28.08.2023

Karta ratownicza pojazdu - co to jest i jaką naklejką jest oznaczona?

Strona głównaBlog YanosikKarta ratownicza pojazdu - co to jest i jaką naklejką jest oznaczona?

Widzieliście kiedyś na szybie pojazdu żółtą nalepkę i nie wiedzieliście do czego służy? To informacja o karcie ratowniczej pojazdu, która znajduje się we wnętrzu auta, w ustalonym odgórnie miejscu. Do czego jest potrzebna karta ratownicza pojazdu i kto może ją uzyskać? Przeczytajcie w naszym artykule!

Karta ratownicza pojazdu - co to jest?

Karta ratownicza to zestandaryzowana informacja zawierająca najważniejsze dane dla służb ratowniczych. Zawarte są w niej kluczowe miejsca w pojeździe, np.: wzmocnienia karoserii, ułożenie kabla wysokiego napięcia, rozmieszczenie oraz ilość poduszek bezpieczeństwa, napinaczy pasów bezpieczeństwa, itd.

Karta ratownicza pojazdu funkcjonuje w większości krajów Unii Europejskiej. Jej obecność skraca czas akcji ratowniczej potrzebny na wydobycie ofiar wypadku z wraku pojazdu i uratowanie im życia nawet o 30%!

Do czego służy karta ratownicza?

Obecnie na rynku znajdują się setki modeli samochodów, a każdy z nich ma inaczej rozmieszczone elementy, które są istotne do przeprowadzenia akcji ratowniczej. Karoserie samochodów mają w innych miejscach wzmocnienia, w autach jest różna ilość poduszek bezpieczeństwa czy kurtyn powietrznych, itd.

Strażak, który musi naciąć karoserię samochodu specjalnymi nożycami, gdy natknie się na wzmocnienie w karoserii, może je uszkodzić, a wtedy czas całej akcji znacznie się wydłuży.

Niekiedy również znalezienie i odłączenie akumulatora w samochodzie, który brał udział w wypadku, nie jest takie proste.

Zdaniem Straży Pożarnej, dzięki karcie ratowniczej, czas dostępu do rannych osób jest znacznie skrócony, nawet o połowę. W sytuacji, w której każda sekunda się liczy, ten czas może zadecydować o czyimś życiu.

Jak wygląda karta ratownicza pojazdu?

Karta ratownicza pojazdu jest w formacie A4, na której widnieje szkic pojazdu z zestandaryzowaną formą symboli i oznaczeń. Przygotowuje ją producent danego samochodu i umieszcza za osłoną przeciwsłoneczną kierowcy. Właśnie tam będą jej szukać zespoły ratowników, którzy dowiedzą się o jej istnieniu, dzięki żółtej nalepce na szybie.

Specjalną żółtą naklejkę umieszcza się od wewnątrz w lewym dolnym rogu przedniej szyby od strony kierowcy.

Co dokładnie jest zawarte w karcie ratowniczej pojazdu?

Na szkicu samochodu danego producenta naniesione są takie informacje, jak:

  • obecność ochronnych poduszek powietrznych, 
  • generator gazu, 
  • napinacze pasów bezpieczeństwa, 
  • wzmocnienia konstrukcji drzwi, 
  • aktywna ochrona w przypadku wywrócenia pojazdu, 
  • sprężyny gazowe, 
  • sterowniki, 
  • akumulator,
  •  zbiornik paliwa.

Dla kogo karta ratownicza?

Kartę ratowniczą pojazdu można uzyskać bezpłatnie, dlatego każdy z Was może się po nią zgłosić i my Was do tego serdecznie zachęcamy!

Zwłaszcza powinni to zrobić właściciele nowoczesnych, elektrycznych lub wodorowych pojazdów, w których znajdują się urządzenia pracujące pod wysokim napięciem, które często przekracza 400 lub 500 V, a także elementy pod ciśnieniem czy napinacze pasów. Te w momencie, w którym systemy bezpieczeństwa napotkają urządzenie do cięcia, mogą eksplodować, co doprowadzi do kolejnych uszkodzeń sprzętu i zranienia osoby ratującej ofiary wypadku.

Skąd wziąć kartę ratowniczą pojazdu?

W stacjach dealerskich istnieje możliwość zgłoszenia chęci doposażenia pojazdu w kartę ratowniczą odpowiednią dla danej marki oraz modelu wraz z nalepką informacyjną.

Listę punktów ASO, które wydają karty i nalepki ratownicze można znaleźć także na oficjalnej stronie.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic