10.11.2022

Kierowcy nie chcą jeździć na cmentarze w Wszystkich Świętych? Wolą odwiedzić nekropolie wcześniej

Strona głównaBlog YanosikKierowcy nie chcą jeździć na cmentarze w Wszystkich Świętych? Wolą odwiedzić nekropolie wcześniej

Okazuje się, że kierowcy wolą odwiedzać cmentarze przed rozpoczęciem Wszystkich Świętych. Znacznie większy ruch na drogach jest zauważalny w weekend poprzedzający święto. W tym roku również tak było. Sprawdźcie, jak wyglądał ruch na polskich drogach w czasie tegorocznych świąt! 

 

Większy ruch na drogach był przed Wszystkich Świętych

Wielu polskich kierowców woli odwiedzić nekropolie jeszcze przed rozpoczęciem się Wszystkich Świętych, co wynika z chęci ominięcia korków, tłumów ludzi, zmiany organizacji ruchu i wielu innych sytuacji powodujących dyskomfort i podniesienie ciśnienia.

I w tym roku nie było inaczej. Odnotowaliśmy w naszym systemie wyraźny wzrost aktywności kierowców właśnie w sobotę i niedzielę – dni, które poprzedzały Wszystkich Świętych, przypadające w tym roku na wtorek.

Zgodnie z naszymi danymi aktywność unikatowych użytkowników Yanosika wzrosła o 19% w sobotę 29 i niedzielę 30 października, w porównaniu z weekendem tydzień wcześniej. 1 listopada również odnotowaliśmy skok aktywności użytkowników aplikacji o 12%, co oznacza że w samo święto wielu kierowców także zdecydowało się na odwiedziny nekropolii. Nie mniej jednak, największy przyrost przejechanych kilometrów zarejestrowaliśmy właśnie w sobotę 29 października, co tylko potwierdza teorię, że Polacy wolą wyruszyć na cmentarze w dni poprzedzające Wszystkich Świętych – komentuje Patryk Treumann, Yanosik

Zgodnie z naszymi danymi, największy przyrost przejechanych kilometrów przez użytkowników Yanosika, był widoczny w sobotę 29 października (32,67%). Z kolei w niedzielę wynik był o ponad połowę mniejszy (15,79%), co jednak nie zmienia faktu, że wolicie jeździć w odwiedziny na groby w dni poprzedzające Wszystkich Świętych.

We wtorek 1 listopada, odnotowaliśmy wzrost przejechanych przez Was kilometrów, zaledwie o 5,05% w porównaniu do niedzieli 23 października.

Kierowcy z których polskich miast przejechali najwięcej kilometrów?

Sprawdziliśmy, którzy kierowcy korzystający z Yanosika przejechali najwięcej kilometrów w poszczególnych polskich miastach w dni poprzedzające święto oraz 1 listopada w Wszystkich Świętych.

W ciągu 5 dni największą liczbę kilometrów pokonali odpowiednio kierowcy z Warszawy, Krakowa, Łodzi, Poznania i Wrocławia.

Z kolei w mniejszych miastach (do 500 tys. mieszkańców), najwięcej kilometrów przejechali kierowcy z Gdańska, Katowic, Lublina, Bydgoszczy, Szczecina, Gdyni, Białegostoku, Gliwic, Rzeszowa i Torunia. Zobaczcie, ile kilometrów dokładnie przejechali polscy kierowcy z tych miast w poniższej tabeli:

Największa liczba przejechanych kilometrów przez kierowców korzystających z aplikacji Yanosik jest widoczna w piątek 28 października, w każdym z wybranych przez nas do zestawienia miast. Wysoki poziom sumy pokonanych kilometrów jest również widoczny w sobotę, niedzielę i poniedziałek. Natomiast w samo święto, we wtorek 1 listopada, widoczny jest już znaczny spadek – komentuje Patryk Treumann, Yanosik 

Ile kilometrów średnio pokonał kierowca w czasie Wszystkich Świętych?

W dniach od 28 października do 1 listopada kierowcy z Warszawy i Krakowa średnio pokonywali ponad 20 km dziennie w drodze do okolicznych cmentarzy. Z kolei w miastach z liczbą mieszkańców powyżej 500 tysięcy, największą średnią liczbę dziennych kilometrów przejechali kierowcy z Łodzi, Poznania i Wrocławia, od 15 do 19 km.

W mniejszych miastach, w czasie 5 dni okołoświątecznych, największą średnią dzienną liczbę kilometrów pokonali kierowcy ze Szczecina – od 22,5 do 24 km, Gdańska – od 19,3 do 21,5 km i Zielonej Góry – od 19,1 do 20,09 km.

Policyjna akcja „Znicz 2022” na polskich drogach

Jak co roku, polska policja prowadzi zorganizowane pod hasłem „Znicz” działania, które trwają od 28 października do 2 listopada włącznie. Przez te sześć dni policjanci czuwają nad odwiedzającymi nekropolie, zarówno w zakresie powiatowym, jak i na trasie. Czy w tym roku było dużo kontroli?

W naszym systemie odnotowaliśmy bardzo dużo zgłoszeń kontroli policji przez użytkowników. Najwięcej z nich zanotowaliśmy w piątek 28 października i 1 listopada. Kierowcy dokonywali najwięcej zgłoszeń na drogach krajowych, wojewódzkich i lokalnych. Wzrost zgłoszeń w tym czasie wyniósł o około 14-19% więcej niż w dni powszednie – komentuje Patryk Treumann, Yanosik

W tym roku doszło do mniejszej liczby wypadków drogowych

Według statystyk ze strony policji, w czasie od 28 października do 2 listopada doszło do 335 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 31 osób, a 373 zostały ranne. Zatrzymano 1 911 kierowców po spożyciu alkoholu – najwięcej w niedzielę 30 października.

Statystyki te są znacznie lepsze niż w ubiegłym roku, w którym doszło do 449 wypadków drogowych, w wyniku których zginęły 33 osoby, a 505 zostało rannych. Zatrzymano jednak mniejszą liczbę nietrzeźwych kierujących – 1 473.

Użytkownicy aplikacji Yanosik najwięcej wypadków zgłaszali w dniach 28 października, w tym dniu odnotowaliśmy wzrost zgłoszeń o 27%, a na autostradach aż o 112%. Sytuacja ta prawdopodobnie była spowodowana mgłą, która utrzymywała się wieczorową porą oraz wczesnym rankiem, nie tylko w piątek, ale również w poniedziałek 31 października, co również zauważyliśmy w naszym systemie – użytkownicy zgłaszali wypadki w głównej mierze na drogach wojewódzkich oraz krajowych i lokalnych – mówi Patryk Treumann, Yanosik

Pierwszy z długich weekendów listopadowych już za nami. W tym roku zdecydowana większość zmotoryzowanych wyruszyła w odwiedziny grobów przed 1 listopada, w którym przypada Wszystkich Świętych. Mimo trudnych warunków na trasie, spowodowanych gęstą mgłą, w tym roku doszło do mniejszej liczby wypadków drogowych, ale niestety polska Policja odnotowała większą liczbę nietrzeźwych kierowców.

Przed nami kolejny długi weekend, więc apelujemy do kierowców o zachowanie ostrożności, a także niewsiadanie za kółko w stanie nietrzeźwości. Stosujcie się do zasad bezpiecznej jazdy i spokojnie jedźcie do celu.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic