02.08.2021

Kolizja w trasie? Nowa funkcja „Pomoc drogowa” Yanosika pomoże Ci w opresji

Strona głównaBlog YanosikKolizja w trasie? Nowa funkcja „Pomoc drogowa” Yanosika pomoże Ci w opresji

W trasie może dojść do różnych zdarzeń. Niestety nie zawsze po naszej myśli. Gdy spowodujemy kolizję musimy zachować zimną krew i działać. Co robić w takiej sytuacji? Z pomocą przyjdzie nowa funkcja Yanosika „Pomoc drogowa”. Poznaj szczegóły.

 

Nowa funkcja Yanosika – „Pomoc drogowa”

  • Yanosik wprowadził nową funkcję dostępną na telefony z systemem Android – „Pomoc drogowa”. Znajdziemy ją w menu szybkich skrótów. Z jej pomocą kierowcy w potrzebie znajdą w okolicy punkty oferujące usługę odholowania pojazdu do warsztatu i naprawy. Firmy, które znajdują się w naszej bazie są rekomendowane przez Yanosik Warsztaty, a także przez innych użytkowników aplikacji – mówi Paweł Bahyrycz, Yanosik

Nowa funkcja Yanosika pozwoli Ci na wezwanie sprawdzonej pomocy drogowej. Możesz wybrać firmę znajdującą się najbliżej Twojej lokalizacji polegając również na ocenach innych użytkowników. Aplikacja umożliwia skontaktowanie się telefonicznie z firmą, a także udostępnienie swojej dokładnej lokalizacji zainteresowanym podmiotom. Możesz w ten sposób, np.: poinformować swojego małżonka o sytuacji.

Dodatkowo na mapach Yanosika znajdziesz także pobliskie warsztaty samochodowe, które są rekomendowane przez Yanosik Warsztaty, a także klientów, którzy już odwiedzili dane miejsce.

Co robić, gdy doszło do kolizji?

Pamiętaj, że sytuacje na drodze są różne i do wypadku może doprowadzić nawet najlepszy kierowca. Gdy znajdziesz się w takiej sytuacji i nikt nie odniósł obrażeń, a jedyne co ucierpiało, to samochody, wówczas nie musisz wzywać policji. Koniecznym jednak będzie zadbanie o bezpieczeństwo pozostałych uczestników ruchu drogowego i usunięcie unieruchomionego pojazdu, jeśli mamy taką możliwość.

  • Gdy dojdzie do kolizji, priorytetem jest bezpieczeństwo wszystkich kierowców. W Yanosiku bardzo dobrze funkcjonuje opcja zgłaszania zdarzeń drogowych przez społeczność. Dzięki tej możliwości prowadzący pojazd jest wcześniej poinformowany o wypadku, zatrzymanym pojeździe lub innym zagrożeniu, które znajduje się na trasie i może się przygotować na odpowiedni manewr. Jeśli uczestniczymy w kolizji, również możemy to zgłosić w Yanosiku - w ten sposób zadbamy o bezpieczeństwo innych kierowców na trasie – podpowiada Julia Langa, Yanosik

Będąc uczestnikiem kolizji mamy w obowiązku niezwłoczne usunięcie pojazdu z miejsca zdarzenia, aby nie hamował ruchu, ani nie stanowił zagrożenia dla innych. Zanim to zrobimy, pamiętajmy by sfotografować miejsce zdarzenia telefonem. Możemy również zaznaczyć kredą na jezdni miejsce usytuowania pojazdów, które uczestniczyły w kolizji.

Gdy samochodu nie możemy usunąć z miejsca zdarzenia, wówczas oznaczmy go w odpowiedni sposób – rozstawmy trójkąt ostrzegawczy w odpowiedniej odległości oraz włączmy światła awaryjne.

Wspólne Oświadczenie – co w nim wpisać?

Jeśli wszyscy uczestnicy kolizji zgadzają się co do jej przebiegu, wówczas całe zdarzenie mogą wyjaśnić we własnym zakresie, bez konieczności wzywania policji. Spisuje się wtedy formularz Wspólnego Oświadczenia.

W takim dokumencie należy zawrzeć informacje dotyczące przebiegu zdarzenia włącznie z datą, godziną, miejscem kolizji i uszkodzeniami, które powstały w wyniku kolizji. Należy również wpisać w oświadczeniu swoje dane personalne, dane właściciela pojazdu lub jego posiadacza, a także dane z zakładu ubezpieczeń, w którym mamy wykupioną polisę OC.

Kiedy wzywać policję?

Niektóre sytuacje wymagają wezwania policji na miejsce zdarzenia. Powinniśmy to zrobić, gdy nie możemy się porozumieć z innymi uczestnikami zdarzenia. A także, gdy sprawca jest cudzoziemcem, uciekł z miejsca zdarzenia, może być pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, nie przyznaje się do spowodowania kolizji i odmawia złożenia oświadczenia, a także gdy okoliczności wskazują na popełnienie przestępstwa.  

Uwaga na sępy drogowe!

Przestrzegamy również przed firmami, które zjawiają się znienacka na trasie i oferują pomoc drogową. Potocznie mówi się o nich “sępy drogowe” - nie bez powodu. Takie firmy oferują kierowcom w potrzebie szybką i tanią usługę odholowania oraz naprawy w zaprzyjaźnionym warsztacie samochodowym. Wszystkie koszty oczywiście ma ponieść wyłącznie ubezpieczyciel. 

Niestety to złudne obietnice. W praktyce zazwyczaj taka usługa słono kosztuje, terminy naprawy są bardzo odległe, a nierzadko właściciele samochodów mają problem z odbiorem pojazdu. 

W trakcie kolizji łatwo stracić nerwy i racjonalne myślenie. Chcąc wesprzeć kierowców w trudnych sytuacjach Yanosik udostępnił nową funkcję - “Pomoc drogowa”, która pozwala na wezwanie sprawdzonej firmy specjalizującej się w odholowaniu auta i w naprawie. Nowa opcja została stworzona z myślą o kierowcach będących w trudnej sytuacji na trasie. Wybierając firmę zajmującą się pomocą drogową mamy pewność, że wybieramy nie tylko sprawdzone miejsce, ale również rekomendowane przez innych użytkowników i Yanosik Warsztaty. 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic