22.05.2024

Najczęstsze błędy popełniane przez początkujących kierowców. Jak je wyeliminować?

Strona głównaBlog YanosikNajczęstsze błędy popełniane przez początkujących kierowców. Jak je wyeliminować?

Początkujący kierowcy nie mają łatwo! Świeżo po egzaminie wsiadają za kółko i okazuje się, że nauka jazdy rozpoczyna się na nowo, ale już w prawdziwym świecie, w którym znajdujący się obok pasażer nie wyhamuje w sytuacji awaryjnej, jak instruktor lub egzaminator. Jakie są najczęstsze błędy, popełniane przez początkujących kierowców i jak sobie z nimi radzić? Sprawdźcie!

Nieprawidłowe ustawienie lusterek i fotela

Nieprawidłowe ustawienie lusterek i fotela kierowcy, to częsty problem wśród początkujących zmotoryzowanych. Prawidłowa pozycja za kierownicą i odpowiednia regulacja lusterek zapewniają lepszą widoczność i komfort jazdy, co ma znaczenie w kontekście skutecznego reagowania na sytuacje drogowe.

Aby prawidłowo ustawić fotel, należy w nim usiąść i upewnić się, że wybrane ustawienie pozwala na zachowanie dobrej widoczności i odległości od pedałów. Kierowca powinien być w stanie całkowicie wcisnąć pedały, bez przesuwania bioder z fotela, noga powinna być lekko zgięta w kolanie podczas wciskania pedałów do końca. Oparcie fotela powinno być tak ustawione, aby zachowana została pełna swoboda w sięganiu do kierownicy.

Lusterka powinny być tak ustawione, aby umożliwiać kierowcy jak najlepszą widoczność – wsteczne lusterko powinno ukazywać, jak najszerszy widok na drogę za autem i całą tylną szybę. Lusterka boczne powinny ukazywać niewielką część boku auta oraz drogę i inne pojazdy obok. Idealnym ustawieniem jest to, w którym pojazd opuszczający pole widzenia lusterka wstecznego, pojawi się w lusterku bocznym.

Nadmierna prędkość w nieznanych warunkach

Jazda z nadmierną prędkością w nieznanych warunkach, jest jednym z największych błędów, który popełniają kierowcy, nie tylko początkujący!

Zbyt szybka jazda na nieznanej drodze zwiększa ryzyko wypadku, ponieważ kierowca ma mniej czasu na reakcję na niespodziewane przeszkody czy zmiany w nawierzchni drogi, takie jak dziury, zakręty, strome zjazdy, czy nierówności.

Jazda z nadmierną prędkością nie tylko zagraża bezpieczeństwu samego kierowcy, ale również innych uczestników ruchu. Wzrost prędkości skutkuje dłuższą drogą hamowania i pogorszeniem możliwości manewrowania, co w sytuacjach kryzysowych zwiększa ryzyko kolizji.

Początkujący kierowcy powinni przestrzegać ograniczeń prędkości i dostosowywać ją do warunków panujących na drodze oraz regularnie szlifować swoje umiejętności przez praktykę, ucząc się rozpoznawania i adekwatnego reagowania na różne sytuacje drogowe.

Wzmożona ostrożność i odpowiedzialność na drodze, to fundamenty bezpiecznej jazdy, które każdy kierowca powinien kultywować od początku swojej przygody z prowadzeniem samochodu.

Ignorowanie znaków drogowych

Ignorowanie lub niepełna znajomość znaków drogowych przez początkujących kierowców może prowadzić do poważnych konsekwencji, zarówno dla nich samych, jak i dla innych użytkowników dróg. Znaki drogowe są kluczowym elementem systemu ruchu drogowego, który informuje o obowiązujących przepisach, ostrzega przed potencjalnymi zagrożeniami oraz pomaga w orientacji na trasie.

Niezrozumienie lub zlekceważenie tych znaków może skutkować nieprawidłowymi manewrami, takimi jak wjechanie na jednokierunkową ulicę pod prąd, niezachowanie bezpiecznej odległości, nieprzestrzeganie ograniczeń prędkości, czy ignorowanie sygnałów ostrzegawczych, co z kolei zwiększa ryzyko wypadków drogowych.

Ponadto, nieprzestrzeganie znaków prowadzi do mandatów i punktów karnych, co negatywnie wpływa na historię jazdy kierowcy. Dlatego, bardzo ważne jest, aby początkujący kierowcy poświęcili czas na naukę wszystkich znaków drogowych oraz regularnie odświeżali swoją wiedzę.

Nieumiejętność właściwej oceny odległości i prędkości

Ocena odległości i prędkości jest bardzo ważna dla bezpiecznego prowadzenia pojazdu, szczególnie przy zmianie pasów, wyprzedzaniu, skręcaniu czy zatrzymywaniu się w odpowiednim miejscu.

Początkujący kierowcy często nie potrafią prawidłowo ocenić, jak szybko zbliżają się do innego pojazdu lub przeszkody, co może prowadzić do zbyt późnej reakcji, na przykład hamowania czy manewrowania unikowego.

Chcąc wyćwiczyć tę umiejętność, najlepszym sposobem będzie praktyka na różnych drogach i w różnych warunkach, dzięki temu kierowca nauczy się, jak różne scenariusze wpływają na ocenę odległości i prędkości. Warto także stosować metodę punktów odniesienia, np.: linie mogą pomóc w oszacowaniu ilości miejsca.

W nowoczesnych pojazdach są również systemy wspomagające kierowcę, takie jak czujniki odległości czy asystent pasa ruchu, które pomogą świeżemu zmotoryzowanemu nauczyć się oceniać sytuację na drodze.

Nieprawidłowe używanie świateł – kiedy i jakie światła powinny być używane?

Prawidłowe używanie świateł jest istotne dla bezpiecznej jazdy. Początkującym kierowcom mogą się wciąż zdarzać pomyłki, dlatego przypominamy, jakie światła kiedy powinny być włączone:

  • Światła mijania (krótkie) - powinny być używane od zmierzchu do świtu oraz w ciągu dnia podczas złej pogody, takiej jak deszcz, mgła czy śnieg. Światła mijania zapewniają dobre oświetlenie drogi przed tobą, nie oślepiając jednocześnie nadjeżdżających kierowców.
  • Światła drogowe (długie) - zapewniają znacznie mocniejsze oświetlenie i są przydatne na słabo oświetlonych drogach lub autostradach, gdzie nie ma ryzyka oślepienia innych kierowców. Pamiętajcie o wyłączeniu ich, gdy zbliżacie się do innego pojazdu z naprzeciwka lub gdy jedziecie za innym pojazdem, aby nie oślepić kierowcy przed Wami.
  • Światła przeciwmgielne przednie - są zaprojektowane tak, aby poprawić widoczność podczas jazdy w gęstej mgle. Nie powinny być używane w normalnych warunkach, ponieważ mogą oślepiać innych kierowców. Włączajcie je tylko wtedy, gdy mgła znacząco ogranicza widoczność.
  • Światła przeciwmgielne tylne - są bardziej intensywne niż standardowe światła tylne i powinny być używane w bardzo złych warunkach pogodowych, takich jak gęsta mgła czy ulewny deszcz, aby uczynić auto bardziej widocznym dla innych uczestników ruchu. Należy je wyłączyć, gdy warunki się poprawią, aby nie oślepiać kierowców za Wami.
  • Światła do jazdy dziennej (DRL) - w wielu nowoczesnych pojazdach, światła do jazdy dziennej włączają się automatycznie, gdy samochód jest uruchomiony. Są one zaprojektowane, aby poprawić widoczność samochodu w ciągu dnia i nie są wystarczające do oświetlenia drogi w nocy.

Korzystanie z telefonu komórkowego podczas prowadzenia samochodu

Korzystanie z telefonu podczas prowadzenia pojazdu jest nie tylko niezgodne z przepisami, ale również bardzo niebezpieczne! W wyniku zapatrzenia się w ekran smartfona, możecie nie zdążyć zareagować na czas lub nie dostrzec przeszkód i nie wyhamować.

Początkującym kierowcom, tak jak i tym z dłuższym stażem, może być ciężko rozstać się z telefonem na czas prowadzenia auta, jednakże to kwestia bezpieczeństwa, dlatego telefon powinien spoczywać spokojnie w schowku lub na specjalnym uchwycie, jeśli używacie go np.: z aplikacją Yanosik. Absolutnie nie może znajdować się w Waszej ręce!

Jeśli musicie zadzwonić, to zjedźcie na pobocze lub miejsce bezpieczne i przeprowadźcie rozmowę. Początkującym kierowcom odradzamy korzystanie z zestawów głośnomówiących, bowiem ich uwaga jest jeszcze zbyt krucha i łatwo ją rozproszyć nawet rozmową, lepiej skupcie się na bezpiecznej jeździe do celu, oddzwonicie później!

Zaniedbanie konserwacji pojazdu

Początkujący kierowcy często zaniedbują regularną konserwację samochodu, co może prowadzić do drogich napraw i nieprzewidzianych awarii.

Zapamiętajcie, że należy regularnie sprawdzać poziom oleju, stan opon, poziom płynów eksploatacyjnych i ogólny stan techniczny pojazdu. Zaniedbanie tych czynności może skutkować większym zużyciem paliwa, potencjalnymi awariami krytycznych podzespołów i ostatecznie – zmniejszeniem bezpieczeństwa jazdy.

Regularne serwisowanie samochodu nie tylko przedłuża jego żywotność, ale również zapewnia bezpieczeństwo na drodze.

Stres za kierownicą – metody na radzenie sobie z nerwami podczas jazdy

Radzenie sobie ze stresem podczas jazdy to wyzwanie, szczególnie dla początkujących kierowców. Kluczem do zmniejszenia napięcia jest praktyka i przygotowanie.

Przed wyruszeniem upewnijcie się, że znacie trasę i przygotujcie samochód do jazdy, sprawdzając lusterka, fotel oraz wszystkie funkcje pojazdu.

Podczas jazdy, skupcie się na oddychaniu – głębokie, spokojne oddechy mogą pomóc uspokoić nerwy. Zaplanujcie również wystarczająco dużo czasu na dojazd, aby uniknąć pośpiechu, który może zwiększać stres.

Ważne jest, aby jeździć regularnie, ponieważ zwiększona praktyka buduje pewność siebie i umiejętności, co naturalnie redukuje stres. Dodatkowo, możecie rozważyć kurs doszkalający, który pomoże wzmocnić Wasze umiejętności i poczucie kontroli za kierownicą.

Jakie są konsekwencje niedostosowania się do przepisów dla początkujących kierowców?

Przypominamy, że początkujący kierowcy mogą zgromadzić 20 punktów w pierwszym roku posiadania uprawnień. Po przekroczeniu limitu, uprawnienia zostaną im odebrane!

AplikacjaPolicjaPoradnik kierowcyRaportyTechnologiaUrządzeniaWywiadyYanosik Traffic