21.06.2023

Punkty karne – poznajcie nowe zasady

Strona głównaBlog YanosikPunkty karne – poznajcie nowe zasady

W Dzienniku Ustaw 16 czerwca ukazała się nowelizacja, która zmienia zasady systemu punktów karnych. To dobra wiadomość dla wszystkich kierowców, ponieważ wiadomo już, kiedy nowe regulacje zaczną obowiązywać.

Kasowanie punktów karnych

Zgodnie z nową regulacją – informacje o uzyskanej liczbie punktów karnych, które są gromadzone w centralnej ewidencji będą usuwane po roku, a nie po dwóch jak to miało miejsce od początku wprowadzenia zmian w taryfikatorach.

Oznacza to również, że powróci dawny mechanizm, zgodnie z którym zatrzymane prawo jazdy, po upłynięciu okresu na który zostało zatrzymane, będzie automatycznie zwracane, bez konieczności składania specjalnego wniosku.

Czy będą kursy redukujące punkty karne?

Przywrócone zostaną kursy redukujące liczbę punktów karnych. Będzie można wziąć udział w odpłatnych szkoleniach, w których będzie można zredukować sześć punktów karnych, raz na pół roku.

Z tej możliwości będą mogli skorzystać kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy co najmniej rok.

Obecnie jeszcze nie ma takiej możliwości.

Czy zmieni się limit liczby punktów karnych?

Obecnie kierowcy, którzy posiadają uprawnienia dłużej niż rok mogą uzyskać maksymalnie 24 punkty karne. I to się nie zmieni. Po przekroczeniu tego limitu kierowcy zostanie odebrane prawo jazdy. Chcąc je odzyskać będzie zmuszony przejść badania psychologiczne i wziąć udział w egzaminie sprawdzającym.

Kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż rok wciąż będzie obowiązywał limit 20 punktów karnych, a gdy go przekroczą, ich uprawnienia zostaną cofnięte.

Od kiedy nowe przepisy?

Nowe zasady mają obowiązywać od 17 września 2023 roku. Każdy, kto otrzyma punkty karne przed 17 września 2023 roku będzie miał je na swoim koncie przez dwa lata.

Taryfikator punktów karnych pozostaje bez zmian, możecie go sprawdzić tutaj

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic