05.11.2021

Nowe oznaczenia opon. Sprawdź przed wymianą na zimę, jakie ogumienie będzie najlepsze

UOKiK na swojej stronie przypomina kierowcom o zmianach w etykietowaniu opon, które weszły w życie w maju tego roku. Informacje, które znajdują się na nowych etykietach prezentują m.in. poziom hałasu, wpływ na zużycie paliwa, a także – przyczepność na śniegu i na lodzie. Te dwie ostatnie adnotacje mają ogromne znaczenie zwłaszcza teraz przed rozpoczęciem sezonu zimowego. Zakup i wymiana opon dopiero przed Wami? Sprawdźcie, jakie informacje znajdziecie na etykietach na oponach i jak je rozszyfrować.

 

Opony dostosowane do trudnych warunków jazdy

Poszukiwania odpowiednich opon przed rozpoczęciem sezonu zimowego właśnie się rozpoczęły. Każdy, kto szuka ogumienia na zimę wie, że bezpieczeństwo i dostosowanie do warunków atmosferycznych to priorytety.

Od maja 2021 takie informacje można znaleźć na etykietach, które znajdują się na oponach lub na stojaku z nimi. A jeśli kupujemy opony przez internet, to również powinniśmy mieć możliwość odczytania najważniejszych informacji w szczegółach produktu, który nas interesuje.

Skąd zmiany w etykietach na oponach?

To efekt unijnego rozporządzenia, które nakazało wprowadzenie zmian w oznakowaniu opon od dnia 1 maja 2021 r. Wszystkie produkty, które wprowadzano na rynek od tego momentu musiały mieć nowe etykiety. Nad całością czuwa UOKiK. W informacji prasowej urząd zamieścił wypowiedź Prezesa o nowych informacjach na etykietach, który jasno podkreśla, że: 

Dzięki nowym informacjom na etykietach, kierowcy będą mogli dokonać bardziej świadomego wyboru opon i lepiej dostosować je do oczekiwanych warunków jazdy. Konsumenci zyskają większy wpływ na bezpieczeństwo i efektywność ekonomiczną swojego samochodu. Przed zimą zwróćmy szczególną uwagę na dodatkowe oznaczenia, które informują o przyczepności samochodu na ośnieżonej oraz oblodzonej nawierzchni. Zachęcamy do wyboru opon charakteryzujących się niskim poziomem hałasu oraz takich, które obniżają zużycie paliwa – mówi Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny

Jakie zaszły zmiany w oznakowaniu opon?

Na nowych etykietach znajdziecie mniej klas - jest ich pięć – od A do E, wcześniej było ich siedem. Opony z najgorszymi parametrami, z tzw. klasy F i G znikną z rynku. Dodatkową nowością są piktogramy, które określają dostosowanie opon do ośnieżonej i oblodzonej nawierzchni informując użytkowników o możliwościach ich użycia w różnych warunkach zimowych.

Na nowej etykiecie nie zabraknie znanych klasyfikacji – efektywności paliwowej, przyczepności na mokrej nawierzchni i poziomie hałasu. Jednak częściowo zostały one przeprojektowane, aby upodobnić je do etykiet znanych Wam z urządzeń dla gospodarstwa domowego.

Ujednolicenie projektu etykiet informacyjnych na oponach i przeprojektowanie je w taki sposób, by przypominały te z urządzeń dla gospodarstwa domowego to bardzo dobry krok. Większość osób zaznajomionych z wyglądem etykiet i piktogramów nie będzie miała problemu z rozszyfrowaniem ich przed zakupem opon. Nowe etykiety są nie tylko bardziej przejrzyste, ale również zawierają najważniejsze dla zmotoryzowanych informacje – komentuje Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty

Co jest najważniejsze przy kupowaniu opon?

UOKiK radzi wszystkim zmotoryzowanym, aby przed zakupieniem opon zwracali dokładną uwagę  na etykietę i informacje, które na niej znajdą. Najlepszym wyborem będzie zakup opon paliwooszczędnych, które nie tylko zmniejszą koszty, ale również emisję CO2.

Poszukiwaczom cichych opon pomoże informacja o poziomie hałasu, którą znajdą na etykiecie ogumienia. A tym, którzy szukają najlepszych opon na zimę wybór znacznie ułatwią piktogramy z informacjami na temat przyczepności na mokrej nawierzchni, śniegu i lodzie.

Wymiana opon na zimowe przed Wami? Sprawdźcie w Yanosik Warsztaty, gdzie w swojej okolicy znajdziecie najlepszy punkt sprzedaży i serwisu opon!

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiady
28.05.2021

Topowe marki aut w województwach – najnowszy raport Yanosik

Gdzie największą popularnością cieszy się Toyota, a jakie województwo chwali sobie Fiaty? I czy popularność marek przekłada się na ceny ubezpieczeń OC? Specjaliści z portalu Autoplac.pl oraz systemu Yanosik postanowili odpowiedzieć na te pytania.
08.12.2021

Nie czujesz się pewnie? Nie wsiadaj za kółko! Możesz być nieświadomy swojej nietrzeźwości

Dane statystyczne mówią, że prawie co czwarty kierowca nigdy nie bada się alkomatem następnego dnia po spożyciu alkoholu. W większości tłumacząc się tym, że jest pewny swojego samopoczucia. Niestety to bardzo złudne – poranne dobre samopoczucie następnego dnia po imprezie może być bardzo zdradliwe. Nie powinno się również wierzyć w internetowe kalkulatory promili – niestety te niesłusznie mogą potwierdzić, że nietrzeźwy kierowca może prowadzić.
09.08.2021

Czwarta fala pandemii to już pewnik? Nie chcemy transportu publicznego, stawiamy na własny. Sprawdziliśmy, czy to prawda

Już coraz głośniej mówi się o nadejściu kolejnej fali pandemii koronawirusa. Pierwsze prognozy specjalistów zakładały, że pojawi się dopiero jesienią w Polsce, lecz obecnie wspomina się już o połowie sierpnia. Powoduje to wzmożone zainteresowanie zakupem samochodu używanego, gdyż nikt już nie chce być ograniczony w przemieszczaniu się, przez obostrzenia rządowe. Sprawdziliśmy, czy Polacy boją się transportu publicznego i faktycznie decydują się na zakup własnego samochodu oraz jak wygląda natężenie ruchu w miastach.