26.09.2022

Kursant prawa jazdy może otrzymać mandat!

Strona głównaBlog YanosikKursant prawa jazdy może otrzymać mandat!

Zastanawiacie się, jak to możliwe? Otóż mandat nakłada się na kierowcę, który nie przestrzega przepisów drogowych, to dlaczego kursant który dopiero się uczy miałby go otrzymać? Wyjaśniamy w poniższym artykule!

 

Mandat dla każdego kierującego pojazdem

Mandat może zostać nałożony na kierowcę, który posiada uprawnienia do kierowania pojazdami, ale również może go otrzymać kursant ośrodków nauki jazdy. Otóż, działania za kółkiem osoby, która dopiero się uczy do egzaminu na prawo jazdy, nie są w żadnym wypadku usprawiedliwione tym, że ma wsparcie instruktora lub egzaminatora. To, że znajdują się oni obok i mogą zareagować na nieprawidłowe zachowanie kursanta na drodze, nie zwalnia ich z tej przykrej konsekwencji.

Mandat może więc otrzymać zarówno kursant, jak i jego instruktor lub egzaminator, w zależności od tego, kto ponosi winę za dokonanie określonego czynu.

Co na to przepisy?

Według prawa – kierującym może zostać osoba, która osiągnęła wymagany wiek oraz jest sprawna pod względem fizycznym i psychicznym, a także w ramach szkolenia odbywa naukę jazdy odpowiednio przystosowanym pojazdem, pod nadzorem instruktora.

Kierującym jest również kursant, który zdaje egzamin na prawo jazdy, pod nadzorem egzaminatora wyznaczonego przez ośrodek. Kursanci nie są dopuszczani do prowadzenia pojazdu, bez opanowania obowiązujących zasad ruchu drogowego.

I właśnie ten, który dopiero uczy się jeździć samochodem lub zdaje państwo egzamin na prawo jazdy, może odpowiadać z tytułu art. 177 kodeksu karnego za spowodowanie wypadku drogowego.

Każdy kto naruszając, chociażby nieumyślnie zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

A jeśli następstwem wypadku jest śmierć pokrzywdzonego lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, to kara wynosi od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Co jeszcze musi wiedzieć kursant?

Otóż instruktor nie może pozwolić kursantowi na prowadzenie pojazdu, jeśli zauważy że jest on w stanie po spożyciu alkoholu. A jeśli dojdzie do sytuacji, w której nie udało się tego stwierdzić, zanim kursant wsiadł za kółko, wówczas jeśli dojdzie do zatrzymania przez policję, to odpowie za to wyłącznie kursant.

Jeśli dojdzie do kolizji z innym pojazdem, wówczas należy wezwać policję. Można z tego zrezygnować wyłącznie wtedy, gdy wina kursanta jest oczywista, ale i tak należy wtedy spisać dane kursanta i instruktora.

Podczas egzaminu państwowego lub wewnętrznego, to egzaminator reaguje na błędy kursanta, ale wyłącznie w sytuacji w której stwarza on zagrożenie, np.: nie zamierza ustąpić pierwszeństwa pieszym.

W sytuacji przekroczenia dopuszczalnej prędkości egzaminator reaguje w momencie jazdy o 20 km/h za szybko.

Nadzór instruktora odbywa się z pomocą dodatkowych pedałów sprzęgła i hamulca, w każdej chwili może on również sięgnąć do kierownicy. Wyjątkiem jest nauka jazdy na motocyklu, podczas której kursant ma polecenia wydawane przez radio.

O wyposażenie samochodu do nauki jazdy musi zadbać instruktor, musi być utrzymane i wyposażone w taki sposób, aby jego użytkowanie nie zagrażało bezpieczeństwu jadących nim osób oraz innych uczestników ruchu drogowego. 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic