje się do jazdy, to należy jechać rowerem po jezdni, jak najbliżej prawej krawędzi.

Nie wolno jechać na rowerze po drogach ekspresowych i autostradach.

Ponadto, należy pamiętać, że nie wszyscy mogą korzystać z jedni podczas jazdy na rowerze.

Gdy dorosły rowerzysta opiekuje się dzieckiem w wieku do 10 lat, które kieruje samodzielnie rowerem, wówczas może jechać po chodniku.

Po której stronie ulicy jeździ się rowerem?

Jadąc rowerem po ulicy powinno się jechać jak najbliżej prawej krawędzi jezdni. Nie wolno jeździć pod prąd, nawet małymi i spokojnymi ulicami. Dozwolona jest jazda w przeciwnym kierunku, wyłącznie w sytuacji, w której na jednokierunkowej drodze znajduje się tabliczka „nie dotyczy rowerów” pod znakami zakazu wjazdu.

Na skrzyżowaniu można się poruszać środkiem pasa ruchu, a gdy zamierzacie skręcić w lewo, wówczas należy ustawić się przy lewej krawędzi.

Pamiętajcie również o odpowiednim zasygnalizowaniu swojego zamiaru z wyprzedzeniem – wystawcie wyprostowaną rękę w kierunku, w którym zamierzacie skręcić!

Jadąc na rowerze ulicą w obszarze zabudowanym (ale nie tylko) zalecamy również zwracać uwagę na zaparkowane samochody, z których ktoś może nagle wysiąść, bez wcześniejszego upewnienia się, czy droga jest pusta.

Rowerzysta może wyprzedzać samochody, które stoją w korku, z lewej i z prawej strony. Nie wolno mu jednak zajeżdżać drogi i robić slalomów między nimi.

Grupa rowerzystów na jezdni – co trzeba wiedzieć?

W czasie grupowej wycieczki rowerowej, należy jechać jeden za drugim, choć przepisy umożliwiają jazdę dwóch osób na rowerze obok siebie, ale wyłącznie w sytuacji, w której nie utrudniają ruchu innym pojazdom.

Zorganizowana kolumna rowerzystów nie może liczyć więcej niż 15 rowerów.

Kiedy można przejeżdżać rowerem przez pasy ?

Zabronione jest przejeżdżanie rowerem przez przejście dla pieszych. W takiej sytuacji należy zejść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę, na pieszo. Wówczas  rowerzysta jest traktowany jako pieszy.

Zgodnie z przepisami, rowerzysta zbliżający się do przejścia dla pieszych musi zachować szczególną ostrożność i ustąpić pieszemu pierwszeństwa.

Zabronione jest wyprzedzanie innych pojazdów na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany.

Nie wolno także omijać pojazdu, który jedzie w tym samym kierunku i zatrzymał się, aby ustąpić pieszym pierwszeństwa.

Nie wolno jechać rowerem wzdłuż po przejściu dla pieszych.

Rowerzyści a wypadki – podsumowanie 2023 roku

Zgodnie z podsumowaniem policji za 2023 rok, rowerzyści uczestniczyli w 3 596 wypadkach drogowych, w których zginęły 154 osoby i 3 264 zostały ranne, z czego 3 256 kierowało rowerem, a 8 osób stanowiło ich pasażerów.

Do większości wypadków z udziałem rowerzystów dochodzi w obszarze zabudowanym (3 152), ale niestety zdarzenia z obszaru niezabudowanego cechują się większą śmiertelnością – na 444 wypadki, zginęło w nich 71 osób.

W ubiegłym roku do wypadków z udziałem rowerzystów najczęściej dochodziło na drogach rowerowych i śluzach (574) i na przejazdach dla rowerzystów (761).

Dlatego, niezwykle ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności, nawet podczas jazdy rowerem na specjalnie wyznaczonej drodze! Pamiętajcie o tym w całym sezonie wycieczek rowerowych!

Mandat dla rowerzysty - jakie kwoty i za co?

Rowerzyści, którzy nie przestrzegają przepisów, mogą zostać ukarani mandatem przez policjantów lub straż miejską:
 

 • Naruszenie obowiązku poruszania się po poboczu przez kierującego rowerem, wózkiem rowerowym, motorowerem, pojazdem zaprzęgowym, wózkiem ręcznym lub osobę prowadzącą pojazd napędzany silnikiem - mandat 100 zł.
 • Naruszenie przez kierującego rowerem obowiązku przewożenia dziecka do lat 7 na dodatkowym siodełku - mandat 50 zł.
 • Naruszenie przez kierującego rowerem obowiązku korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić - mandat 100 zł.
 • Naruszenie przez kierującego rowerem przepisów o korzystaniu z chodnika lub drogi dla pieszych - mandat 200 zł.
 • Nieustąpienie miejsca pieszym przez kierującego rowerem korzystającego z drogi dla rowerów i pieszych - mandat 100 zł.
 • Naruszenie przez kierującego rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego, korzystającego z chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów i pieszych, obowiązku ustąpienia pierwszeństwa pieszemu - mandat 300 zł.
 • Naruszenie przez kierującego rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego, korzystającego z chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów i pieszych, obowiązku nieutrudniania ruchu pieszym - mandat 300 zł.
 • Naruszenie przez kierującego rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego, korzystającego z chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów i pieszych, obowiązku poruszania się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego - mandat 300 zł.
 • Nieopuszczenie przez kierującego rowerem śluzy rowerowej, kiedy zaistnieje możliwość kontynuowania jazdy w zamierzonym kierunku - mandat 100 zł.
 • Naruszenie przez kierującego rowerem lub motorowerem zakazu jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, z zastrzeżeniem wykroczenia “Utrudniania poruszania się innym uczestnikom ruchu przez kierującego rowerem jadącego po jezdni obok innego roweru lub motoroweru” - mandat 50 zł.
 • Utrudnianie poruszania się innym uczestnikom ruchu przez kierującego rowerem jadącego po jezdni obok innego roweru lub motoroweru - mandat 200 zł.
 • Naruszenie przez kierującego rowerem lub motorowerem zakazu jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach - mandat 50 zł.
 • Naruszenie przez kierującego rowerem lub motorowerem zakazu czepiania się pojazdów - mandat 100 zł.
AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic