Poruszanie się samochodem po drodze wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego stosowania się do przepisów, aby zachować bezpieczeństwo. Kierowcy często zapominają o tym, że nie są sami na drodze i nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz życzliwości i uprzejmości.
Kultura jazdy samochodem
Na co dzień każdy kierowca powinien stosować się do ogólnie przyjętych zasad szacunku dla innych, zrozumienia i kultury. Warto również zainwestować w dodatkową dawkę tolerancji wobec kierowców jeszcze niedoświadczonych, uczących się lub starszych kierowców.
Krzyczenie przez uchyloną szybę, gestykulacja w złości lub inne, niekiedy, nawet agresywne formy reakcji na „niedzielnych kierowców”, „ciamajdy” i „baby za kółkiem” nikomu nie pomogą, zwłaszcza osobom, które są obdarzane wyzwiskami.
W efekcie dostarczona zostanie jedynie solidna dawka stresu, zarówno kierowcy, który spowodował daną sytuację na drodze, jak i temu, który soczyście go zwyzywał. A jak wiecie… stres potęguje inne problemy ze zdrowiem, dlatego zdecydowanie warto go unikać.
Bezpieczna jazda samochodem - zasady
Prędkość dostosowana do warunków na drodze – to podstawa, o której wciąż wielu zmotoryzowanych zapomina. Należy zawsze dostosować prędkość i sposób hamowania do warunków na drodze, jeśli słońce mocno świeci – nie pędź i nie wyprzedzaj, jeśli jest ślisko – zachowaj bezpieczną prędkość i dostosuj sposób hamowania.
Jedź z dozwoloną prędkością – nadmierna prędkość powoduje najwięcej wypadków, zwłaszcza gdy za kółkiem zasiadają młodzi kierowcy. Unikaj przekroczeń prędkości, mogą Cię kosztować zarówno dużo pieniędzy, punktów karnych, a nawet spowodowanie tragedii. Ograniczenia prędkości nie zostały wymyślone na złość kierowcom, są dobierane adekwatnie do wielu czynników, aby zachować bezpieczeństwo na wyznaczonych odcinkach dróg.
Stosuj zasadę ograniczonego zaufania – to złota zasada, do której zawsze trzeba się stosować. Chodzi w niej o to, by zachowywać się w ten sposób, jakby wszyscy uczestnicy ruchu drogowego przestrzegali przepisów.
Kultura jazdy i odpowiedzialność – zachowaj za kółkiem kulturę osobistą, przecież wszyscy znamy jej zasady, prawda? Nie przeklinaj, jeśli ktoś popełni błąd, nie trąb (możesz za to dostać mandat, zwłaszcza w obszarze zabudowanym), a co najważniejsze – używaj kierunkowskazów.
Regularnie sprawdzaj swój pojazd – stan techniczny niektórych polskich samochodów wskazuje na to, że już dawno powinny wylądować na złomie. Oczywiście dotyczy to w większości przypadków samochodów z ponad 25-letnim stażem, które są w bardzo złym stanie. Nawet, jeśli masz nowe auto, pamiętaj o badaniach okresowych, wymianie opon, przeglądzie i serwisie.
Jakie są najczęstsze grzechy polskich kierowców?
Zdaniem polskiej policji wielu kierowcom wciąż zdarza się nagminnie popełniać poniższe czynności:
- Nieużywanie kierunkowskazów.
- Jazda lewym, skrajnym, pasem ruchu służącym do wyprzedzania.
- Wyprzedzanie na skrzyżowaniu.
- Nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych.
- Korzystanie z telefonu podczas jazdy, niezgodne z przepisami.
- Parkowanie „gdzie popadnie”.
- Brak uprzejmości dla innych kierujących, np.: niewpuszczanie innych pojazdów z drogi podporządkowanej przy dużym natężeniu ruchu.
- Jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa.
- Jazda z nadmierną prędkością.