10.07.2023

E-winiety - czym są i jak wygląda zakup winiet online?

Strona głównaBlog YanosikE-winiety - czym są i jak wygląda zakup winiet online?

E-winiety stanowią elektroniczny odpowiednik klasycznych winiet, które możecie pamiętać jeszcze w postaci naklejek na szybę. Konieczność ich zakupu jest zależna od wymogów danego kraju europejskiego. Jeśli planujecie w wakacje przejeżdżać przez Europę, to mamy dla Was świetną wiadomość – w Yanosiku pojawiła się usługa zakupu e-winiet.

E-winieta - co to takiego? Jak działa?

E-winieta jest dokumentem, który potwierdza uiszczenie opłaty za przejazd płatną drogą w kraju poza granicami Polski. Jest widoczna w elektronicznym systemie poboru opłat w wybranym kraju.

E-winieta ma format pliku PDF w rozmiarze A4. Po wydrukowaniu wygląda jak kartka A4, która zawiera wszystkie najważniejsze dane, umożliwiające legalny przejazd przez płatne drogi w danym kraju.

E-Winiety w Yanosiku - gdzie znaleźć?

Uruchomiliśmy nową usługę e-winiety w Yanosiku. W aplikacji kupicie e-winiety na płatne odcinki dróg w Czechach, Słowacji, Austrii, Słowenii, Rumunii, Bułgarii i w Węgrzech. Pamiętajcie, że w tych krajach jest obowiązkowe posiadanie winiet na drogach płatnych!

Jak kupić e-winietę w Yanosiku?

Uruchom aplikację Yanosik.

Wybierz na ekranie głównym kafelek z podpisem e-Winiety.

Podaj cel podróży oraz datę przejazdu i numer rejestracyjny swojego pojazdu.

e-Winietę otrzymasz w formacie PDF, do 15 minut po złożeniu zamówienia, na swój adres mailowy.

Winiety w Europie - gdzie obowiązują?

Każdy kraj europejski indywidualnie reguluje kwestię opłat drogowych dla samochodów o DMC do 3,5 tony. Dotyczy to kwoty, sposobu kontroli, jak i formy płatności. W niektórych krajach za winietę można zapłacić na bramkach wjazdowych, a w innych należy mieć je wykupione wcześniej w postaci papierowej lub elektronicznej.

Opłaty drogowe w postaci zakupu winiet uiszcza się w:

Czechach – można kupić e-winietę na okres 10 dni, 30 dni, 365 dni, zarówno na drogi ekspresowe oraz autostradę, które są objęte opłatami. Motocykle są zwolnione z opłat, a przyczepy ciągnięte przez auta o DMC do 3,5 tony nie muszą mieć oddzielnych winiet.

Austrii – winiety w tym kraju można nabyć w formie naklejki na szybę oraz w formie elektronicznej. Opłatami są objęte oznaczone autostrady oraz drogi szybkiego ruchu. Dla samochodów osobowych o DMC do 3,5 tony można kupić winietę na 10 dni, 2 miesiące oraz na rok w ramach edycji 2023.

Słowenii – w tym kraju można wykupić jedynie e-Winietę, którą opłaca się przejazd autostradami. Wybierając e-winietę należy zwrócić uwagę na kategorię pojazdu. Dostępne są warianty na 7 dni, miesiąc oraz rok.

Słowacji – podobnie jak w Słowenii, w tym kraju również obowiązują wyłącznie e-Winiety. Dla samochodów o DMC do 3,5 tony dostępne są warianty na 10 dni, 1 miesiąc oraz rok.

Węgrzech – w kraju obowiązuje w pełni elektroniczny system poboru opłat, zatem kupicie na przejazd wyłącznie e-Winietę. Należy zwrócić wcześniej uwagę na to, na ile osób zarejestrowany jest pojazd. Dostępne warianty e-winiet to 10 dni, 1 miesiąc, 1 rok.

Rumunii – winiety są dostępne wyłącznie w postaci elektronicznej i dotyczą każdej drogi w kraju. Dla samochodów o DMC do 3,5 t są dostępne warianty na 7 dni, 30 dni, 90 dni oraz na rok.

Bułgarii – w kraju obowiązuje również wyłącznie elektroniczny system poboru kontroli, a drogami płatnymi są wszystkie krajowe, poza miastami. Dla samochodów osobowych o DMC do 3,5 tony dostępne są e-winiety na 7 dni, 1 miesiąc, 3 miesiące oraz rok.

Szwajcarii – w kraju kupuje się winietę w postaci naklejki na szybę. Dla samochodów osobowych o DMC do 3,5 tony oraz motocykli są dostępne wyłącznie winiety roczne.

Klasyczne bramki, w których należy uregulować należność za przejazd płatną drogą, spotkacie w:

Chorwacji.

Francji.

Włoszech.

Za to w Niemczech, Holandii, Ukrainie drogi są bezpłatne.

Czy winiety można kupić na granicy?

Winiety należy kupić z wyprzedzeniem, co najmniej 15 minutowym, jeśli korzystacie z elektronicznej  usługi. Winiety w wersji klasycznej, które obowiązują, np.: w Szwajcarii powinno się kupić znacznie wcześniej.

Niemniej, można to zrobić w przygranicznych sklepach, na stacjach benzynowych, na pocztach czy w wybranych marketach.

Brak winiety - jakie są konsekwencje? 

Brak wymaganej winiety w danym kraju europejskim wiąże się z karą pieniężną, o wysokości:

  • Austria – 120 euro.
  • Bułgaria – 300 BGN.
  • Czechy – 20 000 CZK.
  • Rumunia – 4500 RON.
  • Słowacja – od 60 euro.
  • Słowenia – 300 - 800 euro.
  • Szwajcaria – 200 CHF.
  • Węgry – kara zapłacona w czasie do 60 dni wyniesie 15 460 HUF, a powyżej już 61 820 HUF.

Yanosik - wszystko pod ręką

Aplikacja Yanosik to najlepsze wsparcie w każdej podróży!

W Yanosiku sprawdzicie aktualny taryfikator mandatówogłoszenia sprzedaży samochodów w Autoplackupicie ubezpieczenie Assistance. A po dodaniu swojego auta do wirtualnego garażu zyskacie dostęp do raportu VIN, umówicie wizytę w warsztacie lub na myjni, a także będziecie mogli kontrolować wszystkie swoje motoryzacyjne wydatki na bieżąco.

Z naszym wsparciem możecie również uzyskać atrakcyjniejszą ofertę ubezpieczenia OC! Wystarczy jeździć bezpiecznie, aby dostać zniżkę nawet do 20%!

A od niedawna możecie również słuchać Radia Yanosik w trasie i poza nią! W naszej stacji czeka na Was wiele ciekawych audycji i podcastów, najważniejsze informacje z kraju i z trasy, a także mnóstwo najlepszej muzyki.

E-winiety FAQ

W jaki sposób jest dostarczana e-winieta?

E-winiety są dostarczane na Wasz adres mailowy, w formacie PDF.

Czy e-winietę musimy wydrukować?

Podczas podróży można mieć przy sobie wydrukowaną wersję e-winiety, która potwierdza uiszczenie opłaty za przejazd płatnym odcinkiem drogi, ale w większości przypadków wystarczy mieć e-winietę zapisaną w formie elektronicznej, np.: w swoim telefonie.

Czy e-winietę trzeba przykleić do szyby?

Nie ma takiej konieczności. 

Wyjątkiem jest Szwajcaria, w której nadal obowiązują winiety w postaci naklejki na szybę. 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic