04.08.2023

Jazda w tunelu - jakie są przepisy i co jest zabronione?

Strona głównaBlog YanosikJazda w tunelu - jakie są przepisy i co jest zabronione?

Przepisy dotyczące jazdy tunelem nie są znane wszystkim kierowcom. A to spory błąd, który może kosztować zmotoryzowanego mandat i kilka punktów karnych. Dowiedzcie się, co jest zabronione podczas jazdy w tunelu i jakie są przepisy!

Tunel jest odpowiednio oznakowany

O tym, że wjeżdżacie do tunelu informuje odpowiedni znak drogowy, jeśli go nie ma, to możecie mieć do czynienia z szerszym wiaduktem lub inną konstrukcją. W przypadku tunelu, który ma długość większą niż 500 m, pod znakiem informującym o jego początku, znajdziecie również informację o jego długości. Jeśli jej nie ma, to tunel jest krótszy niż 500m.

Odstęp w tunelu – czy trzeba go zachować?

Poza obszarem zabudowanym i tylko poza nim obowiązkowe jest zachowanie minimalnego odstępu pomiędzy pojazdami. Kierowca osobówki ma zachować odstęp od poprzedzającego pojazdu co najmniej 50 m.

Jak informują przepisy:

Poza obszarem zabudowanym w tunelach o długości przekraczającej 500 m, kierujący pojazdem jest obowiązany utrzymywać odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż:

1) 50 m – jeżeli kieruje pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t lub autobusem;

2) 80 m – jeżeli kieruje zespołem pojazdów lub pojazdem niewymienionym w pkt 1."

Organ zarządzający ruchem na drogach może zmniejszyć lub zwiększyć za pomocą znaków drogowych dopuszczalny odstęp, o którym mowa w ust. 4, w zależności od obowiązującej w tunelu dopuszczalnej prędkości.

Jeśli w tunelu wytwarza się korek, wówczas należy zachować odstęp od poprzedzającego pojazdu minimum 5 metrów! I ten przepis obowiązuje w każdym tunelu, również w obszarze zabudowanym. Zgodnie z przepisami:

Kierujący pojazdem w tunelu, podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego, jest obowiązany zachować odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż 5 m.

Czy w tunelu można wyprzedzać?

Organizator ruchu z pomocą znaków drogowych może również zakazać wyprzedzania w tunelu.

Niekiedy wprowadza się również ograniczenie prędkości lub zakaz wjazdy do tunelu określonych pojazdów, zwykle tych które przewożą towary niebezpieczne ADR.

Jakie światła do jazdy w tunelu?

W tunelu mamy do czynienia z sytuacją, w której nie ma ograniczonej przejrzystości powietrza, zatem teoretycznie można jeździć ze światłami dziennymi. Niemniej, zalecamy włączenie świateł mijania, ponieważ przy światłach dziennych nie świecą się tylne światła pozycyjne, co może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Czy w tunelu trzeba zachować szczególną ostrożność?

Przepisy nie nakazują zachowania szczególnej ostrożności w czasie jazdy tunelem, niemniej podczas prowadzenia pojazdu, również w tunelu, należy zachować zawsze ostrożność.

Ruch pieszych w tunelu - czy jest zakazany?

Zgodnie z przepisami, jeśli na drodze znajduje się tunel lub wiadukt dla pieszych, wówczas należy z niego skorzystać.

Co jest zakazane podczas jazdy w tunelu?

W tunelu zabronione jest zawracanie oraz cofanie. Nie wolno również zatrzymywać się w innym przypadku niż z powodu z sytuacji drogowej, np.: nie możecie wypuścić pasażera w tunelu czy zatrzymać się celem wyjścia po jakąś rzecz do bagażnika.

Zakazy podczas jazdy w tunelu a mandaty

Zawracanie w tunelu może się zakończyć mandatem w wysokości 200 zł i 5 punktami karnymi.

Naruszenie zakazu cofania w tunelu jest karane mandatem w wysokości 200 zł i 2 punktami karnymi.

Zatrzymywanie pojazdu w tunelu jest karane mandatem w wysokości 200 zł i 1 punktem karnym.

Jazda bez wymaganych świateł w tunelu, niezależnie od pory dobry, grozi mandatem w wysokości 200 zł i 4 punktami karnymi.

Czy wszystkie samochody mogą wjeżdżać do tunelu?

W niektórych przypadkach ogranicza się wjazd wszystkich samochodów do tunelu. Zwykle dotyczy to pojazdów przewożących niebezpieczne towary.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic