26.12.2022

Na drogach nie było bezpiecznie w okresie świątecznym!

Strona głównaBlog YanosikNa drogach nie było bezpiecznie w okresie świątecznym!

Policja podsumowała, co działo się na polskich drogach w czasie świąt Bożego Narodzenia. Niestety nie było zbyt bezpiecznie. Doszło do prawie 100 wypadków drogowych!

 

Policja miała mnóstwo pracy w te święta!

W całym kraju już od piątku 23.12 do wtorku 27.12 dziennie pracowało średnio 3,5 tysięcy policjantów ruchu drogowego, w tym również grupa SPEED. Działania podjęte w związku z świątecznymi wyjazdami miały na celu nadzorowanie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Policjanci kontrolowali prędkość jazdy, trzeźwość kierowców oraz korzystanie z pasów bezpieczeństwa i sposób przewożenia dzieci.

W okresie świątecznym w całej Polsce policjanci odnotowali 96 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 8 osób, a 114 zostało rannych. Zatrzymano również 580 nietrzeźwych kierowców, a 66 osobom zatrzymano prawo jazdy w wyniku przekroczenia prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym.

Wypadki drogowe niestety nawet wigilię

W Olecku, w województwie warmińsko-mazurskim zginęła 81-letnia kobieta, która przechodziła przez jezdnię, poza przejściem dla pieszych. Doszło do potrącenia przez nadjeżdżający samochód. Kobieta zmarła w drodze do szpitala.

Do śmiertelnego potrącenia doszło również w województwie podlaskim, na DK 8, na odcinku Białystok-Augustów, w okolicy miejscowości Kolnica. W wypadku śmierć poniósł 78-letni rowerzysta, który najpewniej wyjechał z drogi podporządkowanej, nie ustępując pierwszeństwa przejazdu kierowcy ciężarówki, jadącej z Białegostoku w stronę Augustowa.

Kolejne wypadki w pierwsze i drugie święto

Pierwszego dnia świątecznego, w województwie dolnośląskim kierowca Renault stracił panowanie nad pojazdem, z nieustalonych przyczyn. Wypadł z drogi i kilkukrotnie dachował. Mężczyzna nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa, a także nie dostosował prędkości do panujących warunków na drodze.

W drugi dzień świąteczny zginęło troje kierujących oraz dwoje pieszych. A jeszcze w dzień przed świętami policja poinformowała, że na drodze zginęło pięć osób – jeden pasażer samochodu i czworo pieszych.

W 2021 roku w czasie od 24 do 26 grudnia policja odnotowała 112 wypadków, w których zginęło 8 osób, a 145 zostało rannych. W tym okresie zatrzymano również 511 nietrzeźwych kierowców.

W okresie świątecznym w 2020 roku, policjanci odnotowali 94 wypadki drogowe, w których zginęło 31 osób, a 96 zostało rannych. Zatrzymano również 556 nietrzeźwych kierowców. 

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic