19.04.2023

Kiedy można zatrąbić na innego kierowcę?

Trąbienie na kierowcę w korku w mieście? Absolutnie tego nie róbcie! Możecie zostać ukarani mandatem! Kiedy można używać klaksonu legalnie? Sprawdźcie!

Używanie klaksonu nie jest dozwolone wszędzie

Używanie sygnałów dźwiękowych w aucie reguluje art. 29 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Art.  29.  [Używanie sygnału dźwiękowego lub świetlnego]

1. Kierujący pojazdem może używać sygnału dźwiękowego lub świetlnego, w razie gdy zachodzi konieczność ostrzeżenia o niebezpieczeństwie.

2. Zabrania się:

1) nadużywania sygnału dźwiękowego lub świetlnego;

2) używania sygnału dźwiękowego na obszarze zabudowanym, chyba że jest to konieczne w związku z bezpośrednim niebezpieczeństwem;

3) ostrzegania światłami drogowymi w warunkach, w których może to spowodować oślepienie innych kierujących.

Paragraf 1 informuje, że kierujący może trąbić, ale wyłącznie w sytuacji, w której zachodzi konieczność ostrzeżenia o niebezpieczeństwo.

W paragrafie 2 znajdziecie zapis, w którym jest informacja, że kierujący może używać sygnału dźwiękowego, ale nie może go nadużywać!

W terenie zabudowanym obowiązuje zakaz używania sygnałów dźwiękowych, chyba że ma to związek z bezpośrednim niebezpieczeństwem!

Kiedy można legalnie zatrąbić?

Kierowcy mogą legalnie użyć klaksonu, gdy:

Jadą drogą poza terenem zabudowanym i chcą ostrzec innych kierowców, jadących z przeciwnego kierunku jazdy, o obecności np.: gałęzi na drodze.

Poruszają się w terenie zabudowanym po parkingu, a prowadzący inny pojazd ich nie dostrzega i może dojść do kolizji drogowej. Trąbnięcie może pomóc nie doprowadzić do zdarzenia.

W takich sytuacjach należy użyć klaksonu jednokrotnie, maksymalnie dwukrotnie. Wystarczy go nacisnąć raz, a nie trzymać przez kilka sekund, co może zostać odebrane jako nadużywanie.

Kiedy nie można używać klaksonu?

Kierowca nie może używać sygnału dźwiękowego, gdy:

  • Chce zwrócić uwagę innemu kierowcy.
  • Ma to charakter kary za przewinienie drogowe – klakson ma ostrzegać, a nie piętnować.
  • Ma zamiar trzymać klakson przez kilkanaście sekund w czasie jazdy.
  • Chce ostrzec innego kierowcę o obecności policji kontrolującej prędkość na trasie.
  • Chce poinformować pasażera, że już podjechał w umówiony punkt i na niego czeka.
  • Ma to na celu zaburzenie ciszy nocnej.

Używajcie klaksonu w gęstej mgle!

Gdy mgła bardzo mocno ogranicza widoczność, a Wy chcecie wskazać swoje położenie innym uczestnikom ruchu drogowego, wówczas możecie używać sygnałów dźwiękowych, a więc co jakiś czas trąbić w czasie wyprzedzania lub omijania.

Co ważne – możecie to robić wyłącznie poza obszarem zabudowanym!

Ciekawostka – Włoscy kierowcy bardzo lubią trąbić

W włoskich miastach nie ma ścisłych zasad ruchu drogowego, takich jak trzymanie się prawej lub lewej strony, czy też ograniczeń prędkości, jeśli sytuacje tego nie wymagają. Włosi jeżdżą skuterami i autami gdzie tylko się da, niejednokrotnie przejeżdżając obok pieszych lub wykonując slalom pomiędzy nimi.

Na zakrętach czy w wąskich uliczkach, chcąc poinformować innych o tym, że się jedzie często się trąbi. 

Nie jest to jednak jedyna sytuacja – trąbi się również, aby pozdrowić innego kierowcę czy przechodnia, a nawet w formie wyrażenia uznania dla pięknej kobiety. Klaksonu używa się też, gdy chce się pospieszyć innego kierowcę lub pieszego.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic