22.03.2024

Jazda samochodem w deszczu - najlepsze praktyki

Prowadzenie pojazdu w czasie ulewy nie należy ani do najprzyjemniejszych, ani najprostszych zadań. Bardzo ważne jest zastosowanie dobrych praktyk, które pozwolą uniknąć ryzyka wypadku i wpadnięcia w poślizg. Sprawdźcie, jak przygotować się do jazdy w deszczu i jak się zachować, gdy w trasie złapie Was ulewa.

Jak przygotować się do jazdy w deszczu? 

Deszcz stanowi bardzo duże utrudnienie w czasie jazdy samochodem. Zwłaszcza, gdy jest niezwykle gęsty i mocno ogranicza widoczność. Ulewa potrafi też zmniejszyć przyczepność opon do nawierzchni, co jest niezwykle niebezpieczne i nierzadko kończy się wypadkiem.

Wiedza na temat zagrożeń, które może powodować deszcz i umiejętne przygotowanie się do jazdy w takich warunkach, wzmocni bezpieczeństwo Wasze i innych uczestników ruchu drogowego. Jak to zrobić?

W tym celu należy zadbać o stan techniczny swojego auta i zwrócić szczególną uwagę na stan wycieraczek, reflektorów opon i hamulców.

Sprawne wycieraczki pozwolą zachować dobrą widoczność przez całą jazdę, tak samo jak odpowiednio ustawione reflektory, które oświetlają drogę przed pojazdem.

W przypadku opon należy regularnie przeprowadzać kontrolę głębokości bieżnika – nie może być mniejsza niż 3 mm oraz pamiętać o odpowiednim ciśnieniu.

Hamulce zawsze powinny być sprawne, to one stanowią jeden z najważniejszych elementów, który przekłada się na Wasze bezpieczeństwo, zwłaszcza na śliskich drogach. Dlatego, nie wolno ignorować żadnych niepokojących sygnałów, takich jak piski, drgania lub co gorsza – wydłużony czas hamowania. Jeśli tylko zauważycie któryś z tych objawów, to od razu udajcie się do warsztatu mechanicznego! Być może trzeba tylko wymienić klocki lub tarcze hamulcowe. Aby nie dopuścić do takich sytuacji, warto przeprowadzać regularną kontrolę całego układu hamulcowego.

Jazda samochodem w deszczu – te wskazówki wzmocnią bezpieczeństwo

Podczas jazdy samochodem w deszczu warto zastosować się do kilku wskazówek, które pozwolą Wam dostosować technikę do trudnych warunków, zachować ostrożność i co najważniejsze – uniknąć ryzyka wypadku.

Kluczowa w takiej sytuacji, jest wolna jazda. W czasie ulewy droga hamowania się wydłuża i wzrasta ryzyko wpadnięcia w poślizg. Podczas deszczu potrzeba więcej czasu na reakcję, zwłaszcza gdy jedyne co widzi kierowca, to ściana deszczu. Dlatego, podczas tak trudnych warunków, lepiej jechać wolniej.

Należy również pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od poprzedzających pojazdów, dzięki czemu w razie gwałtownego manewru, będziecie mieli możliwość bezpiecznego zatrzymania.

Jadąc w deszczu warto unikać wszelkich gwałtownych manewrów, zwłaszcza mocnego hamowania, przez co można łatwo stracić przyczepność i wpaść w poślizg. Uważajcie także na kałuże, nigdy nie wiadomo jak bardzo są głębokie i co się w nich kryje! Przypominamy też o zachowaniu kultury jazdy i zmniejszeniu prędkości lub ominięciu kałuży, podczas jazdy w obszarze zabudowanym, w pobliżu chodników, po których poruszają się piesi.

Jazda samochodem elektrycznym w deszczu

Samochody elektryczne nie są bardziej narażone na deszcz, aniżeli samochody spalinowe. Nie musicie się obawiać, że instalacja elektryczna zostanie uszkodzona lub porazi Was prąd, zarówno w trakcie jazdy, jak i ładowania auta.

Ekstremalne warunki pogodowe na drodze - o tym pamiętaj

Podczas wyjątkowo ekstremalnej ulewy, nie warto kontynuować jazdy, jeśli nie jest to konieczne. Lepiej zatrzymać się na poboczu i poczekać na poprawę warunków pogodowych. W sytuacji, w której widoczność jest niezwykle ograniczona, nie ma co ryzykować!

Pamiętajcie o włączeniu świateł awaryjnych, jeśli zatrzymujecie się na poboczu. Jeśli macie możliwość zjechania w trasie na parking, to zróbcie to.

Jazda nocą w deszczu

Nocna jazda w deszczu może być jeszcze bardziej ryzykowna, za sprawą mocno ograniczonej widoczności, zwłaszcza w miejscach nieoświetlonych ulicznymi lampami, takich jak drogi ekspresowe czy autostrady.

Podczas takiej podróży trzeba włączyć światła mijania. Nie włączajcie świateł długich, ponieważ mogą jeszcze mocniej ograniczyć widoczność, tak samo jak w gęstej mgle.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic