08.09.2021

Mamy to! Yanosik już jest dostępny w Android Auto!

Wszyscy czekaliśmy na datę premiery Yanosik w AA. I wreszcie nadszedł ten moment! Po nocnej certyfikacji wersji beta, która miała miejsce na końcu poprzedniego tygodnia, szybko nastąpił moment zatwierdzenia Yanosika w sklepie Google i jest już dostępny dla wszystkich użytkowników Android Auto. Czego możecie się spodziewać po naszej aplikacji w AA?

 

Yanosik startuje w AA z prędkością światła!

Drugi tydzień września przyniósł nam planowany launch Yanosika w Android Auto. Aplikacja przeszła pozytywnie proces certyfikacji po stronie Google i, po zatwierdzeniu przez tego światowego giganta, pojawiła się do pobrania w sklepie za darmo. Co istotne – nie planujemy również pobierania opłat od użytkowników w przyszłości.

Zastanawiacie się, skąd pomysł na obecność Yanosika w Android Auto?

Jest to odpowiedź na potrzeby rynku i oczekiwania naszych użytkowników. Wbudowane systemy samochodowe to przyszłość, w której nie może zabraknąć Yanosika – informuje Paweł Bahyrycz, Yanosik.

Co znajdziesz w Yanosiku w AA?

W Android Auto nie zabraknie podstawowych i dobrze Wam znanych funkcji, takich jak nawigacja, informowanie i możliwość zgłaszania zdarzeń.

Android Auto to wciąż bardzo świeże rozwiązanie na rynku i trafnym jest tutaj określenie, że zawiera jeszcze błędy wieku młodzieńczego. Pomimo wielu planów rozwijania naszej aplikacji, w pierwszej kolejności musieliśmy się skupić na tym, co najistotniejsze dla kierowców, czyli nawigacji, informowaniu i możliwości zgłaszania zdarzeń. Niemniej, nasz zespół wciąż rozwija usługę i z pewnością będzie aktywnie odpowiadał na wszystkie bieżące nowości – informuje Paweł Bahyrycz, Yanosik.

Musimy mieć jednak na uwadze, że większość nowych rozwiązań cyfrowych, które wprowadzane są na rynek, jest ograniczona, ze względu na trwające nad nimi prace i nie inaczej jest również w naszym przypadku.

Dodatkowym utrudnieniem również może być ograniczenie działania aplikacji w tle, ale sądzę, że zostanie to bardzo szybko rozwiązane – dodaje.

Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie nowości, która ułatwi Wam jazdę, zwłaszcza po nieznanych trasach. Podczas manewrów wyświetlone zostaną nazwy ulic, w które należy skręcić. Takie rozwiązanie znacznie poprawi płynność ruchu drogowego, zwłaszcza na trasach objazdowych, po których przemieszcza się wielu turystów w poszukiwaniu konkretnego celu.

Co jeszcze musicie wiedzieć?

Możecie obsługiwać Yanosika w AA głosowo, przy pomocy Asystenta Google. W ten sposób chcieliśmy ułatwić kierowcom jazdę i zadbać o ich bezpieczeństwo, ponieważ obsługa głosowa nie powoduje dekoncentracji, ani nie odwraca wzroku z drogi na urządzenie.

Informowanie o zdarzeniach w AA działa troszkę inaczej, niż w klasycznej, znanej Wam formie. W trakcie użytkowania nawigacji nie będzie dostępne jednoczesne przekazywanie informacji w formie graficznej oraz z pomocą komunikatu dźwiękowego. Musieliśmy wypracować kompromis, którego to są właśnie efekty.

Funkcja informowania będzie działała w trybie kompromisu. Przy włączonej nawigacji i kierowaniu pojazdem, gdy do najbliższego manewru pozostanie więcej niż 1000 m, użytkownik zostanie ostrzeżony graficznie i dźwiękowo. Natomiast, jeśli ta odległość będzie mniejsza, Yanosik będzie ostrzegał kierowcę wyłącznie o policji i fotoradarze w dwóch formach - graficznie i za pomocą komunikatu dźwiękowego. W przypadku wszystkich zdarzeń kierowca otrzyma zawsze komunikat dźwiękowy – tłumaczy Paweł Bahyrycz, Yanosik.

Jakie są plany na przyszłość?

Zdecydowanie nie zamierzamy spocząć na laurach! Chcemy wprowadzić również funkcję prędkościomierza i ograniczenia prędkości do Yanosika w AA. I to nie wszystko! Nasza kreatywność działa na najwyższych obrotach i gdy tylko pojawi się dobry moment, to z pewnością będziemy rozwijać funkcjonalności Yanosika w AA na bieżąco!  

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic