21.12.2022

Korzystanie z telefonu w aucie będzie Cię sporo kosztować!

Strona głównaBlog YanosikKorzystanie z telefonu w aucie będzie Cię sporo kosztować!

Przepisy zakazują korzystania z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku, w czasie jazdy samochodem. Nie mniej, kierowca z smartfonem przy uchu to nadal częste zjawisko na polskich drogach. Co obecnie grozi za jazdę autem i rozmawianie przez telefon w sposób niezgodny z przepisami? Sprawdźcie!

 

Telefon w ręce kosztuje 12 punktów karnych!

Używanie telefonu w czasie jazdy samochodem to bardzo zły pomysł. Zwłaszcza, gdy trzymacie go przy uchu w jednej ręce, a drugą kierujecie pojazdem. Nie lepszym jest również ten, gdy oglądacie TikToki stojąc na światłach lub (co gorsza!) nagrywacie je sami!

To zachowanie nieodpowiedzialne, niebezpieczne i o co ważne niedozwolone.

Art. 45 ustawy Prawo o ruchu drogowym, ust. 2 pkt. 1, informuje, że „Kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.”

Od 17 września 2022 roku za nieprawidłowe używanie telefonu podczas jazdy kara dla kierowcy do 500 zł mandatu oraz 12 punktów karnych!

Jak legalnie rozmawiać przez telefon w aucie?

W teorii wystarczy po prostu nie trzymać telefonu w ręku, a korzystać z np.: systemu głośnomówiącego w smartfonie, który jest umieszczony na specjalnym uchwycie lub z wbudowanych głośników i Bluetooth w aucie.

Nie mniej musicie mieć świadomość, że pomimo tego, że taka rozmowa jest zgodna z prawem, to może mocno rozkojarzyć w trasie, a to już ma bezpośredni wpływ na Wasze bezpieczeństwo oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Dlatego najbezpieczniej będzie wykonywać rozmowy telefoniczne wyłącznie na postoju, ale nie na światłach! Wówczas kierowca wciąż znajduje się w ruchu i nie może wziąć telefonu do ręki.

A co z nawigacją w telefonie?

Zgodnie z przepisami nie można używać telefonu w czasie jazdy samochodem trzymając go w ręku. Może znajdować się na specjalnym uchwycie. I jeśli chodzi o korzystanie z nawigacji w telefonie, to zaleca się montaż takiego uchwytu w lewej dolnej części przedniej szyby. 

Wówczas wskazówki na mapie są widoczne dla kierowcy cały czas i nie musi odwracać wzroku od drogi.

Oczywiście nie w każdym samochodzie możliwy jest montaż uchwytu w tym miejscu. Alternatywnie poleca się również środek przedniej szyby – im niżej, tym lepiej, ewentualnie deskę rozdzielczą w polu widzenia kierowcy i z dala od poduszek powietrznych.

Tego absolutnie nie róbcie!

Nagrywanie relacji z trasy własnym smartfonem? To jeden z najgorszych pomysłów, na jaki może wpaść kierowca, a także pasażer, który zamierza nagrywać drogę oraz kierowcę. To rozprasza prowadzącego pojazd i stanowi zagrożenie na drodze. Utrata koncentracji kierowcy może spowodować nieświadome zwiększenie prędkości, niezauważenie pieszego czy przeszkody, a nawet nie zahamowanie na czas.

Nie zapominajcie też o zasadzie ograniczonego zaufania do innych kierowców, a nawet pieszych. Jeśli widzicie osobę korzystająca z telefonu, który trzyma go przy uchu lub wpatruje się w ekran, trzymając urządzenie w rękach, wówczas zachowajcie wzmożoną czujność! Taka osoba może spowodować niebezpieczne sytuacje na drodze.

Przepisy przewidują również karę dla pieszych, którzy korzystają z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, torowisko, w tym również podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych. Taka osoba jest karana mandatem o wysokości 300 zł.

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic