17.08.2022

Kolejna fala upałów: jak się przed nimi chronić na trasie?

Wysokie temperatury latem dokuczają każdemu z nas, ale dla kierowców są szczególnie niebezpieczne. Prowadząc nagrzane auto szybko można wpaść w stan zamroczenia, czas reakcji ulegnie wydłużeniu, a do tego możesz się poczuć, jak pod wpływem alkoholu! Kierowcy muszą na siebie szczególnie uważać w trakcie upałów. Jak sobie z nimi radzić? Zdradzamy kilka sposobów!

 

W upale możesz czuć się za kółkiem jak pod wpływem alkoholu

Kierowcy w długiej trasie muszą zachować wzmożoną koncentrację, być wypoczęci oraz mieć odpowiedni czas reakcji, zwłaszcza w trakcie wykonywania manewrów. Upały, które panują na zewnątrz, mogą doprowadzać do zmiany samopoczucia, powodując rozdrażnienie, zmęczenie, obniżenie koncentracji, a nawet wydłużenie czasu reakcji.

Testy, które zostały przeprowadzone przez specjalistów, informują że czas reakcji kierowcy w upalne dni może się wydłużyć nawet o 22%, jeśli temperatura w pojeździe wynosi 27°C (w porównaniu do 21°C). Czas reakcji kierowcy jest zaledwie o 10% gorszy, gdy prowadzi auto mając we krwi 0,5 promila alkoholu…

Upał potrafi doprowadzić kierowcę do podobnego stanu, co jazda pod wpływem alkoholu. A to oznacza nie tylko brak czujności za kółkiem, ale również opóźniony czas reakcji, co w długiej trasie jest szczególnie niebezpieczne. Zwłaszcza, że w zależności od wyboru drogi wiele się dzieje – na autostradach i drogach szybkiego ruchu wymaga jest większa dynamika jazdy, niż na drogach krajowych i wojewódzkich, ale za to na tych drugich z kolei potrzeba dużej koncentracji, gdyż często są nich skrzyżowania ze światłami, przejściami dla pieszych, a także leśne odcinki, na których możemy spotkać dziką zwierzynę. W takich sytuacjach trzeba reagować bardzo szybko – komentuje Andrzej Mejer, Yanosik

Jak sobie radzić z upałami w trasie?

Ważne jest odpowiednie przygotowanie samochodu do podróży. Zanim do niego wsiądziemy, wystarczy otworzyć wszystkie drzwi i przewietrzyć kabinę. W ten sposób wypuścimy z auta gorące powietrze i wyrównamy je do poziomu tego z zewnątrz. To bardzo ważne, ponieważ w zaparkowanym na słońcu samochodzie temperatura może się podnieść o 30°C już w 20 minut! – mówi Andrzej Mejer, Yanosik 

W czasie jazdy można używać klimatyzacji, ale nie powinno się z nią przesadzać. Trzeba też wiedzieć, że jej włączenie nie doprowadzi do całkowitego schłodzenia kabiny błyskawicznie, jeśli wcześniej auto stało kilka godzin na słońcu. W pierwszej kolejności powinno się je przewietrzyć, a także w trakcie jazdy przez pierwsze kilkaset metrów otworzyć okna, co doprowadzi do usprawnienia wymiany powietrza.

Dopiero przy temperaturze, która jest zbliżona do tej z zewnątrz, można włączyć klimatyzację i ustawić ją w zakresie od 19°C do 23°C. Pamiętajcie również, że przy częstym wysiadaniu z auta stosuje się zasadę maksymalnej różnicy 8°C do 10°C, celem uniknięcia szoku termicznego.

To musi być zawsze w pamięci kierowcy!

Jadąc w długą trasę w trakcie upałów kierowca powinien być wyposażony w odpowiednie okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Pomogą uniknąć zmęczenia oczy oraz bólu, który może wynikać z niespodziewanego oślepienia słońcem. A tego latem na trasie nie brakuje – odbija się od asfaltu, deski rozdzielczej, a czasem świeci prosto w oczy, bo tak wynika z kierunku jazdy do naszego celu – informuje Andrzej Mejer, Yanosik

Dobrym nawykiem kierowców jest też posiadanie przy sobie butelki z wodą i jak najczęstsze nawadnianie się. Nie zaszkodzi także robić sobie przerwy regeneracyjne w trasie, na pobliskich stacjach czy MOP-ach. Wówczas warto rozprostować nogi, porozciągać się chwilę, czy załatwić swoje potrzeby fizjologiczne.

Co zrobić w aucie bez klimatyzacji?

Kiedy w samochodzie nie ma klimatyzacji, a przed Wami długa trasa, to trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Nagrzana kabina jest bardzo niebezpieczna, dlatego zalecamy wcześniejsze parkowanie w zacienionym miejscu, stosowanie osłonek na przednią szybę oraz odpowiednie wywietrzenie pojazdu przed podróżą.

W ten sposób możecie zredukować poziom dyskomfortu, który towarzyszy jeździe w aucie bez klimatyzacji. Pamiętajcie również o wietrzeniu auta w trakcie podróży, ale bez zbytnich przeciągów, inaczej możecie się przeziębić. Uruchomcie dmuchawę w najwyższą prędkością i otwórzcie część szyb, to powinno pomóc.

Tego absolutnie nie zostawiajcie w aucie!

Wysokie temperatury są nie tylko niebezpieczne dla kierowców, ale również dla pasażerów i zwierząt. Pozostawianie dzieci oraz zwierzaków w nagrzanym samochodzie jest bardzo niebezpieczne! Wzrost temperatury w kabinie auta następuje bardzo szybko, a to stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia małych dzieci oraz zwierząt.

Pamiętajcie również, że osoba trzecia, która natrafi na samochód z zamkniętymi oknami na nasłonecznionym parkingu może wybić szybę, celem ratowania życia dziecka lub psa. I nawet jeśli wychodzicie tylko na chwilę z samochodu, np.: żeby kupić wodę na stacji – nie zostawiajcie w aucie dzieci i zwierząt! Dotyczy to również sytuacji, w których temperatura jest niższa niż 30°C, słońce wtedy może być również mocno odczuwalne!

W samochodzie nie powinno się również zostawiać dodatkowych sprzętów elektronicznych. W nagrzanej słońcem kabinie mogą ulec zniszczeniu lub przestać prawidłowo pracować. Yanosik zawsze informuje swoich użytkowników o tym, by zabezpieczali akcesoria na czas skrajnych temperatur – słońce i mróz nie są sprzymierzeńcami elektroniki. Zjawisko to dotyczy również uchwytów, które mogą się odklejać z szyby i pozostawiać na niej brzydki żelowy ślad, który później ciężko usunąć. Gorszą sprawą jest to, że może się to wydarzyć również w trakcie jazdy. Uchwyt na smartfona może się odkleić i spaść na podłogę, a wtedy w wyniku zaskoczenia kierowca może zareagować zbyt intensywnie i doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze – podpowiada Andrzej Mejer, Yanosik

W czasie upalnych dni nie powinno się również zostawiać w samochodzie zakupów spożywczych, które mogą się zepsuć, a po ich spożyciu może wystąpić zatrucie pokarmowe. Podobnie z środkami chemicznymi, dezodorantami czy lakierami do włosów – te mogą wybuchnąć i narobić niezłego bałaganu!

 

Lato szczególnie daje się we znaki wszystkim podróżującym. Kierowcy, pod wpływem upałów, mogą stracić czujność, są poddenerwowani, a ich czas reakcji ulega wydłużeniu. To bardzo niebezpieczne i może również przyczynić się do wypadku! Zwłaszcza, że w czasie wakacji ruch na drogach jest bardziej zagęszczony.

Pamiętajcie o tym, by zawsze zanim wyjedziecie w długą trasę odpowiednio przewietrzyć auto i wyrównać temperaturę w kabinie, dopiero później włączcie klimatyzację. A jeśli jej nie macie – włączcie dmuchawę i uchylcie okna. Nie przesadzajcie z jednym i z drugim, aby nie narazić swojego zdrowia!

Bez żadnych wyjątków: nie zostawiajcie w samochodzie dzieci, zwierząt ani osób dorosłych! Nawet jeśli wychodzicie tylko na chwilę. Kabina nagrzewa się bardzo szybko – już w 20 minut może się nagrzać nawet o 30°C. To bardzo niebezpieczne!

W aucie nie zostawiajcie również żadnych sprzętów elektronicznych, zakupów spożywczych czy środków chemicznych. Mogą się zepsuć, a te drugie nawet wybuchnąć robiąc przy tym duży bałagan.

Przed trasą wyśpijcie się, a w trasie pamiętajcie o przerwach regeneracyjnych. Zachowujcie wzmożoną czujność i dbajcie o siebie. Stosujcie zasady bezpiecznej jazdy i zabierzcie ze sobą Yanosika, który będzie Was informował o wszystkich zdarzeniach na trasie!

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic