27.07.2022

Mniejsze ryzyko zaśnięcia za kółkiem w trasie dzięki audiobookom!

Strona głównaBlog YanosikMniejsze ryzyko zaśnięcia za kółkiem w trasie dzięki audiobookom!

Coraz mniej Polaków czyta książki. W ciągu ostatnich 12 miesięcy 56% rodaków nie sięgnęło po ani jedną książkę. Yanosik Autoplac wraz z Audioteką ruszają z kampanią, która ma to zmienić! Od teraz każdy kierowca będzie mógł otrzymać kod do subskrypcji audiobooków w Audiotece, dzięki czemu pozostanie bardziej skupiony w trasie, przeczyta niejedną książkę, a do tego… umili sobie podróż na wakacje!

 

W Polsce czytelnictwo jest wciąż na niskim poziomie

Ponad połowa Polaków nie przeczytała ani jednej książki w ciągu ostatnich 12 miesięcy, jak informują dane z raportu Krajowego Instytutu Mediów. Dokładnie 56% rodaków nie pochyliło się nad żadną lekturą przez 365 dni. Dlaczego?

Przede wszystkim chęć czytania książek maleje wraz z wiekiem. Do tego trzeba mieć na uwadze, że czytanie to luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić. Chodzi o czas, który można poświęcić ciekawej lekturze. W świetle zobowiązań zawodowych i prywatnych ciężko wygospodarować wolne chwile na książkę. Zwykle sięga się po nią wieczorami, aby się wyciszyć przed snem. Jednak i ta praktyka nie do końca się sprawdza, głównie przez zmęczenie, które uniemożliwia przeczytanie większej liczby stron.

Dane z raportu Krajowego Instytutu Mediów informują, że książek nie czyta więcej mężczyzn (64%) niż kobiet (48.8%). Najmniej oczytaną grupą jest ta od 45 do 54 lat. Najwięcej czytają osoby młode w wieku od 18 do 24 lat (63,9%), 25-34 lat (48,8%) i 35-44 (46,4%).

A kierowcy poświęcają średnio 3 dni na stanie w korkach

Zgodnie ze statystykami z raportu INRIX poznańscy kierowcy poświęcają około 87 godzin na stanie w korkach, wrocławscy 84 godziny, warszawscy 62 godziny, a krakowscy 61 godzin. To czas spożytkowany w głównej mierze na stres i obgryzanie paznokci. A można wykorzystać go znacznie lepiej.

Korki to jedna z przyczyn pojawiającej się agresji i gniewu u kierowców, które z kolei zwiększają ryzyko spowodowania wypadku. Zamiast tracić czas spędzany w korkach, warto go zainwestować w inną czynność, możliwą do wykonywania w tej sytuacji. Audiobook “Wiedźmin. Czas pogardy.” trwa 8 godzin i 1 minutę, chcąc odsłuchać całą sagę o przygodach Wiedźmina w audiobookach, potrzebujemy więc kilkudziesięciu godzin. I na to możemy poświęcić swój czas w samochodzie, którym dojeżdżamy do pracy, stoimy w korkach, czy jedziemy w dalsza trasę na wakacje. W ten sposób, w ciągu roku można “przeczytać” więcej książek, niż dzięki codziennemu czytaniu kilku stron wieczorami, przed zaśnięciem - komentuje Andrzej Mejer, Yanosik

Korki na drogach powstają w wyniku stłuczek, kolizji i wypadków, ale i nie tylko. Często to także efekt zachowania kierowców, którzy skupiając się na jak najszybszej jeździe do celu, popełniają błędy i nieumiejętnie wykonują manewry. Często są również skutkiem remontów dróg i nawierzchni, które potrafią zaskoczyć kierowców w porannej jeździe do pracy. Taka niespodzianka kosztuje nie tylko czas, ale również kolizję z innym pojazdem.

W Yanosiku zależy nam na tym, by kierowca był bezpieczny na trasie i tworzymy funkcje w aplikacji, które będą o to bezpieczeństwo dbały. Jedną z nich jest zgłaszanie miejsc remontów, wypadków czy innych zagrożeń na trasie, celem poinformowania wszystkich kierowców poruszających się tym odcinkiem o utrudnieniach. - mówi Andrzej Mejer, Yanosik

Mniej wypadków na trasie… dzięki audiobookom?

Słuchanie audiobooków w trasie sprzyja lepszej koncentracji. Do 40% kolizji drogowych dochodzi w wyniku rozproszenia uwagi kierowców. A ta jest zagrożona, zwłaszcza gdy w długiej trasie obciążamy mózg, który przestaje intensywnie pracować ze względu na monotonię i zbyt małą stymulację. Zaczyna się efekt błądzenia myślami, a co za tym idzie – rozproszenia uwagi. Takie sytuacje są ryzykowne, bo mogą nawet doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą. A to… może się skończyć wypadkiem.

W Kanadzie opracowano eksperyment z udziałem kierowców, którym dano do słuchania audiobooki w specjalnie przygotowanym symulatorze. Badani wybrali ostatni tom Harry’ego Pottera, który wciąga fabułą, ale też nie rozprasza zanadto uwagi. W symulatorze testowane były różne scenariusze zachowań na drodze, a kierowcy odbywali jazdę autentycznym pojazdem. Jedni prowadzili auto w ciszy, inni słuchali audiobooków.

W efekcie ci, którym dano możliwość słuchania audiobooka, w reakcji na zagrożenia hamowali znacznie szybciej oraz zachowywali większą czujność na prostych odcinkach dróg, na których najczęściej dochodzi do rozproszenia uwagi.

Darmowe audibooki od Yanosika!

W trosce o bezpieczeństwo kierowców w trasie na wakacje nawiązaliśmy współpracę z Audioteka.pl  i zorganizowaliśmy akcję rozdawania bezpłatnych audiobooków na trasę. Wystarczy wejść na platformę Yanosik Autoplac i zdrapać kod do audiobooka. W ten sposób chcemy zwiększyć poziom czytelnictwa polskich kierowców, jak również zadbać o ich koncentrację na trasie. Słuchanie audiobooka sprzyja skupieniu, minimalizuje ryzyko rozproszenia uwagi w wyniku monotonnej podróży autostradą czy prostymi odcinkami dróg, a co za tym idzie - zmniejsza ryzyko spowodowania wypadku - komentuje Andrzej Mejer, Yanosik

Nasz młodszy brat – Yanosik Autoplac we współpracy z Audioteką, oferują kierowcom bezpłatny dostęp do subskrypcji topowych tytułów w bibliotece audiobooków na 30 dni. Znajdziecie wśród nich takich autorów, jak Żulczyk, Mróz, Sapkowski czy Rowling.

Z doświadczenia wiemy, że audiobooki są bardzo dobrym rozwiązaniem na dłuższe trasy. W bardzo prosty sposób wgrywa się je do telefonu i odsłuchuje w samochodzie. Oczywiście, nie każdy kierowca może być nimi zainteresowany myśląc, że mogą go nudzić w trasie. Tu jednak warto im dać większy kredyt zaufania, ponieważ niektóre audiobooki są tak wciągającym słuchowiskiem, że słuchacz może być naprawdę zaskoczony. Ponadto plusem audiobooków jest to, że nie trzeba przerywać ich słuchania po zakończeniu podróży. Można je zabrać ze sobą na plażę, spacer po lesie czy górską wycieczkę - podpowiada Andrzej Mejer, Yanosik

Wakacje to okres, który sprzyja większej liczbie wypadków na drogach. Wiele z nich spowodowanych jest utratą koncentracji za kółkiem. Niektóre powstają nawet w wyniku zaśnięcia w trakcie jazdy.

Zachęcamy Was do wzięcia udziału w akcji Yanosik Autoplac oraz Audioteka Klub w te wakacje. Umilcie sobie podróż dobrą lekturą i zachowajcie większą czujność w trasie. Audiobooka możecie zawsze dokończyć wylegując się na plaży lub spacerując po lesie. Zajrzyjcie tutaj i poznajcie więcej szczegółów! 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic