14.11.2022

Kierowcy z zagranicy coraz częściej sprawdzani!

Strona głównaBlog YanosikKierowcy z zagranicy coraz częściej sprawdzani!

W dobie ostatnich wydarzeń polska policja coraz częściej sprawdza zagranicznych kierowców. Powodem są liczne oskarżenia kobiet przemieszczających się transportem zamawianym przez znane aplikacje. Niestety problem braku uprawnień do kierowania pojazdami i fałszywych dokumentów wciąż jest obecny.

 

Zagraniczni kierowcy są coraz częściej kontrolowani

Niestety wciąż zdarza się, że zagraniczni kierowcy jeżdżą w Polsce bez odpowiednich uprawnień lub co gorsza z podrobionymi lub zakupionymi licencjami. Skala zjawiska jest nieznana, ale już sam fakt, że w czasie jednej policyjnej kontroli taksówek z aplikacji w Warszawie, wykazano że na 189 kierowców 12 miało fałszywe dokumenty lub prowadziło samochód mimo sądowego zakazu, robi wrażenie.

Jak sprawdzane są fałszywe dokumenty?

Policja stosuje w tym celu dedykowany sprzęt, który prześwietla wszystkie cechy dokumentu i wykrywa czy jest on autentyczny. Podczas rutynowej kontroli jest to trudne do ustalenia, jednak w czasie zorganizowanych działań, już nie.

Skąd takie działania?

Wraz z końcem października polska policja zorganizowała takie działania, w wyniku reakcji na liczne zarzuty o napaści seksualne na młode kobiety przez kierowców zagranicznych, którzy zatrudnieni byli przez aplikacje transportowe.

W marcu takich ataków odnotowano 20, w lipcu zaś 28, a obecnie o kilka więcej. Sprawcami byli obywatele Gruzji, Uzbekistanu, Tadżykistanu oraz Turkmenistanu czy Armenii. Z kolei kierowcom z Łotwy, Litwy i Ukrainy zdarzyło się nie raz „wpaść” z fałszywymi dokumentami.

Problem jest duży

Niestety, zdaniem policji, problem cudzoziemskich kierowców, którzy jeżdżą nie mając uprawnień lub stosując fałszywe dokumenty, wciąż jest bardzo duży. Nie ma obecnie międzynarodowej bazy danych, w której można by było sprawdzić zagraniczne prawa jazdy.

Trzeba również pamiętać, że w wielu przypadkach zagraniczne prawo jazdy musi zostać wymienione na polski odpowiednik, jeśli cudzoziemiec przebywa w kraju co najmniej 185 dni w roku lub na stałe. To niestety jest wciąż lekceważone.

Przypominamy, że jazda bez prawa jazdy oznacza karę grzywny w wysokości od 1 500 zł nawet  do 30 000 zł!

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic