13.09.2023

Kursy redukujące punkty karne - zmiany od 17 września 2023

Od momentu wprowadzenia nowego taryfikatora mandatów i punktów karnych oraz usunięcia możliwości brania udziału w kursach reedukacyjnych, które zmniejszają liczbę punktów, wszyscy zastanawialiśmy się, czy ulegnie to zmianie. Obecnie już wiemy, że tak. Kursy redukujące punkty karne powrócą 17 września 2023 roku, ale zmieni się ich format.

Jak będą wyglądały nowe kursy redukujące punkty karne?

Jeszcze do niedawna nie było wiadomo, czy powrócą kursy reedukacyjne dla zmotoryzowanych, które spowodowałyby zmniejszenie punktów karnych na koncie kierowcy. Obecnie podano do informacji, że od 17 września kursy powrócą, ale w nowej, zmienionej formie.

Kurs redukujący punkty karne będzie składać się z ośmiu wykładów. Czas trwania jednego wykładu to jedna godzina lekcyjna, czyli 45 minut. Całość zatem została wydłużona z 6 godzin do 8 godzin wykładów.

Tematami wykładów będą:

  1. Zasady i przepisy ruchu drogowego.
  2. Przyczyny i skutki wypadków drogowych w Polsce.
  3. Prawne i społeczne skutki wypadków drogowych.
  4. Zapobieganie wypadkom oraz psychologiczne aspekty kierowania pojazdem.

Każdy z tematów będzie omawiany na dwóch wykładach.

Poza pakietem teoretycznym, uczestników kursów będzie również czekać zadanie praktyczne, które będzie polegało na wykonaniu awaryjnego hamowania przy prędkości jazdy 30-50 km/h.

Zajęcia mają się odbywać w grupach nie większych niż 15 osób.

Kto będzie prowadził nowy kurs redukujący punkty karne?

Szkolenie będzie przeprowadzone przez policjanta z wydziału ruchu drogowego oraz przez innego specjalistę z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz przez psychologa transportu i egzaminatora osób, które ubiegają się o uprawnienia do kierowania pojazdami lub przez osobę posiadającą uprawnienia instruktora nauki jazdy lub instruktora techniki jazdy, zatrudnioną przez WORD.

Kurs redukujący punkty karne 2023 od kiedy można się zapisywać?

Dokładna data zapisów na kursy reedukacyjne nie jest jeszcze znana. Niemniej zmiany mają wejść w życie 17 września 2023 roku.

Jak zapisać się na kurs redukujący punkty karne?

Na kurs redukujący punkty karne będzie można zapisywać się na stronach internetowych WORD oraz telefonicznie na infolinii WORD.

Należy to zrobić następująco:

  1. Kierowca wypełnia zgłoszenie zapisu na szkolenie.
  2. Kierowca opłaca uczestnictwo w kursie reedukacyjnym i stawia się w określonym przez WORD terminie i ośrodku.
  3. Kierowca legitymuje się dowodem tożsamości, który uprawnia go do wejścia na salę i uczestnictwa w kursie reedukacyjnym.
  4. Kierowca po zakończeniu szkolenia otrzymuje zaświadczenie potwierdzające udział w szkoleniu.

Ile kosztuje kurs redukujący punkty karne?

Przed wprowadzeniem zmian dotyczących punktów karnych, kurs reedukacyjny kosztował od 300 do 400 zł, a po jego odbyciu usuwane było 6 punktów karnych z konta kierowcy.

Obecnie szacuje się, że połączenie pakietu teoretycznego z praktycznym zadaniem będzie kosztować co najmniej 500 zł i więcej.

Ile punktów karnych można zredukować kursem?

Nowe kursy reedukacyjne dla kierowców umożliwią zmniejszenie liczby punktów karnych na koncie kierowcy o 6, ale są pewne warunki.

Można odbyć kurs redukujący punkty karne nie częściej niż raz na pół roku i z tej możliwości nie mogą skorzystać kierowcy, którzy mają prawo jazdy krócej niż rok.

Nowe przepisy zakładają, że punkty przypisane naruszeniu, za które nałożono w drodze mandatu karnego grzywnę, nie będą odejmowane, jeśli do dnia przedstawienia zaświadczenia nie została ona uiszczona.

Ponadto, liczba odjętych punktów w wyniku odbytego szkolenia, nie będzie mogła być większa od liczby punktów, które kierowca otrzymał za naruszenie przepisów ruchu drogowego, przed odbyciem kursu reedukacyjnego.

Kurs redukcji punktów karnych - czy jest możliwość uczestnictwa online?

Nie będzie możliwości wzięcia udziału w niestacjonarnej formie kursy redukującego punkty karne.

Co zrobić po odbyciu kursu redukującego punkty karne?

Po zakończonym kursie reedukacyjnym, kierowca otrzyma zaświadczenie, wystawione przez dyrektora wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego. 

Wówczas właściwy dla miejsca zamieszkania danej osoby, komendant wojewódzki policji zmniejszy o maksymalnie 6 punktów liczbę punktów karnych na koncie kierowców, odejmując je zgodnie z kolejnością wpisów, począwszy od wpisu odpowiadającego naruszeniu, które popełniono z datą wcześniejszą.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic