26.07.2021

Mam prawo jazdy, ale boję się prowadzić samochód. Czy to już amaksofobia?

Strona głównaBlog YanosikMam prawo jazdy, ale boję się prowadzić samochód. Czy to już amaksofobia?

Teoria zdana, kurs zrobiony, odbierasz prawo jazdy i… zaczynają się problemy. Boisz się samodzielnie prowadzić samochód w dużym mieście, a o wjeździe na autostradę już nie wspominając. Amaksofobia to lęk przed jazdą autem. Występuje rzadko lecz ma wiele różnych odmian. Dowiedz się, jak sobie z nią radzić i jak zwiększyć swoje poczucie bezpieczeństwa za kółkiem.

 

Amaksofobia może wystąpić u każdego

To lęk przed jazdą samochodem, ale również rodzaj zaburzenia lękowego. Występuje bardzo rzadko w pełnej skali, ale może się pojawiać również w wielu odmianach. Wówczas może mieć formę paniki przed dużą prędkością, skręcaniem w lewo, parkowaniem między dwoma samochodami, etc.

Leczy się ją poprzez odwrażliwianie osoby z fobią, które polega na stopniowym przyzwyczajaniu jej do sytuacji związanych z jazdą samochodem oraz wygaszaniu negatywnych emocji, które mogą się pojawiać przy prowadzeniu samochodu.

  • Każdy świeży kierowca czuje lęk przed pierwszym samodzielnym wyruszeniem w trasę. Spowodowane jest to małymi umiejętnościami i brakiem doświadczenia w jeździe samochodem. Wtedy też łatwiej o zaskoczenie wynikające z różnych zdarzeń na trasie, a co za tym idzie – stres i panikę. W Yanosiku dbamy o poczucie bezpieczeństwa wszystkich kierowców, dlatego też oferujemy cały ekosystem, który ich wesprze na trasie – komentuj Julia Langa, Yanosik

Metodą małych kroków

W budowaniu pierwszych doświadczeń w samodzielnej jeździe pomoże wyłącznie praktyka. Jeśli czujesz się zestresowany, to pomyśl o zabraniu ze sobą pasażera, który jest bardziej doświadczonym kierowcą i podpowie, jak się zachowywać na trasie. Następnie próbuj małymi krokami wyruszać samodzielnie, najpierw krótszą trasą do sklepu w okolicy, później do znajomych i w ten sposób nawet się nie obejrzysz, a już będziesz wyprzedzać na autostradzie.

Czuj się bezpiecznie za kółkiem

W zwiększeniu poczucia bezpieczeństwa za kółkiem wesprze Cię również aplikacja Yanosik. Znajdziesz w niej możliwość zgłaszania zdarzeń drogowych, a także mnóstwo informacji od innych kierowców, którzy dzielą się nimi z trasy. W ten sposób zyskasz informacje na temat korków, kolizji, zatrzymanych pojazdów, itp. Dodatkowo dowiesz się, gdzie znajduje się najbliższa stacja paliw, w jakiej cenie jest na niej paliwo oraz gdzie na trasie znajdziesz restaurację, w której możesz coś zjeść lub napić się kawy, jeśli odczuwasz zmęczenie.

Używając nawigacji Yanosika jesteś również na bieżąco z informacjami dotyczącymi kontroli policji i fotoradarów. Pamiętaj, że za zbyt wolną jazdę również można dostać mandat od organów nadzoru ruchu drogowego, a za zbyt szybką, no cóż – możesz mieć pamiątkę w postaci zdjęcia z punktu pomiaru prędkości.

Najbardziej boję się awarii w trasie

Niektórych sytuacji nie jesteśmy w stanie przewidzieć i zaufaj nam, nawet najlepsi kierowcy tego nie potrafią. Jeśli przydarzy Ci się awaria, to ważne by zadbać wówczas o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego. Włącz światła awaryjne, rozstaw trójkąt ostrzegawczy i wezwij pomoc drogową w aplikacji Yanosik. Rekomendowani specjaliści przyjadą do Ciebie na miejsce zdarzenia i odholują Twój samochód do najbliższego warsztatu samochodowego.

  • Nasza najnowsza funkcja w aplikacji Yanosik pozwala na wezwanie pomocy drogowej poprzez kontakt telefoniczny. Dodatkowo umożliwia udostępnienie swojej lokalizacji bliskim osobom, którym chcemy dać znać, że coś się wydarzyło. To świetne rozwiązanie dla kierowców, którym przydarzy się awaria i nie wiedzą co robić lub gdzie szukać pomocy - komentuj Julia Langa, Yanosik

Dla świeżych kierowców mamy jedną, najważniejszą radę – dużo jeździjcie, my zadbamy o Wasze bezpieczeństwo. A jeśli czujecie, że Wasz strach to coś więcej, niż potrzeba przełamania lodów, to zgłoście się do specjalistów – ze zdrowiem nie ma żartów! 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic