07.01.2022

Każdy kierowca powinien to potrafić. Sprawdź, czy jesteś jednym z nich

Strona głównaBlog YanosikKażdy kierowca powinien to potrafić. Sprawdź, czy jesteś jednym z nich

Pokonywanie zakrętów to nie lada sztuka. Dla początkujących kierowców może stanowić wyzwanie. Dla tych, którzy już mają kilkuletni staż za kółkiem to drobnostka. Czy na pewno? Sprawdź, czy wiesz, jak bezpiecznie pokonywać zakręty przy pomocy kilku sztuczek.

 

Jazda krętymi drogami może sprawiać przyjemność lub trudność. Kierowcy na takich trasach mogą sprawić swoje umiejętności prowadzenia pojazdu. Jednak często bezwładność, która jest spowodowana przeniesieniem ciężaru podczas jazdy sprawia im trudność. A wtedy pokonywanie zakrętów staje się wyzwaniem. Jak sobie z tym poradzić?

Poznaj drogę

Zanim wyruszysz w trasę poznaj dobrze drogę. Kierowca powinien posiadać umiejętność przewidywania wydarzeń na drodze, a wcześniejsze poznanie trasy pomoże mu w tym procesie. Przestudiuj mapę trasy w aplikacji Yanosik i poznaj wszystkie najtrudniejsze zakręty wcześniej.

Zadbaj o stabilność auta i dopasuj styl jazdy

Zanim wejdziesz w zakręt pamiętaj o tym, że jeśli konieczne będzie hamowanie lub zmiana biegów, to należy to zrobić przed wejściem w zakręt. Nagłe hamowanie przy ostrym zakręcie może doprowadzić do utraty przyczepności, nawet gdy pojazd jest wyposażony w system ABS.

Pamiętaj, że prędkość i hamowanie muszą być zawsze dopasowane do aktualnych warunków, jakie panują na drodze. Nie możesz pokonywać zakrętów w ten sam sposób w słoneczny dzień, jak w nocy lub w trakcie deszczu.

Trzymaj się swojego pasa i panuj nad kierownicą

Ręce kierowcy powinny być zawsze prawidłowo ułożone na kierownicy, lewa na godzinie 10, a prawa na 14. Jest to szczególnie istotne przy wykonywaniu skrętu. Inaczej ułożone ręce mogą utrudnić poprawę trajektorii podczas jazdy.

W trakcie pokonywania zakrętu powinno się stopniowo obracać kierownicę, bez gwałtownych ruchów, utrzymując stałą prędkość.

Tor jazdy na zakręcie powinien odbywać się po najłagodniejszym łuku z zachowaniem swojego pasa ruchu. Pierwsza faza manewru powinna przebiegać jak najbliżej zewnętrznej krawędzi zakrętu. Pozwoli to na jak najszerszy kąt widzenia.

Pojazd, który już wchodzi w zakręt, musi mieć tak dobrany tor jazdy, aby znalazł się przy wewnętrznej krawędzi, z pominięciem środka zakrętu, a przy jednoczesnym utrzymaniu się na swoim pasie ruchu.

Po wyjściu z zakrętu – przyspiesz

Po pokonaniu zakrętu, gdy koła znów będą proste, należy przyspieszyć aby móc wyjść z niego z maksymalną stabilnością oraz przygotować się do następnego manewru.

Pamiętaj by stosować się do znaków drogowych. Znaki wskazują nie tylko kierunek zakrętu, który macie do pokonania, ale również określają jego ograniczenie, co pozwala kierowcom na dostosowanie prędkości do aktualnych warunków drogowych. 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic