23.01.2023

Mandaty z fotoradarów – będą zmiany?

Strona głównaBlog YanosikMandaty z fotoradarów – będą zmiany?

Wszyscy kierowcy drżą na widok fotoradaru lub odcinkowego pomiaru prędkości na trasie. Każdy, w obawie przed mandatem za przekroczenie prędkości, zwalnia. Niekiedy nawet o 10-15 km/h poniżej limitu na kontrolowanym odcinku. Dlaczego kierowcy tak robią? Czy będą zmiany w karaniu mandatami przez fotoradary? Sprawdźcie!

 

Błąd pomiarowy w fotoradarach - ile wynosi?

W rozporządzeniu Ministra Gospodarki z 2014 roku, w sprawie wymagań, którym powinny odpowiadać przyrządy do pomiaru prędkości pojazdów w kontroli ruchu drogowego, widnieje zapis iż urządzenia pomiarowe mogą wykazywać poza warunkami laboratoryjnymi błąd pomiarowy 3 km/h na minus lub na plus.

Rzecznik Praw Obywatelskich chce zmian

RPO zabrał głos w sprawie marginesu błędu pomiarowego urządzeń laserowych. Jego zdaniem, w sytuacji, w której mamy do czynienia z przekroczeniem prędkości do 10 km/h, nie powinno się karać kierowcy za przekroczenie od 1 do 10 km/h, a dopiero od 4 km/h.

RPO przywołuje również sytuację, w której kierowca jedzie 50 km/h w miejscu, w którym ta prędkość jest dozwolona, a miernik zarejestruje prędkość jazdy na poziomie 53 km/h. Wówczas zmotoryzowany nie powinien otrzymać mandatu, gdyż poza warunkami laboratoryjnymi należy uwzględnić właśnie błąd pomiarowy +/- 3 km/h.

Oczywiście może być również odwrotna sytuacja, że faktyczna prędkość jazdy kierowcy będzie na poziomie 56 km/h, a miernik odczyta ją o 3 km/h niższą.  Niemniej, w takich przypadkach w prawie wykroczeń funkcjonuje zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść obwinionego, czyli przyjęcie scenariusza korzystniejszego dla obwinionego.

Za mandat z fotoradaru można stracić prawo jazdy

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich, należy również uwzględniać wagę danego wykroczenia, tj. w przypadku przekroczenia prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym, kierowcy zostanie zatrzymane prawo jazdy. I o ile w sytuacji, w której odczyt z miernika prędkości wskazywałby przekroczenie prędkości o 51 km/h, co stanowiłoby podstawę do ukarania kierowcy za popełnienie wykroczenia drogowego, o tyle nie rozstrzyga kwestii czasowej utraty uprawnień do kierowania pojazdami.

Według RPO nie powinno się deprecjonować zasadności pociągania do odpowiedzialności w przypadku popełnienia wykroczenia przekroczenia prędkości o np.: 5 lub 10 km/h. Nawet tak małe przekroczenie prędkości może doprowadzić do poważnego zagrożenia w ruchu drogowym.

Trzeba też pamiętać o tym, że wskaźniki aut również mają podobny margines błędu, co w przypadku kierowcy, który stara się zachować dopuszczalna prędkość jazdy, również budzi zastrzeżenia.

Zmiany, których chce RPO

Rzecznik proponuje rozwiązanie, które miałoby wpłynąć pozytywnie na prawa i wolność obywateli – pomiar wskazywany urządzeniem obarczony marginesem błędu ma stanowić pewny margines błędu, co warunkowało by wymierzenie kary na podstawie pomiaru przyjętego, który stanowiłby wynik zmniejszenia pomiary wskazanego urządzeniem o maksymalny margines błędu pomiaru.

Czyli, jeśli na urządzeniu kontrolujący prędkość jazdy, wyświetlił by się wynik 50 km/h, wówczas kierowca miałby być karany za przekroczenie prędkości o 47 km/h.

Takie rozwiązanie już funkcjonuje we Francji. Z kolei w Polsce w takich przypadkach można jedynie odmówić przyjęcia mandatu i zaryzykować postępowaniem sądowym, w wyniku którego można otrzymać znacznie dotkliwszą karę.

Jakie obecnie są kary za przekroczenie prędkości?

Za przekroczenie prędkości można otrzymać:

  • do 10 km/h - mandat w wysokości 50 zł i 1 punkt karny,
  • od 11 km/h do 15 km/h – mandat 100 zł i 2 punkty karne,
  • od 16 km/h do 20 km/h – mandat 200 zł i 3 punkty karne,
  • od 21 km/h do 25 km/h – mandat 300 zł i 5 punktów karnych,
  • od 26 km/h do 30 km/h – mandat 400 zł i 7 punktów karnych,
  • od 31 do 40 km/h km/h – mandat 800 zł i 9 punktów karnych,
  • od 41 km/h do 50 km/h – mandat 1 000 zł i 11 punktów karnych,
  • od 51 km/h do 60 km/h – mandat 1 500 zł i 13 punktów karnych, w obszarze zabudowanym zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące,
  • od 61 km/h  do 70 km/h – mandat 2 000 zł i 14 punktów karnych, w obszarze zabudowanym zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące,
  • o 71 km/h i więcej – mandat 2 500 zł i 15 punktów karnych, w obszarze zabudowanym zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące.
AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic