10.01.2022

Kolejne podwyżki dla kierowców! Przejazd na A2 od dziś droższy!

Ostatnie miesiące przynoszą same trudne wiadomości dla kierowców. W pierwszej kolejności zmiana przepisów, następnie obowiązek e-TOLL od 1 grudnia, a wreszcie nowy taryfikator mandatów od 1 stycznia 2022 roku. Okazuje się, że to jednak nie koniec zmian. Właśnie od dziś zmotoryzowanych czekają podwyżki cen przejazdów przez odcinek A2. O jakich kwotach mowa?

 

Zapłacimy więcej za przejazd przez A2

Autostrada A2 należy do najdroższych w Polsce. Ostatnie zmiany w cenniku przejazdów miały miejsce w lutym 2021 roku. Dziś – 10 stycznia 2022 roku, kwoty znów poszły w górę. Za przejazd płatnym odcinkiem od Nowego Tomyśla do Konina, o długości 150 km, zapłacimy:

  • 25 zł – motocykle i pojazdy osobowe o dwóch osiach (kategoria 1)
  • 37 zł – pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna ma koła bliźniacze, motocykle oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami (kategoria 2)
  • 57 zł – pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna ma koła bliźniacze z przyczepami (kategoria 3)
  • 87 zł – pojazdy samochodowe o większej liczbie osi niż trzy oraz pojazdy samochodowe z trzema osiami z przyczepami (kategoria 4)
  • 250 zł – pojazdy ponadnormatywne (kategoria 5)

Ceny wzrosły kolejno o 2 zł w kategorii 1, o 3 zł w 2, o 5 zł w 3, o 7 zł w 4 i o 20 zł w 5.

Wszystkie stawki zawierają 23% podatku VAT, ze względu na objęcie opłat koncesyjnych autostrad w Polsce, podatkiem od towarów i usług.

Za przejazd Autostradą Wielkopolską na odcinku od Świecka do Nowego Tomyśla nie zapłacicie więcej. Wciąż obowiązuje stawka 18 zł dla kategorii 1.

Skąd zmiany w cenach przejazdów?

Rosną koszty utrzymania, obsługi kredytów oraz planu inwestycyjnego. Dodatkowo przyczynia się do wzrostu cen za przejazdy, wysoka inflacja.

Już w grudniu 2021 roku osiągnęła poziom 8,6% wg danych GUS, co daje najwyższy wynik od ostatnich 20 lat.

Autostrada Wielkopolska

To najdłuższy i najstarszy odcinek autostrady A2. Nie da się ukryć, że jest najbardziej eksploatowaną autostradą w Polsce, na której w dużej mierze poruszają się pojazdy ciężarowe. Średni ruch dobowy pojazdów na odcinku od Nowego Tomyśla do Konina wynosi aż 30 tysięcy!

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic